Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Přednášky 1-2. C-S-R strategie dle Grime a L-H-S koncept dle Westoby 3-4. Spektrum růstových strategií rostlin na gradientu úživnosti a disturbance 5-6. Parazitické rostliny - analogický vliv jako herbivorie 7. Studentské prezentace kritických rozborů publikovaných studií 8-9. Teorie optimální pastvy - prahové hodnoty, trade-off kvality a kvantity potravy 10-11. Vliv pastvy velkých býložravců na půdní charakteristiky - dostupnost živin 12-13. Koncept preference vs selekce potravy, indexy selektivity
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
- Domácí příprava na výuku
- 1 hodina za semestr
- Příprava na zápočet
- 5 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 10 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 3 hodiny za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem je představit studentům životní strategie organismů a výhodnost jejich uplatnění při různých hladinách zdrojů (světla, vody, živin) a jejich časové fluktuaci. V přednáškách budou demonstrovány růstové strategie rostlin na základě všeobecně uznávaných konceptů C-S-R dle Grime a L-H-S dle Westoby. Studenti získají představu o tzv. plant economy spectrum, tedy v jakých podmínkách prostředí (úživnosti a disturbance) jsou zvýhodněny rostliny s vysokou růstovou rychlostí a malou životností orgánů, kdy rostliny s vytrvalými orgány, kdy rostliny s vysokou účinností resorpce živin. Jelikož dostupnost zdrojů a tím i výhodnost životních strategií rostlin je značně modifikována herbivory, budou studenti seznámeni s různými strategiemi pastevního chování. Pozornost bude věnována příčinám časoprostorové distribuce resp. migrace velkých herbivorů. Studenti získají přehled o metodách stanovení dostupnosti a využití zdrojů, po absolvování kurzu budou schopni spočítat potravní preference herbivorů.
- znalost adaptace rostlin na stres a disturbance - znalost mechanismů určujících distribuci velkých herbivorů v čase a prosotoru - způsobilost k predikci vlivu selektivní pastvy na strukturu rostlinných společnstev a dostupnost živin v půdě - výpočet potravních preferencí herbivorů pomocí indexů selektivity
|
Předpoklady
|
- ochota generovat a testovat ekologické hypotézy - všeobecný přehled v pedologii, ekologii rostlin a živočichů - znalost práce s daty v tabulkovém procesoru (MS Excel) - znalost základních statistických technik a práce v statistickém programu (např. Statistica) - vlastní přenosný počítač
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Písemná zkouška, Systematické pozorování studenta, Seminární práce
- aktivní účast při diskusi na přednáškách - 2 body - kritický rozbor publikované studie a jeho prezentace na přednášce - 3 body - sepsání seminární práce - 5 bodů
|
Doporučená literatura
|
-
Craine JM (2009). Resource strategies of wild plants. Princeton University Press. Princeton.
-
Danell K, Bergström R, Duncan P, Pastor J (2006). Large herbivore ecology, ecosystem dynamics and conservation. Cambridge University Press, Cambridge..
-
Gordon IJ, Prins HHT (2008). The ecology of browsing and grazing. Springer, Berlin..
-
Hejcmanová P, Mládek J (2012). Diet selection of herbivores on species rich pastures. In: Hendriks BP, Agricultural Research Updates - Volume 2, p. 167-206, Nova Science Publishers, New York..
-
Lechowicz MJ (1982). sampling characteristics of electivity indices. Oecologia 52:22-30..
-
Pennings SC, Callway RM (2002). Parasitic plants: parallels and contrasts with herbivores. Review. Oecologia 131:479-489..
-
Prins HHT, Langevelde F (2008). Resource ecology: spatial and temporal dynamics of foraging. Springer, Berlin..
-
Stephens DW, Krebs JR (1987). Foraging theory. Princeton University Press, Princeton..
-
White TCR (2005). Why does the world stay green? Nutrition and survival of plant-eaters. CSIRO Publishing, Collingwood..
|