Předmět: Taxonomie prokaryot

» Seznam fakult » PRF » EKO
Název předmětu Taxonomie prokaryot
Kód předmětu EKO/PGSTP
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 15
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tkadlec Emil, prof. MVDr. CSc.
Obsah předmětu
Bakteriální taxonomie shrnuje fylogenetické postavení prokaryotních mikroorganizmů (domény Archaea a Bacteria) a vytyčuje pojem systematiky (1 přednáška). Zástupci domény Archaea jsou zmíněni jen v základních rysech čeledí a rodů (1 přednáška). Podstatná část kurzu je věnována mikroorganizmům z domény Bacteria, které jsou v tomto kurzu děleny do tří částí. V první je podrobně zmíněna taxonomie různých tříd kmene Proteobacteria (5 přednášek). Druhá část kurzu zahrnuje další kmeny gramnegativních koků a tyčinek - aerobní, fakultativně anaerobní, obligátně anaerobní; pravidelné i nepravidelné (3 přednášky). Poslední třetí část kuru se týká grampozitivních bakterií (kmeny Actinobacteria a Firmicutes) - morfologicky odlišné skupiny bakterií, jako jsou mykobakteria, nokardioformní či mycélium tvořící bakterie nebo sporulující bakterie (4 přednášky). Na konci tohoto kurzu by měli být studenti schopni používat získané fenotypové a fylogenetické údaje ke klasifikaci mikroorganizmů nebo k jejich typizaci. Dále by mohli chápat podobnost nebo příbuznost mezi bakteriálními druhy a měli by být schopni objasnit vnitro- a mezi-druhovou příbuznost.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Cílem předmětu je vysvětlení systematiky prokaryontních mikroorganizmů (domény Archaea a Bacteria) vzhledem k jejich fylogenetickému postavení. Na základě získaných poznatků je absolvent kurzu schopen použít tyto informace a samostatně interpretovat získané údaje při typizaci bakteriálních izolátů i při identifikaci neznámých vzorků prokaryotních mikroorganizmů.
Student je schopen samostatně interpretovat získané údaje při typizaci bakteriálních izolátů i při identifikaci neznámých vzorků prokaryotních mikroorganizmů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zkouška - dobrý přehled vybrané teorie.
Doporučená literatura
  • Balows, A., Trüper, H.G., Dworkin, M., Harder, W., Schleifer, K.-H. (eds.). (1992). The Prokaryotes: A Handbook on the biology of bacteria: ecophysiology, isolation, identification, applications. 2nd ed.. Springer-Verlag, New York.
  • Garrity, G.M., Boone, D.R., Castenholz, R.W. (eds.). (2001). Bergey's Manual of Systematic Bacteriology. Second edition. Volume One. The Archaea and the Deeply Branching and Phototrophic Bacteria. Springer, USA.
  • Garrity, G.M., Brenner, D.J., Krieg, N.R., Staley, J.T. (eds.). (2005). Bergey's Manual of Systematic Bacteriology. Second edition. Volume Two. The Proteobacteria. Part A Introductory Essays. Springer, USA.
  • Garrity, G.M., Brenner, D.J., Krieg, N.R., Staley, J.T. (eds.). (2005). Bergey's Manual of Systematic Bacteriology. Second edition. Volume Two. The Proteobacteria. Part B The Gammaproteobacteria. Springer, USA.
  • Garrity, G.M., Brenner, D.J., Krieg, N.R., Staley, J.T. (eds.). (2005). Bergey's Manual of Systematic Bacteriology. Second edition. Volume Two. The Proteobacteria. Part C The Alpha-, Beta-, Delta-,and Epsilonproteobacteria. Springer, USA.
  • Sedláček, I. (2007). Taxonomie prokaryot. Masarykova univerzita Brno.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr