Vyučující
|
-
Škurek Martin, JUDr. Ph.D.
-
Růžička Petr, Mgr.
|
Obsah předmětu
|
Předmět obsahově zahrnuje základní pojmy a instituty právního řádu České republiky, jejichž pochopení má umožnit základní orientaci studenta v právním řádu České republiky a jeho klíčových odvětvích. Předmětem zájmu tedy budou jak teoretická východiska, tak i praktické pohledy na fungování veřejné moci v České republice a postavení občana České republiky v klíčových právních odvětvích, tj. zejména v právu ústavním, občanském, pracovním, rodinném a správním. Přednášky budou doplňovány i demonstrativními příklady zaměřenými na dosažení schopnosti studenta aplikovat probrané právní předpisy na konkrétní právní situace vyskytujícími se v reálném životě. Obsahově předmět zahrnuje teoretická a praktická východiska následujících témat. 1. Právo ? pojem a definice práva, právní norma, prameny práva, právní řád České republiky, základní právní principy právního řádu České republiky, právní stát, právo přirozené a pozitivní, právo veřejné a soukromé; vztah práva a morálky. 2. Základy ústavního práva České republiky - pojem ústavní právo České republiky, základy jeho právní úpravy, jeho základní principy, ústava, Listina, ústavní pořádek České republiky, státní moc České republiky a její dělení, fungování a vztahy moci zákonodárné, výkonné a soudní v České republiky. Výklad jednotlivých ústavních práv, obsažených v Listině základních práv a svobod, schopnost studenta orientovat se v Listině a chápat smysl rozdělení jednotlivých práv do hlav Listiny. 3. Občanské právo (vybrané kapitoly): pojem občanské právo, základy jeho právní úpravy, základní principy, občanskoprávní vztah, jeho základních prvky, problematika jeho vzniku a zániku, občanskoprávní odpovědnost, absolutní a relativní práva, právnické osoby, autorská a průmyslová ochrana ? autorské dílo vč. díla zaměstnaneckého, patent, ochranná známka; krajní nouze, nutná obrana, vyšší moc. 4. Pracovní právo (vybrané kapitoly): zaměstnanecký vztah, pracovní poměr a dohody, mzda a plat, povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance, odpovědnost za škodu, ukončení pracovního poměru, vše se zřetelem k výkonu práce ve společnostech výrobních a vývojových. 5. Rodinné právo (vybrané kapitoly): vznik a zánik manželství, manželské právo majetkové, péče o děti v manželství, péče o děti mimo manželství, rozhodování o svěření do péče, náhradní rodinná péče, vzájemné vztahy mezi členy rodiny, výživné. 6. Správní právo (vybrané kapitoly): obecné správní právo (hmotné správní právo společné pro celou veřejnou správu), zásady správního práva, základy správního procesu, společného pro celou veřejnou správu: správní řízení, správní rozhodnutí, přezkoumávání rozhodnutí; se zřetelem na činnost kontrolních správních orgánů na úseku obchodu, výroby a výzkumu. Základní informace o veřejnoprávním dozoru na některých úsecích správy: vývoj a výroba léčiv; chemický zákon; zákon o státní památkové péči; státní požární dozor.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 13 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 21 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu Základy práva je získání základního přehledu o právu, jakožto základního institutu k regulaci společenských vztahů, o právním řádu České republiky, ústavním systému České republiky a základních lidských právech a svobodách na území České republiky. Dále budou v předmětu vyučovány vybrané subkapitoly platného práva ČR, konkrétně občanské právo (absolutní a relativní práva, právnické osoby, autorská a průmyslová ochrana, krajní nouze, nutná obrana, vyšší moc); právo pracovní (zaměstnanecký vztah, pracovní poměr a dohody, povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance, vzájemná odpovědnost za škodu, ukončení pracovního poměru), právo rodinné (vznik a zánik manželství, manželské právo majetkové, péče o děti v manželství a mimo něj, náhradní rodinná péče), právo správní (obecné správní právo, správní právo procesní se zřetelem na činnost kontrolních správních orgánů na úseku obchodu, výroby a výzkumu).
Schopnost orientace v organizaci a činnosti veřejné správy, schopnost aplikace konkrétních právních předpisů na konkrétní právní situace, schopnost rozhodovací, schopnost normotvorná zejména pro úroveň územní (místní) veřejné správy.
|
Předpoklady
|
Znalosti společenských věd na středoškolské úrovni.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
Od studenta se vyžaduje stanovená docházka v rozsahu 75 % výuky. Při výuce se předpokládá aktivita (schopnost klást dotazy vyučujícímu a naopak odpovídat na jeho otázky). Předchozí příprava studenta na jednotlivé hodiny se nevyžaduje, nebyla-li výslovně stanovena. Absence ve výuce nad stanovený rámec může být dle pokynu učitele nahrazena zpracováním referátu na zadané téma v rozsahu ca. 5 normostran textu. Ústní zkouška v délce ca. 20 minut z odučených témat v rozsahu dopovídajícímu prezentacím ke studiu, které budou studentům na vyžádání zaslány.
|
Doporučená literatura
|
-
Janků, M. a kol. (2016). Základy práva pro posluchače neprávnických fakult. Praha.
-
Osina, P. (2020). Teorie práva. Praha.
-
Šíma, A., Suk, M.. Základy pro střední a vyšší odborné školy, 17. vydání. Praha. 2022.
|