Vyučující
|
-
Kuras Tomáš, RNDr. Ph.D.
-
Zeidler Miroslav, RNDr. Ph.D.
-
Banaš Marek, RNDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Hory jako biotop. Geologický vývoj. Vývoj vegetace hor ve čtvrtohorách ve střední Evropě. Vegetační stupňovitost a pásmovitost na území ČR. Atributy prostředí hor nad výškovou hranicí lesa. Abiotické faktory v alpinské a boreální tundře - podobnosti a rozdíly. Adaptace rostlinných druhů. Problematika hranice lesa a stromů. Limitující faktory existence lesa. Typy alpinské hranice lesa, její prostorová diferenciace a fyziognomie, příklady z Evropy a zbytku světa. Vliv člověka na alpinskou hranici lesa. Ekologická charakteristika nejdůležitějších rostlinných společenstev nad hranicí lesa - limitující faktory, ekologie, rozšíření, životní cyklus, jejich ohrožení a management. 1.část: společenstva skal a sutí, sněhových políček, subalpinská slatiniště a prameniště, smilkové trávníky. Anemo-orografický systém a jeho ekologické důsledky. Ekologická charakteristika nejdůležitějších rostlinných společenstev nad hranicí lesa - limitující faktory, ekologie, rozšíření, životní cyklus, jejich ohrožení a management. 2.část: společenstva návětrných poloh, keříčková společenstva, vysokobylinná společenstva. Adaptace živočišných druhů na prostředí hor. Ekosystémové charakteristiky (primární producenti, sekundární producenti, dekompozice, energetické toky, koloběhy látek). Alpinské ekosystémy v latitudinálním a longitudinálním geografickém gradientu. Diverzita v horských ekosystémech a její atributy. Alpinské ekosystémy a změna klimatu.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Projekce (statická, dynamická)
- Účast na výuce
- 24 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem je poskytnout studentům informace z dané oblasti v rozsahu uvedeném v sylabu.
Pochopení Určení vlastností horského prostředí a adaptací organismů, specifické rysy horských společenstev Klasifikace reakcí a odpovědí rostlin pod vlivem specifických podmínek prostředí
|
Předpoklady
|
Základy ekologie rostlin a živočichů.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška
Podmínky absolvování je zkouška - test s případným ústním pohovorem s tématikou horských ekosystémů
|
Doporučená literatura
|
-
Ellenberg, H. (1988). Vegetation ecology of central Europe. Fourth edition.. Cambridge University Press, Cambridge.
-
Bowmann W. D., Seastedt T. (ed.). (2001). Structure and Function of an Alpine Ecosystem, Niwot Ridge, Colorado. Oxford. Univ. Press, New York.
-
Holtmeier F.K. Mountain Timberlines. Ecology, Patchiness, and Dynamics. Kluwer, 2003..
-
Chapin III., F. S. (1995). Artic and Alpine Biodiversity: Patterns, Causes and Ecosystem Consequences.. Ecological Studies 113. Springer-Verlag, Berlin.
-
Jeník J. (1961). Alpínská vegetace Krkonoš, Králického Sněžníku a Hrubého Jeseníku. - Praha..
-
Körner C. (1999). Alpine plant life.. Springer-Verlag Berlin, Heidelberg.
-
Körner C. et Spehn E.M. Mountain Biodiversity. A Global Assessment. Parthenon Publishing, 2002..
-
Larcher W. (2003). Physiological plant ecology. Ecophysiology and stress physiology of functional groups. Springer..
-
Losos et al.. (1984). Ekologie živočichů.. SPN, Praha.
-
Opera Corcontica. Sborník krkonošských prací. Lze vyhledávat obsahy jednotlivých ročníků i dle klíčových slov na adrese: http://opera.krnap.cz.
-
Vlasák P. (1986). Ekologie savců.. Academia, Praha.
-
Wielgolaski F. E. (1997). Ecosystems of the World 3. Polar and Alpine Tundra.. Elsevier, Amsterdam.
-
Zeidler M., Banaš M. Vybrané kapitoly z ekologie horských ekosystémů. Univerzita Palackého v Olomouci, 2003. - Publikace je k dispozici ke stažení níže na této stránce..
|