Předmět: Exkurze z krajinné ekologie

» Seznam fakult » PRF » EKO
Název předmětu Exkurze z krajinné ekologie
Kód předmětu EKO/EXKE
Organizační forma výuky Exkurze
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Václavík Tomáš, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Během exkurze budou studenti vedeni k analýze krajinných prvků, jako jsou geomorfologické útvary, vegetační pokryv, vodní toky a biotopy. Součástí programu bude také diskuse o historickém vývoji krajiny, vlivu lidské činnosti na její současný stav a příkladech úspěšné i problematické ochrany přírody. Studenti navštíví klíčové lokality, kde budou mít možnost pozorovat praktické přístupy k ochraně přírody, jako je revitalizace vodních toků, péče o chráněná území nebo obnova tradičních krajinných prvků. Exkurze poskytne studentům příležitost propojit teoretické znalosti s praktickými zkušenostmi a lépe porozumět dynamice krajiny a jejímu významu pro společnost i přírodu.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Pozorování
Výstupy z učení
Cílem exkurze je umožnit studentům detailněji poznat konkrétní krajinný celek a jeho komplexní charakteristiky přímo v terénu. Studenti se seznámí s přírodními, kulturními a historickými aspekty daného území a získají praktické poznatky o ochraně přírody a krajiny. Exkurze klade důraz na pochopení vzájemných vazeb mezi přírodními procesy, lidskou činností a ochranou krajinného rázu.
- Znalosti v oblasti krajinné ekologie a studia krajiny, její fragmentace a ochrany - Schopnosti vyhodnotit problémy konkrétního krajinného celku a navrhnout možná řešení - Schopnosti vybrat vhodnou terénní metodu výzkumu a zdokumentovat metodický postup
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Od studentů se očekává aktivní účast na exkurzi, včetně přípravy na dané téma (např. studium podkladových materiálů o navštívené lokalitě). Během exkurze budou studenti plnit zadané úkoly, jako je dokumentace krajinných prvků, zpracování terénních poznámek a účast na skupinových diskusích.
Doporučená literatura
  • Anděl, P., Mináriková, T. a Andreas, M., eds. (2010). Ochrana průchodnosti krajiny pro velké savce. Evernia, Liberec, 137 s.
  • Lindenmayer, D. B., Fischer, J. (2006). Habitat Fragmentation and Landscape Change: An Ecological and Conservation Synthesis. Islandpress, Washington, Covelo, London.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr