Předmět: Metody molekulární biologie

» Seznam fakult » PRF » KBC
Název předmětu Metody molekulární biologie
Kód předmětu KBC/MMB
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bergougnoux-fojtik Véronique Hélene, Ph.D.
  • Lochman Jan, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednáška pokrývá následující témata: Manipulace s DNA, RNA a proteiny - typy buněčných kultur, frakcionace buněk, izloace proteinů a nukleových kyselin. Sekvenování DNA. Stanovení genomových sekvencí celého organismu. Metody studia interakcí protein-protein a protein-DNA. Nástroje genového klonování - restrikční endonukleasy, DNA polymerasy, ligasy a reverzní transkriptasy, plasmidy a klonovací vektory. Techniky PCR: princip, optimalizace, typy a využití. Mutageneze in vitro, cílené změny genetického materiálu, náhodná mutageneze, mutageneze pomocí mutagenních oligonukleotidů, mutageneze místně cílená, kazetová mutageneze, využití supresorových tRNA. Tvorba a využití cDNA a genomových knihoven. Genové čipy, DNA microarrays, Affymetrix technologie. Klonovací strategie: Optimalizace exprese klonovaných genů, faktory ovlivňující expresi genů v cizorodých hostitelích, selekční markery. Klonování genů v prokaryotech. Klonování genů v kvasinkách a jeho využití pro analýzu eukaryotického genomu. Způsoby přenosu cizích genů do eukaryotických buněk (mikroinjekce, elektroporace, transfekce, vektorové systémy, biolistické metody). Obecná charakteristika vektorů pro přenos genů do eukaryot, selekční markery. Genetická manipulace, techniky editování genomu, Zn-finger nukleas, TALENy, CRISPR/Cas9. Metody studia exprese a funkce genů. Vizualizace buněk a buněčných struktur - světelná a fluorescenční mikroskopie, vizualizace součástí v živých buňkách, pozorování dynamiky buněk, elektronová mikroskopie - typy a aplikace, rekonstrukce částic a tomografie. Klonování genů v rostlinách a jeho využití. Přenos genů pomocí vektorů odvozených od Ti-plasmidu. RNAi, zhášení genů a genový "knock out". Klonování genů v živočišných buňkách. Přenos cizích genů do zárodečných buněk (vajíček, embryí) hmyzu, obojživelníků a savců. Využití metod rekombinantní DNA v zemědělství, průmyslu a zdravotnictví. Bt kukuřice, DNA vakcinace a "plantibiotics", biokontrola životního prostředí., ochrana proti bioterorismu atd. Transgenní živočichové: Dolly a Polly, Cumulina, lidské proteiny, klonování lidského genomu. Genové terapie, hlavní strategie genové terapie in vitro a in vivo. Klonování a kmenové buňky. Příprava transgenních organismů. Rizika přípravy transgenních organizmů, pravidla bezpečnosti práce s transgenními organizmy. Etické problémy související s mezidruhovým přenosem genů a přípravou transgenních organizmů. Legislativa GMO.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 55 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět pokrývá nové trendy v metodikách molekulární biologie a jejich aplikaci do medicíny, biotechnologií a zemědělství.
Znalosti základních i nejmodernějším metodických přístupů v molekulární oblasti.
Předpoklady
Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského studijního oboru biochemie a příbuzných oborů.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška

Pro absolvování zkoušky je podmínkou řešení písemného testu (cca 25 otázek, 45 minuty) s hodnocením minimálně 60% možných bodů. V případě, že se student musí zapsat na 3. termín, je zkouška ústní.
Doporučená literatura
  • Alberts B, Johnson A, Lewis J, Morgan D, Raff M, Roberts K, Walter P. (2017). Molecular Biology of the Cell, 6th edition. Garland Science.
  • Green M.R., Sambrook J. (2012). Molecular Cloning: A Laboratory Manual. Cold Spring Harbor Laboratory Press.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biochemie (2022) Kategorie: Chemické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní