Předmět: Digitální fotografie pro biology

» Seznam fakult » PRF » EKO
Název předmětu Digitální fotografie pro biology
Kód předmětu EKO/DF
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hekera Petr, RNDr. Ph.D.
  • Janek Vladimír, Ing.
Obsah předmětu
V průběhu blokových cvičení budou studenti teoreticky i prakticky seznámeni s jednotlivými uvedenými tématy. Každý tématický cyklus bude ukončen rozkladovým seminářem s prezentací studentských prací. Předmět je členěn do sedmi základních tématických okruhů : 1) Teoretické základy fotografie Historie a vývoj fotografického obrazu, světlo, teplota, barevnost, clona, čas, hloubka ostrosti, pohyb, kompozice, zoom, digitální technika, fotoaparáty, objektivy, mezikroužky, předsádky a konvertory, filtry, sluneční clona, stativy, interní a externí blesky, světla, automatické a manuální funkce fotoaparátu, rozlišení, komprese, formáty snímků, paměťová média, software , doplňkové vybavení a přídavná zařízení, akubloky, síťové napájení, dálkové ovládání, databanky, brašny, ochranné obaly, diktafony, odborná literatura 2) Fotografie krajiny a větších objektů Stativy, materiál, hmotnost, stabilita, panoramatické snímky, horizont, uzlový bod, speciální software, formát, pohybující se objekty, světlo, blesk, odrazné plochy, večerní a noční snímky, zimní fotografie, filtry (UV, polarizační, kompenzační, neutrální šedé, skylight, barevné, přechodové), zabezpečení techniky v náročných terénních podmínkách, maskování, napájení v terénu 3) Makrofotografi Technické parametry přístroje, objektivy, předsádky, mezikroužky, speciální zařízení , světlo, stíny, makroblesk, světelný stan, odrazné plochy, pozadí, ostření, hloubka ostrosti, přídavný monitor, focení v terénu a v ateliéru (laboratoři), stativy, stativové hlavy, fotografický stůl s příslušenstvím 4) Mikrofotografie Propojení fotoaparátu a mikroskopu nebo lupy, běžné fotoaparáty, speciální kamery,osvětlení preparátu, ostření, hloubka ostrosti, přídavný monitor, speciální software na skenování vrstev 5) Podvodní fotografie Fyzikální základy, adsorpce světla (změny barev a intenzity), odraz a lom světla, specifikum vodního prostředí, technické vybavení, UV pouzdra pro fotoaparáty, blesky, světla 6) Využití digitálního videa ve fotografii Základy videotechniky, požadavky na přístroje pro videozáznamy, práce s digitální videostřižnou, základy střihu videosekvencí , vložení sekvencí do prezentací, stažení fotografií z videozáběrů 7) Počítačové zpracování snímků Přenos snímku z fotoaparátu na PC, čtečky karet počítačové programy na zpracování fotografií, využití fotografií na prezentacích, multimediální slide show, webové galerie, tiskárny (inkoustové, sublimační, laserové), úprava snímků pro tisk, tisk

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Projekce (statická, dynamická), Grafické a výtvarné činnosti
  • Účast na výuce - 24 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem je poskytnout studentům informace z oblasti digitální fotografie a využití pro biologické obory.
Aplikace Aplikovat znalosti teoretických základů digitální fotografie Prezentovat vlastní fotografie z oblasti fotografie krajiny, fotografie zvířat, makrofotografie.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)

zápočet - aktivní účast na cvičení
Doporučená literatura
  • Ang, T. (2004). Digital Photographer's Handbook, Dorling Kindersley. London, 409p.
  • Davis, H. L., & Koutný, J. (2010). Kreativní detail a makro: tipy a techniky pro digitální fotografie. Brno: Computer Press.
  • Kamps, H. J., & Beneš, K. (2008). Makrofotografie. Brno: Zoner Press.
  • Pihan, R. (2013). Mistrovství práce v DSLR: vše, co jste chtěli vědět o digitální zrcadlovce a nikdo vám to neuměl vysvětlit. Praha: IDIF.
  • Ponec, J., & Jiráček, M. (2002). Digitální fotografie. Olomouc: Univerzita Palackého.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr