Předmět: Veřejné právo a digitální technologie 4

» Seznam fakult » PFA » VPK
Název předmětu Veřejné právo a digitální technologie 4
Kód předmětu VPK/TVPD4
Organizační forma výuky Nevyplněno
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 8
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Melotíková Petra, Mgr. Ph.D.
  • Červínek Zdeněk, JUDr. Ph.D.
  • Frumarová Kateřina, doc. JUDr. Ph.D.
  • Tomoszek Maxim, JUDr. Ph.D.
  • Ščerba Filip, doc. JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
- Kybernetická bezpečnost - stát a jednotlivec - Využívání digitálních technologií bezpečnostními složkami státu - Kyberkriminalita - hospodářská - Kyberkriminalita - informační - Kyberkriminalita - další - Digitální technologie v trestním procesu

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cíle předmětu (anotace): Předmět Veřejné právo a digitální technologie 4 uzavírá otázky veřejnoprávní regulace digitálních technologií zaměřením na problematiku kybernetické bezpečnosti a kriminality. V rámci tohoto kurzu budou studenti obeznámeni s právními otázkami týkajícími se bezpečnostních rizik spojených s využíváním (resp. zneužíváním) digitálních technologií. Nejprve bude pozornost věnována tématu kybernetické bezpečnosti a vztahu státu a jednotlivce v této oblasti, mimo jiné i s ohledem na využívání digitálních technologií bezpečnostními složkami státu. Druhá část předmětu bude zaměřena na kyberkriminalitu a specifické segmenty trestné činnosti (hospodářská, informační), kde je intenzivně využito digitálních technologií a kde jejich právní regulace může představovat významný prevenční nástroj. Studenti se budou zabývat existující právní úpravou v oblasti kybernetické bezpečnosti a kyberkriminality a budou ji hodnotit z hlediska naplnění základních principů regulace digitálních technologií a z hlediska míry dosahování sledovaných veřejných zájmů, ale také z pohledu její efektivity a jejího naplňování bezpečnostními složkami. Kurz dále povede studenty k rozvoji kompetencí jako je kritické myšlení, řešení problémů, informační gramotnost, zkoumání a analýza, písemná a ústní komunikace a globální učení tak, aby dokázali samostatně identifikovat a řešit problémy plynoucí z neustálých technických inovací kreativními přístupy založenými na vysoké odbornosti. Kurz bude rovněž flexibilně reagovat na rychlý vývoj v oblasti a nabídne studentům analýzu a diskusi nad aktuálními výzvami a trendy. V rámci jednotlivých témat budou studenti analyzovat praktické problémy vyvstávající při aplikaci právní úpravy kybernetické bezpečnosti a kyberkriminality a jejich dopady do jednotlivých regulovaných oblastí lidské činnosti. Výuka v tomto předmětu bude rozdělena do 6 seminářů, které budou věnovány následujícím hlavním tematickým okruhům: 1. Kybernetická bezpečnost - stát a jednotlivec 2. Využívání digitálních technologií bezpečnostními složkami státu 3. Kyberkriminalita - hospodářská 4. Kyberkriminalita - informační 5. Kyberkriminalita - další 6. Digitální technologie v trestním procesu Absolvováním tohoto předmětu získají studenti znalosti o trestním a bezpečnostním rámci regulace digitálních technologií, budou schopni definovat základní principy, rozlišit základní nástroje regulace, identifikovat hrozby a nalézat řešení pro konkrétní případy. Dále si osvojí dovednost analytické práce s právními předpisy, judikaturou a strategickými dokumenty. Hodnocení Pro úspěšné absolvování kurzu budou studenti muset splnit následující studijní povinnosti: - vypracování, odevzdání a prezentování dvou esejí týkajících seminárních témat - aktivní účast ve výuce.
AAbsolvováním předmětu získají studenti znalosti o trestním a bezpečnostním rámci regulace digitálních technologií, budou schopni definovat základní principy, rozlišit základní nástroje regulace, identifikovat hrozby a nalézat řešení pro konkrétní případy. Dále si osvojí dovednost analytické práce s právními předpisy, judikaturou a strategickými dokumenty.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1 a 2 Information Technology for Law and Legal Science 1 a 2 Veřejné právo a digitální technologie 1 - 3
MEP/TLTT1 a zároveň MEP/TLTT2 a zároveň MEP/TIT1 a zároveň MEP/TIT2 a zároveň VPK/TVPD1 a zároveň VPK/TVPD2 a zároveň VPK/TVPD3

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Vyžaduje se aktivní účast studenta na seminářích, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit seminářů v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit seminářů v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
Doporučená literatura
  • A Europe fit for the digital age: Empowering people with a new generation of technologies. European Commission. https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age_en.
  • GILLESPIE, A., A. (2019). Cybercrime: Key Issues and Debates. Routledge.
  • Going Digital: Shaping Policies, Improving Lives. (2019). https://www.oecd-ilibrary.org/science-and-technology/going-digital-shaping-policies-improving-lives_9789264312012-en. OECD.
  • HOLT, T., J, BOSSLER, A., M. (eds.). (2020). The Palgrave Handbook of International Cybercrime and Cyberdeviance. Palgrave MacMillan.
  • Informační koncepce České republiky. Dostupné z:. Informační koncepce České republiky. Dostupné z:.
  • KREMILING, J., SHARP PARKER, M., A. (2017). Cyberspace, Cybersecurity, and Cybercrime.. SAGE Publications.
  • LUKINGS, M., HABIBI LASHKARI, A. (2021). Understanding Cybersecurity Law and Digital Privacy: A Common Law Perspective. Springer.
  • PORCEDDA, M., G. (2023). Cybersecurity, Privacy and Data Protection in EU Law: A Law, Policy and Technology Analysis.. Hart Publishing.
  • UN SECRETARY GENERAL´S STRATEGY ON NEW TECHNOLOGIES United Nations, 2018. (2018). UN SECRETARY GENERAL´S STRATEGY ON NEW TECHNOLOGIES. United Nations, 2018.
  • WAGNER, B., KETTEMANN, C., M., VIETH, K., (eds). (2019). Research Handbook on Human Rights and Digital Technology: Global Politics, Law and International Relations. Edward Elgar Publishing.
  • WINTER, L., B., RUGGERI, S. (eds.). (2022). Investigating and Preventing Crime in the Digital Era: New Safeguards, New Rights. Springer.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a digitální technologie (PADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a digitální technologie (PADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní