Předmět: Základy práva

» Seznam fakult » PRF » ACH
Název předmětu Základy práva
Kód předmětu ACH/PP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Škurek Martin, JUDr. Ph.D.
  • Růžička Petr, Mgr.
Obsah předmětu
Předmět obsahově zahrnuje základní pojmy a instituty právního řádu České republiky, jejichž pochopení má umožnit základní orientaci studenta v právním řádu České republiky a jeho klíčových odvětvích. Předmětem zájmu tedy budou jak teoretická východiska, tak i praktické pohledy na fungování veřejné moci v České republice a postavení občana České republiky v klíčových právních odvětvích, tj. zejména v právu ústavním, občanském, pracovním, rodinném a správním. Přednášky budou doplňovány i demonstrativními příklady zaměřenými na dosažení schopnosti studenta aplikovat probrané právní předpisy na konkrétní právní situace vyskytujícími se v reálném životě. Obsahově předmět zahrnuje teoretická a praktická východiska následujících témat. 1. Právo ? pojem a definice práva, právní norma, prameny práva, právní řád České republiky, základní právní principy právního řádu České republiky, právní stát, právo přirozené a pozitivní, právo veřejné a soukromé; vztah práva a morálky. 2. Základy ústavního práva České republiky - pojem ústavní právo České republiky, základy jeho právní úpravy, jeho základní principy, ústava, Listina, ústavní pořádek České republiky, státní moc České republiky a její dělení, fungování a vztahy moci zákonodárné, výkonné a soudní v České republiky. Výklad jednotlivých ústavních práv, obsažených v Listině základních práv a svobod, schopnost studenta orientovat se v Listině a chápat smysl rozdělení jednotlivých práv do hlav Listiny. 3. Občanské právo (vybrané kapitoly): pojem občanské právo, základy jeho právní úpravy, základní principy, občanskoprávní vztah, jeho základních prvky, problematika jeho vzniku a zániku, občanskoprávní odpovědnost, absolutní a relativní práva, právnické osoby, autorská a průmyslová ochrana ? autorské dílo vč. díla zaměstnaneckého, patent, ochranná známka; krajní nouze, nutná obrana, vyšší moc. 4. Pracovní právo (vybrané kapitoly): zaměstnanecký vztah, pracovní poměr a dohody, mzda a plat, povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance, odpovědnost za škodu, ukončení pracovního poměru, vše se zřetelem k výkonu práce ve společnostech výrobních a vývojových. 5. Rodinné právo (vybrané kapitoly): vznik a zánik manželství, manželské právo majetkové, péče o děti v manželství, péče o děti mimo manželství, rozhodování o svěření do péče, náhradní rodinná péče, vzájemné vztahy mezi členy rodiny, výživné. 6. Správní právo (vybrané kapitoly): obecné správní právo (hmotné správní právo společné pro celou veřejnou správu), zásady správního práva, základy správního procesu, společného pro celou veřejnou správu: správní řízení, správní rozhodnutí, přezkoumávání rozhodnutí; se zřetelem na činnost kontrolních správních orgánů na úseku obchodu, výroby a výzkumu. Základní informace o veřejnoprávním dozoru na některých úsecích správy: vývoj a výroba léčiv; chemický zákon; zákon o státní památkové péči; státní požární dozor.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 26 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 13 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 21 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu Základy práva je získání základního přehledu o právu, jakožto základního institutu k regulaci společenských vztahů, o právním řádu České republiky, ústavním systému České republiky a základních lidských právech a svobodách na území České republiky. Dále budou v předmětu vyučovány vybrané subkapitoly platného práva ČR, konkrétně občanské právo (absolutní a relativní práva, právnické osoby, autorská a průmyslová ochrana, krajní nouze, nutná obrana, vyšší moc); právo pracovní (zaměstnanecký vztah, pracovní poměr a dohody, povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance, vzájemná odpovědnost za škodu, ukončení pracovního poměru), právo rodinné (vznik a zánik manželství, manželské právo majetkové, péče o děti v manželství a mimo něj, náhradní rodinná péče), právo správní (obecné správní právo, správní právo procesní se zřetelem na činnost kontrolních správních orgánů na úseku obchodu, výroby a výzkumu).
Schopnost orientace v organizaci a činnosti veřejné správy, schopnost aplikace konkrétních právních předpisů na konkrétní právní situace, schopnost rozhodovací, schopnost normotvorná zejména pro úroveň územní (místní) veřejné správy.
Předpoklady
Znalosti společenských věd na středoškolské úrovni.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Od studenta se vyžaduje stanovená docházka v rozsahu 75 % výuky. Při výuce se předpokládá aktivita (schopnost klást dotazy vyučujícímu a naopak odpovídat na jeho otázky). Předchozí příprava studenta na jednotlivé hodiny se nevyžaduje, nebyla-li výslovně stanovena. Absence ve výuce nad stanovený rámec může být dle pokynu učitele nahrazena zpracováním referátu na zadané téma v rozsahu ca. 5 normostran textu. Ústní zkouška v délce ca. 20 minut z odučených témat v rozsahu dopovídajícímu prezentacím ke studiu, které budou studentům na vyžádání zaslány.
Doporučená literatura
  • Janků, M. a kol. (2016). Základy práva pro posluchače neprávnických fakult. Praha.
  • Osina, P. (2020). Teorie práva. Praha.
  • Šíma, A., Suk, M.. Základy pro střední a vyšší odborné školy, 17. vydání. Praha. 2022.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Analytická chemie (2021) Kategorie: Chemické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní