Předmět: Ochrana a management rostlinných populací

» Seznam fakult » PRF » EKO
Název předmětu Ochrana a management rostlinných populací
Kód předmětu EKO/OMRP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zeidler Miroslav, RNDr. Ph.D.
  • Gillová Lenka, Mgr.
  • Losík Jan, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Vymírání na různých úrovních a škálách. Významné světové extinkční události. Identifikace příčin, náhodné, environmentální a genetické příčiny vymírání v geologické historii a současnosti (genetický posun, gen. tah, efekt hrdla lahve, efekt zakladatele, Allee efekt). Úloha vymírání v evoluci. Vliv člověka, světové odhady, situace v ČR. Biodiverzita, její struktura a význam. Hierarchické úrovně a její hodnocení, hot spots a genová centra. Pojem ekologického fenoménu. Ochrana biodiverzity a současné příčiny jejího snižování na celosvětové úrovni a v ČR. Funkční diverzita, vlastnosti druhů a druhy v zájmu ochrany. Specifika rostlin a jejich populací jako předmětu ochrany. Způsoby rozmnožování rostlin a jejich důsledky pro ochranu. Alogamie, autogamie a inkompatibilita, apomixie (vegetativní, agamospermie, pseudogamie, zoogamie). Kombinace rozmnožování ve volné přírodě. Polyploidie (auto-/alopolyploidie), polytropický původ polyploidů. Proces invaze a invazní druhy rostlin. Terminologie a kriteria pro hodnocení (původní, zavlečený, přechodně zavlečený, naturalizovaný, invazní druh; neofyt, archeofyt). Invazní proces a jeho dynamika. Zavlečené a invazní druhy rostlin v různých biotopech a v ČR. Důsledky rostlinných invazí a jejich mangement. Genetická hybridizace. Horizontální přenos genetické informace. Taxonomický význam, genetická homogenizace. Geneticky modifikované rostliny, význam, rozšíření, důsledky, přínosy a rizika - případové studie. Pravidla a zásady při druhové ochraně. Přístupy a možnosti k záchraně rostlinných druhů a populací. Význam a srovnání přístupu ex- a in-situ, genové banky, syntéza současných poznatků, záchranné sběry, význam botanických zahrad. Management biotopů zásady péče o lesní a nelesní biotopy, přehled typů opatření, případové studie z praxe. Záchranné programy. Historie a současný stav, struktura záchranného projektu, legislativní rámec. Příklady ohrožených druhů, příčiny jejich ústupu ? výběr modelového druhu pro záchranný program. Další výzkumné a záchranné projekty.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Demonstrace
Výstupy z učení
Prohloubit a doplnit teoretické znalosti získané studiem ekologických předmětů o poznatky z praktické ochrany. Přiblížit zásady problematiky praktické ochrany a managementu rostlinných druhů.
Pochopení problému Předmět seznamuje se základní problematikou ochrany rostlin. Vysvětluje principy, které je nutné vzít v potaz při sestavování plánů ochrany rostlin. Seznamuje s postupy tvorby záchranných programů rostlin.
Předpoklady
Předpokladem jsou základní znalosti obecné ekologie a ekologie rostlin.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Seminární práce

Písemná zkouška a prezentace vlastního projektu.
Doporučená literatura
  • Anonymus (2006). Pravidla hospodaření pro typy lesních přírodních stanovišť v evropsky významných lokalitách soustavy Natura 2000.- PLANETA XIV, 9/2006..
  • Briggs D., Walters S.M. (2001). Proměnlivost a evoluce rostlin. Cambridge Univ. Press, UP v Olomouci. 531 p..
  • Given D.R. 1994. Principles and practice of plant conservation. Chapman&Hall. 289 p..
  • Háková A. et al. (eds) 2004. Zásady péče o nelesní biotopy v rámci soustavy Natura 2000. PLANETA XII,3/2004..
  • Mlíkovský J., Stýblo P. (eds.) 2006. Nepůvodní druhy fauny a flóry České republiky. Praha, ČSOP. 496p..
  • Primack R.B., Kindlmann P., Jersáková J. (2001). Biologické principy ochrany přírody. Portál. Praha. 352p..
  • Primack R.B. (1993). Essentials of conservation biology. Boston University. 564p..
  • Pyšek P., Sádlo J., Mandák B. (2002). Catalogue of alien plants of the Czech Republic. Preslia 74: 97-186..
  • Raup D. M. 1995. O zániku druhů: Je Darwinova teorie o přežívání nejkvalitnějších druhů jediným vysvětlením vývoje života na Zemi? [ExtinctionBad Genes or Bad Luck?] Nakladatelství Lidové noviny, Praha. 187 p..
  • Vačkář D. (2005). Ukazatele změn biodiverzity. Academia, Praha. 298 p..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr