Předmět: Biochemie volných radikálů

» Seznam fakult » PRF » KBC
Název předmětu Biochemie volných radikálů
Kód předmětu KBC/BVR
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Petřivalský Marek, prof. Mgr. Dr.
Obsah předmětu
Úvod do chemie a biologie volných radikálů. Reaktivní formy kyslíku (ROS): chemické vlastnosti a reaktivita, buněčná lokalizace, mechanismy vzniku a odbourávání ROS, neenzymové a enzymové mechanismy antioxidačního systém. Reaktivní formy dusíku (RNS): enzymové a neenzymové mechanismy produkce a odbourávání NO, metabolismus dusitanů a dusičnanů, lapače NO. Reaktivní formy síry: mechanismy vzniku, signální dráhy, biologický význam produkce a metabolismu sulfanu. Redoxní signalizace a redoxní regulace biochemických procesů ? základní principy a mechanismy, retrográdní signalizace, redoxom a redoxomika. Posttranslační modifikace proteinů působením volných radikálů ? oxidace, nitrosace a nitrace proteinů, persulfidace. Modifikace lipidů: oxidace, peroxidace a nitrace mastných kyselin. Oxidace a nitrace složek nukleových kyselina a volných nukleotidů. ROS a RNS v imunitním systému živočichů a rostlin, autoimunitní choroby. Významné patologické procesy spojené s narušenou regulací hladiny volných radikálů: zánět, kardiovaskulární a neurodegenerativní choroby, plicní choroby a astma, nádorová onemocnění. Vznik radikálů působením vnějších vlivů: kouření a znečištěné ovzduší, radiace a UV záření, metabolismus xenobiotik, redoxní cyklování přechodných kovů. Radikálová teorie stárnutí, využití antioxidačních látek v lidské výživě. Principy a aplikace vybraných metod analýzy nejvýznamnějších typů volných radikálů v biologickém materiálu in vivo a in vitro.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 55 hodin za semestr
Výstupy z učení
Získat širší znalosti a pochopení konceptů, mechanismů a regulace přeměn energie v živých buňkách a organismech.
Pochopení základních principů a mechanismů vzniku volných radikálů a příbuzných reaktivních forem kyslíku, dusíku a síry v buňkách a organismech, schopnost popsat mechanismy účinku volných radikálů a jejich zapojení ve významných fyziologických a patologických procesech.
Předpoklady
Předpokladem je absolvování předmětu Základy biochemie (KBC/BCH).

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška

Předmět je zakončen ústní zkouškou.
Doporučená literatura
  • Farag C et al. (2018). Nitric oxide signalling in cardiovascular health and disease. Nature Rev. Cardiol. 15, 292?316..
  • Foyer C. (2018). Reactive oxygen species, oxidative signaling and the regulation of photosynthesis. Environ Exp Bot. 154:134-142.
  • Giles G et al. (2017). The Reactive Sulfur Species Concept: 15 Years On. Antioxidants 6(2). pii: E38.
  • Griendling KK et al. (2016). Measurement of Reactive Oxygen Species, Reactive Nitrogen Species, and Redox-Dependent Signaling in the Cardiovascular Systém. Circ Res. 119(5): e39?e75..
  • Kalyanaraman B et al. (2018). Teaching the basics of reactive oxygen species and their relevance to cancer biology: Mitochondrial reactive oxygen species detection, redox signaling, and targeted therapies. Redox Biol.15:347-362.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Analytický biochemik (2024) Kategorie: Chemické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biochemie (2022) Kategorie: Chemické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní