Vyučující
|
-
Sládeček Vladimír, prof. JUDr. DrSc.
-
Frumarová Kateřina, doc. JUDr. Ph.D.
-
Madleňáková Lucia, JUDr. Ph.D.
-
Pouperová Olga, doc. JUDr. Ph.D.
-
Horáková Monika, JUDr. Ph.D.
-
Pospíšilová Soňa, JUDr. Ph.D.
-
Škurek Martin, JUDr. Ph.D.
-
Küchlerová Martina, JUDr. Ph.D.
-
Grygar Tomáš, JUDr. Ph.D.
-
Melotíková Petra, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Pozornost bude zaměřena především na tyto stěžejní tematické okruhy: 1. Postupy ve veřejné správě a jejich charakteristika a členění. Historický vývoj právní úpravy postupů při vydávání správních aktů. Srovnání správního řízení a soudního (občanskoprávního) řízení. Struktura správního řádu. Vymezení působnosti správního řádu. 2. Základní zásady činnosti správních orgánů. 3. Správní řízení I.: Pojem správního řízení, procesní principy, správní orgány - příslušnost (postoupení pro nepříslušnost, změny příslušnosti, spory), úřední osoby, oprávněné úřední osoby, vyloučení pro podjatost, kolegiální správní orgány. 4. Správní řízení II.: Účastníci správního řízení a ostatní subjekty správního řízení, vymezení, způsobilost, zastupování, práva a povinnosti, úkony účastníků. Dotčené správní orgány. 5. Správní řízení III.: Vedení správního řízení, úkony správních orgánů, lhůty a počítání času, postup před zahájením řízení. Zahájení řízení. 6. Správní řízení IV.: Řízení v prvním stupni. Přerušení a zastavení řízení. 7. Správní řízení V.: Zvláštní druhy řízení podle správního řádu. Ochrana proti nečinnosti. 8. Správní řízení VI.: Rozhodnutí (obsah, forma, náležitosti, oznámení, právní moc a vykonatelnost, zvláštní druhy a formy rozhodnutí, nicotnost, nové rozhodnutí, výkon rozhodnutí). 9. Správní řízení VII.: Opravné a dozorčí prostředky ve správním řízení - vymezení pojmů. Opravné prostředky: odvolání, rozklad, odpor, námitky, obnova řízení (na návrh). Dozorčí prostředky: obnova řízení (ex offo), přezkumné řízení, řízení o prohlášení nicotnosti, atrakce a další prostředky k odstranění nečinnosti. 10. Další postupy ve veřejné správě - postupy při vydávání a přezkumu opatření obecné povahy, při uzavírání veřejnoprávních smluv, při provádění jiných úkonů dle části čtvrté správního řádu. 11. Správní řízení podle zvláštních zákonů I. - řízení o přestupcích. 12. Správní řízení podle zvláštních zákonů II. - řízení podle stavebního zákona, vyvlastňovací řízení. Na přednášky budou tematicky navázané semináře, které budou zaměřeny prakticky, tj. na schopnost studentů pracovat s právními předpisy, relevantní judikaturou, příp. odbornou literaturou, a to v podobě řešení různých typů cvičení, příkladů či případových studií, jakož i vypracovávání nejrůznější podání účastníka řízení (např. žádost, odvolání), ale i rozhodnutí či jiných úkonů z pozice správního orgánu.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
|
Výstupy z učení
|
Předmět Správní právo 3 se zaměřuje na problematiku správního práva procesního. Pozornost je tedy věnována jednotlivým procesním postupům realizace výkonu veřejné správy. Nejde tedy pouze o klasické správní řízení, byť představuje postup nejtypičtější a v praxi nejčastější, a proto je mu také věnována největší pozornost, ale i o další postupy, např. při vydávání opatření obecné povahy, či při uzavírání veřejnoprávních smluv. Současně je výuka zaměřena co do správního řízení nejen na obecné správní řízení, ale i na zvláštní druhy správního řízení (s důrazem na řízení dle stavebního zákona a dle zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich). Problematika je přednášena v návaznosti na právní úpravu, doktrínu a judikaturu (českou i evropskou). Co do zdrojů a hloubky učiva i ověřování znalostí jde o kvalitativně náročnější studium než jsou obdobné předměty vyučované v rámci bakalářského programu.
Po absolvování předmětu student získá znalost základních pojmů a institutů správního práva procesního, především problematiky vedení řádného a zákonného správního řízení, ale i dalších postupů a procesů, kterými se realizuje výkon veřejné správy v ČR. Současně student díky prakticky vedené seminární výuce získá znalosti a dovednosti k tomu, aby v postavení správního orgánu mohl vést správní řízení, případně realizovat jiný správní postup, anebo v postavení účastníka řízení či dotčené osoby nebo jejich zástupce mohl účinně uplatňovat, příp. bránit svá práva. Student má být po absolvování předmětu schopen správně činit procesní úkony jak z pozice správního orgánu ve správním řízení či jiném správním postupu, ale také z pozice účastníka, jiné dotčené osoby nebo jejich zástupce umět řádně uplatnit svá práva, příp. odhalit případná pochybení správních orgánů a činit správné kroky k ochraně procesních a ve svém důsledku také hmotných práv.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním jiného předmětu.
VPK/MSP1
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Písemný test
Písemná forma ověření studijních výsledků: ověřování teoretických znalostí studenta v podobě průběžných teoretických písemek, ověření schopnosti praktické aplikace nabytých znalostí v podobě vypracování písemného úkonu (např. rozhodnutí) a dále v podobě řešení závěrečné písemné klauzurní práce. Dále pak povinná docházka na seminární výuku v rozsahu odpovídajícímu požadavkům plynoucím z vnitřních předpisů UP.
|
Doporučená literatura
|
-
Potěšil, L. a kol. (2015). Správní řád. Komentář. 1. vydání. Praha: C. H. Beck.
-
Pouperová, O., Frumarová, K., Madleňáková, L. (2017). Praktikum ze správního práva procesního. 1. vydání.. Praha: Leges.
-
Průcha, P. (2017). Správní řád s poznámkami a judikaturou. 3. aktualizované a doplněné vydání. Praha: Leges.
-
Skulová, S. a kol. (2012). Správní právo procesní. 2.vydání. Plzeň.
-
Vedral, J. (2012). Správní řád. Komentář. 2. vydání. Praha, RNDr. Ivana Hexnerová ? Bova Polygon.
|