Předmět: Elementární geometrie

» Seznam fakult » PRF » KAG
Název předmětu Elementární geometrie
Kód předmětu KAG/KELG
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Chodorová Marie, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Planimetrie: Terminologie a symbolika. Pojem řešení konstrukční úlohy. Řešitelnost geometrických úloh danými prostředky, speciálně euklidovskými. Metoda konstrukce na základě algebraických výrazů, dělicí poměr. Množiny bodů dané vlastnosti. Apolloniova kružnice. Apolloniovy a Pappovy úlohy. Kuželosečky - definice, konstrukce a ohniskové vlastnosti elipsy, hyperboly a paraboly. Konstrukce kuželoseček z daných prvků. Mocnost bodu ke kružnici, chordála, potenční střed. Svazky kružnic, užití. Shodná zobrazení v rovině - definice, klasifikace, jejich vlastnosti, skládání a užití k řešení úloh. Podobnost a stejnolehlost v rovině, vlastnosti a užití k řešení úloh. Eulerova přímka a Feuerbachova kružnice. Kruhová inverze - obraz bodu, přímky, kružnice, vlastnosti. Užití k řešení úloh. Hilbertův axiomatický systém. 2. Stereometrie. Polohové a metrické vlastnosti základních geometrických útvarů, vzájemné polohy, rovnoběžnost, vzdálenost, odchylky, kolmost - definice, kriteria, vlastnosti. Elementární plochy a tělesa. Konvexní tělesa a Platonova tělesa. Rovnoběžné promítání - základní vlastnosti a invarianty rovnoběžných promítání, speciální vlastnosti pravoúhlého promítání. Osová afinita v prostoru a v rovině, vlastnosti, obraz kružnice v osové afinitě. Kolineace - pojem, základní vlastnosti. Volné rovnoběžné promítání - základní vlastnosti, zobrazování hranatých a oblých těles. Řez těles rovinou, průsečík přímky s tělesem, řešení prostorových konstrukčních úloh. Mongeovo promítání - základní pojmy, zobrazení bodu, přímky a roviny. Polohové a metrické úlohy. Zobrazení jednoduchých prvků užitím základních polohových a metrických úloh.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Prohloubení znalostí množin bodů dané vlastnosti a základních zobrazení v rovině. Určit vlastnosti geometrických útvarů a základní vlastnosti některých rovnoběžných zobrazení.
1. Znalosti Studenti popisují geometrické konstrukce a zobrazení v rovině a v prosotru
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)

vypracování příkladů - viz webové stránky http://www.kag.upol.cz/homepage_chodorova/elementarni-geometrie-kelg1/ http://www.kag.upol.cz/homepage_chodorova/prace/ složení zkoušky, zkouška se skládá z písemné (6 příkladů) a ústní části
Doporučená literatura
  • současné středoškolské učebnce planimetrie a stereometrie.
  • Machala F., Sedlářová M., Srovnal. (2002). Konstrukční geometrie. UP Olomouc.
  • Vyšín J. a kol. (1970). Geometrie II. SPN Bratislava.
  • Vyšín J. a kol. (1965). Geometrie I. SPN Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr