Vyučující
|
-
Melotíková Petra, Mgr. Ph.D.
-
Mácha Aleš, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Výuka bude zaměřena prakticky, tj. na schopnost studentů pracovat s právními předpisy a relevantní judikaturou, jakož i na praktickou schopnost práce studenta s územně plánovacími podklady a územně plánovací dokumentací, schopnost vyhledat a uplatnit relevantní argumentaci pro/proti prosazení určitého záměru v území a schopnost vyhotovení základních úkonů účastníků i správních orgánů v oblasti stavebního práva. Praktické formy výuky budou doplňovány vysvětlujícím výkladem vyučujícího. Po absolvování předmětu se bude umět student velmi dobře orientovat v oblasti veřejného stavebního práva, a to jak z pohledu teoretického, tak i praktického.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Veřejné stavební právo je jednou z klíčových oblastí právní regulace na jednotlivých úsecích činnosti veřejné správy (správní právo - zvláštní část). Zahrnuje jak problematiku územního plánování, včetně rozhodování o území, tak stavebního řádu a souvisejících aspektů (vyvlastnění, ochrana zvláštních veřejných zájmů v území). Výuka předmětu bude navazovat na teoretickou průpravu z předchozích správně právních disciplín, včetně základů stavebního práva, získaných v předmětu Správní právo ? zvláštní část. V rámci výuky se studenti praktickými metodami výuky seznámí s touto problematikou hlouběji, upevní a prohloubí své teoretické znalosti, rozšíří je o znalost aktuální judikatury a zejména o praktické dovednosti, využitelné nejen v této oblasti. Výuka předmětu bude zaměřena především na tyto stěžejní okruhy dané problematiky: Územní plánování - cíle a úkoly, jednotlivé nástroje územního plánování, včetně rozhodování o území, výkon veřejné správy. Stavební řád - režimy pro provádění staveb, užívání staveb, odstraňování staveb, další postupy a řízení dle stavebního řádu, výkon veřejné správy. Výuka bude zaměřena prakticky, tj. na schopnost studentů pracovat s právními předpisy a relevantní judikaturou, jakož i na praktickou schopnost práce studenta s územně plánovacími podklady a územně plánovací dokumentací, schopnost vyhledat a uplatnit relevantní argumentaci pro/proti prosazení určitého záměru v území a schopnost vyhotovení základních úkonů účastníků i správních orgánů v oblasti stavebního práva. Praktické formy výuky budou doplňovány vysvětlujícím výkladem vyučujícího. Po absolvování předmětu se bude umět student velmi dobře orientovat v oblasti veřejného stavebního práva, a to jak z pohledu teoretického, tak i praktického.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
V průběhu výuky se hodnotí aktivní účast studenta na výuce a jeho porozumění dané materii v rozsahu dílčích témat předmětu. Další podmínkou pro udělení kolokvia je řádné splnění vyučujícím zadaných seminárních úkolů, vztahujících se k probranému učivu, a to jak v písemné formě, tak i v podobě její následné ústní prezentace.
|
Doporučená literatura
|
-
studijní pomůcky: územně plánovací podklady pro vybrané území (dle zadání, dostupné v síti Internet). Politika územního rozvoje (www.mmr.cz). Územně plánovací dokumentace pro vybrané území (dle zadání, dostupné v síti Internet). Aktuální texty relevantních právních předpisů. Judiaktura správních soudů, resp. Ústavního soudu ČR..
-
Dienstbier. (2014). Územní plánování. Stavební řád. In Sládeček, V., Pouperová, O. a kol. Správní právo. Zvláštní část. 2. vydání. Praha: Leges.
-
Malý, S. (2013). Stavební zákon, komentář. 2. vyd.. Praha: Wolters Kluwer.
-
Mareček, J. et al. (2013). Komentář ke stavebnímu zákonu a předpisy související. Plzeň: Aleš Čeněk.
-
Marek, K., Průcha, P. (2012). Stavební právo v teorii a praxi. Leges, Praha.
|