Předmět: Experimentální metody studia obranné reakce rostlin

» Seznam fakult » PRF » KBC
Název předmětu Experimentální metody studia obranné reakce rostlin
Kód předmětu KBC/EMOR
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jedelská Tereza, Mgr. Ph.D.
  • Dostálková Silvie, Mgr. Ph.D.
  • Janků Martina, Mgr. Ph.D.
  • Jahnová Jana, Mgr.
  • Sekaninová Jana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Cvičení probíhá formou blokové výuky na konci zimního semestru. Garant předmětu informuje studenty o průběhu cvičení na začátku semestru. Termíny cvičení jsou zasílány studentům minimálně 3 týdny před zahájením blokové výuky. Jednotlivé úlohy cvičení jsou zaměřeny na zpracování kontrolních a stresovaných rostlinných vzorků a následné analýzy spektrofotometrickými, fluorimetrickými, elektroforetickými, histochemickými a molekulárně biologickými metodami: 1. Zpracování zamraženého rostlinného materiálu (kontrolní rostliny a rostliny stresované působením abiotických stresových faktorů). Homogenizace, extrakce. 2. Práce s rostlinnými buňkami. Stanovení životnosti a buněčné smrti při působení stresových faktorů - mikroskopie, spektrofotometrie. 3. Lokalizace produkce reaktivních forem kyslíku a dusíku v rostlinných pletivech - fluorescenční mikroskopie. 4. Histochemická lokalizace aktivity antioxidačních enzymů - mikroskopie. 5. Spektrofotometrické stanovení aktivity antioxidačních enzymů (peroxidasy, askorbátperoxidasy a katalasy) a antioxidační kapacity s využitím multifunkčního readeru. 6. Stanovení produkce heat shock proteinů v kontrolních a stresovaných rostlinách - SDS PAGE, Western blotting a následná imunodetekce. 7. Analýza rozdílů mezi kontrolními a stresovanými rostlinami pomocí molekulárně biologických metod (PCR, qPCR).

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Laborování
  • Domácí příprava na výuku - 100 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 104 hodin za semestr
Výstupy z učení
Studenti budou seznámeni a prakticky procvičeni s běžnými experimentálními metodami používanými při studiu reakcí rostlin na stresové podmínky.
Procvičovat a aplikovat pokročilé postupy a metody stresové biochemie a fyziologie rostlin a tvořivě je používat v praxi.
Předpoklady
Potřebné jsou znalosti a dovednosti získané úspěšným absolvováním předmětu KBC/BCH Základy biochemie.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Systematické pozorování studenta

100% účast na cvičení. Písemný test, orientovaný na porozumění studované problematiky a používaných metod. Odevzdané a uznané všechny protokoly.
Doporučená literatura
  • Kesawat MS et al. Regulation of Reactive Oxygen Species during Salt Stress in Plants and Their Crosstalk with Other Signaling Molecules?Current Perspectives and Future Directions. 2023.
  • Mondal S et al. Crucial plant processes under heat stress and tolerance through heat shock proteins. 2023.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biochemie (2022) Kategorie: Chemické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní