Předmět: Ekologie společenstev a makroekologie

» Seznam fakult » PRF » EKO
Název předmětu Ekologie společenstev a makroekologie
Kód předmětu EKO/ESM
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tkadlec Emil, prof. MVDr. CSc.
  • Kuras Tomáš, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Dílčí témata kurzu (počítáno na délku jednoho semestru, 10/12 lekcí): 1. Téma: Koncept společenstva - definice, vymezení společenstva. Cíle studia ekologie společenstev a makroekologie. Struktura společenstva (individualistické a organismální pojetí společenstva, assemblage vs. community), nika. Princip konkurenčního vyloučení. Mezidruhové interakce. 2. Téma: Diverzita její měření a význam - indexy diversity, ekvitabilita, rank-abundance modely, ?-?- ?- diverzita. Funkční diverzita. 3. Téma: Druhová bohatost na lokální škále - závislost species richness na lokálních podmínkách a zdrojích. Význam species-poolu. Odhady počtu druhů na lokální škále. 4. Téma: Druhová bohatost na globální škále: vývoj druhové diverzity v průběhu geologické historie Země, adaptivní radiace, současně změny v biodiverzitě. 5. Téma: Plocha a její význam pro druhovou bohatost. S-A závislost. 6. Téma: Teorie ostrovní biogeografie a její význam. 7. Téma: Gradienty druhové rozmanitosti - latitudinální a altitudinální gradienty na lokální a globální škále. Mid-domain effect, význam heterogenity. 8. Základní metody studia struktury společenstev (ordinace, gradientová analýza, klasifikace). 9. Téma: Proměny společenstev v čase. Sukcesní modely (Markovův & Hornův model sukcese). 10. Téma: Stabilita společenstev - konektance, resilience, rezistence, konvenční názor a jeho kritika 11. Nulové modely v makroekologii: Hubbellova neutrální teorie vs. teorie niky. 12. Metabolická teorie: vztah energie a rychlosti biologických procesů a její přesah do evoluce a struktury společenstev.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem kurzu je pochopení fungování živého světa na úrovni ekologických společenstev, a to na lokálních a globálních časo-prostorových škálách.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Begon, M., Harper, J. L., Townsend, C. R. (1997). Ekologie: jedinci, populace a společenstva. Translated by Bronislava Grygová. Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci, 1 vyd., 949 pp.
  • Begon M, Townsend C, Harper JL. (2005). Ecology: From Individuals to Ecosystems. 4th ed.. Blackwell Publishing, Cambridge.
  • Brown, J. H. (1995). Macroecology. University of Chicago Press.
  • Gaston K.J., Blackburn T.M. (2000). Pattern and Process in Macroecology.. Blackwell Science, Oxford.
  • Hanski I.A., Gilpin M.E. (eds.). (1997). Metapopulation Biology: Ecology, Genetics, and Evolution.. Academic Press, San Diego.
  • Hansson L., Fahrig L., Merriam G. (eds). (1995). Mosaic Landscapes and Ecological Processes.. Chapmann et Hall, New York.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Ochrana a tvorba krajiny (2021) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Ekologie a ochrana životního prostředí (2021) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní