Předmět: Obranné mechanismy u rostlin

» Seznam fakult » PRF » KBC
Název předmětu Obranné mechanismy u rostlin
Kód předmětu KBC/OMR
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jedelská Tereza, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
- Úvod do imunitního systému rostlin - základní složky a specifika odpovědí na různé typy patogenů. - Mechanismy interakcí rostlin s fytopatogeny Hostitelská a nehostitelská rezistence, elicitory a membránové receptory jako klíčové molekuly v rozeznání patogenů. - Signální dráhy rostlinné imunity - složky časné a pozdní reakce hostitelských rostlin na patogeny, úloha druhých poslů a proteinkinasových kaskád, efektorové proteiny a enzymy rostlinné obrany. - Rostliné hormony v lokální a systémové odezvě na fytopatogeny - klíčové hormony a regulátory rostlinné imunity (salicylát, jasmonát, etylen), biosyntéza, transport a mechanismus účinku. - Reaktivní formy kyslíku v imunitě rostlin (enzymová a neenzymová produkce, katabolismus, lokalizace, neenzymové a enzymové antioxidační systémy, úloha v hypersensitivní reakci. - Role oxidu dusnatého v imunitě rostlin (funkce NO za fyziologických a stresových podmínek, produkce a dráhy přeměny NO, signální dráhy NO), Posttranslační modifikace proteinů reaktivními formami dusíku. - Experimentální metody studia složek rostlinné imunity - metody stanovení a lokalizace reaktivních forem kyslíku a dusíku, analýza fenolických látek, celková antioxidační kapacita, peroxidace lipidů.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
  • Domácí příprava na výuku - 45 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 13 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámení studentů formou teoretických přednášek se základními mechanismy obranných reakcí rostlin a jejich regulacemi.
Definovat a pochopit obranné mechanismy aktivované u rostlibn v důsledku biotického nebo abiotického stresu.
Předpoklady
Základní znalosti z biochemie získané v rámci absolvování předmětu Základy biochemie.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Předmět je ukončen kolokviem formou písemného testu, kdy student musí získat min. 50% z celkového bodového hodnocení testu.
Doporučená literatura
  • Dodds, P. N., & Rathjen, J. P. (2010). Plant immunity: towards an integrated view of plant?pathogen interactions. Nature Reviews Genetics, 11(8), 539..
  • Jones, J. D., & Dangl, J. L. (2006). The plant immune system. Nature, 444(7117), 323..
  • Lamattina, Lorenzo, García-Mata, Carlos. (2016). Gasotransmitters in Plants The Rise of a New Paradigm in Cell Signaling.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biochemie (2022) Kategorie: Chemické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biochemie (2022) Kategorie: Chemické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Analytický biochemik (2024) Kategorie: Chemické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní