Předmět: Základy genového inženýrství

» Seznam fakult » PRF » KBI
Název předmětu Základy genového inženýrství
Kód předmětu KBI/ZGIA
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Křenek Pavel, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Historie klonování genů. Překážky a překonávání bariér volného přenosu genů mezi organismy. Genetické manipulace. Struktura genomu prokaryot a eukaryot. E. coli v genovém inženýrství - kmeny, genotyp, geny. 2) Izolace a manipulace s DNA - izolace genomové a plazmidové DNA, separace a amplifikace plazmidů. 3) Úprava konců DNA - využití restrikčních endonukleáz a jiných enzymů v genovém inženýrství - typy, klasifikace, vlastnosti, pufry. 4) Metody přenosu DNA do živých organismů - transformace, selekce, identifikace transgenů. 5) Klonovací vektory - vývoj, použití, typy, rozdíly mezi vektory pro různé organismy (kvasinky, rostliny, živočichové). 6) Od DNA ke konstruktu - jak postupovat při izolaci požadovaného genu? Genomová knihovna, cDNA knihovny, klasické klonování vs. Gateway technologie, navrhování primerů. 7) PCR - historie, princip, polymerázy a jejich vlastnosti, troubleshooting. Sekvenování. 8) Klonování genů a základní výzkum I Studium polohy genu. Studium exprese genů. 9) Klonování genů a základní výzkum II Analýza genové exprese: Northern blot, stručné seznámení s microarrays a jejich využití. Místně cílené mutageneze. 10) Klonování genů a základní výzkum III Reportérové geny, RNA interference, protein-proteinové interakce. 11) Genová terapie. 12) Epigenetika, závěrečná diskuze nad novými poznatky.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Nezbytným předpokladem k absolvování předmětu Základy genového inženýrství je splněná zkouška z molekulární a buněčné biologie. Cílem přednášky je vytvořit nadstavbu k těmto předmětům a zároveň poskytnout platformu k předmětu Klonování a genové inženýrství ve 4. ročníku. Studenti se seznámí s metodami a strategiemi, jimiž je možno manipulovat s DNA in vitro.
Teoretické obeznámení se studentů se základními metodami a strategiemi manipulace s DNA, využitelnými v biotechnologickém výzkumu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Splnění zkoušky (testová forma).
Doporučená literatura
  • http://biologie.upol.cz/metody/.
  • Alberts, B. a kol. (2001). Základy buněčné biologie. Espero Publishing, Ústí nad Labem.
  • Brown T.A. (2008). Klonování genů a analýza DNA. Nakladatelství UP Olomouc.
  • Pollard TD, Earnshaw WC, Lippinkott-Schwarz J. (2007). Cell Biology, 2nd Edition. W.B. Saunders, New York.
  • Rosypal, S., Doškař, J., Petrzik, K., & Růžičková, V. (2002). Úvod do molekulární biologie. Brno: Stanislav Rosypal.
  • Vondrejs V. Genové inženýrství I-IV.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biotechnologie a genové inženýrství (2022) Kategorie: Chemické obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní