Předmět: Molekulární a buněčné technologie molekulární medicíny

» Seznam fakult » PRF » KBB
Název předmětu Molekulární a buněčné technologie molekulární medicíny
Kód předmětu KBB/MBTMM
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný, Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Divoký Vladimír, doc. RNDr. Ph.D.
  • Hajdúch Marián, doc. MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Modelové systémy (kvasinka, drozofila, myší modely). Diagnostické metody založené na PCR. Technologie embryonálních kmenových buněk. Genový přenos do savčích buněk. Genové inženýrství v savčích embryonálních kmenových buňkách, gene knock-out, gene knock-in, nukleární transfer ("klonování")CGH, Array CGH, M-FISH aj. technologie molekulární cytogeneticky. Genové knihovny a technologie přípravy genetických sond pro diagnostické použití. Techniky mikrodisekce a jejich použití pro charakterizaci jednotlivých buněk, lineární amplifikace DNA a RNA. Mikročipové technologie a jejich použití pro hodnocení exprese RNA a SNPs. Analýza proteinů v biomedicíně (Western blot, enzymová imunoanalýza, RIA techniky, imunohistochemie, imunofluorescence, proteomika). Průtoková cytometrie. Monoklonální protilátky, technologie přípravy, humanizace a diagnostické i terapeutické použití.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Modelové systémy (kvasinka, drozofila, myší modely) Moderní metody, techniky a technologie v jejich studiu a jejich využití k diagnostickým a terapeutickým účelům.
Po absolvování kurzu by student měl být schopen: - Popsat modelové systémy (kvasinka, drozofila, myší modely) - Popsat a vysvětlit různé moderní diagnostické metody.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

ústní zkouška v rozsahu probírané látky
Doporučená literatura
  • Dale JW., Schantz M. From Genes to Genomes : Concepts and Applications of DNA Technology. Wiley Sons Ltd., 2002..
  • Hajdúch, M., Michálek, J., Papajík, T., Štěrba, J., Talač, R., Vyzula, R., Žaloudík, J. (2000). Monoklonální protilátky v onkologii. Mediforum 2000, Maxdorf s.r.o., Praha.
  • Jarošová M. Cytogenetika. Metody molekulární cytogenetiky. Onkocytogenetika. V: Hematologie pro zdravotní laboranty, Lexová S. a kol., str. 144-183. Vydavatelství IDVPZ, Brno, 2000..
  • Kovářová H., Hajdúch M., Livingstone M., Džubák P., Lefkovits I. Analysis of state-specific phosphorylation of protein by two-dimensional gel electrophoresis. Journal of Chromatography B 787 (1): 53-61, 2003..
  • Vachtenheim J., Duchoň J. Molekulární biologie pro mediky a lékaře. Karolinum Praha, 1992..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biotechnologie a genové inženýrství (2019) Kategorie: Chemické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní