Vyučující
|
-
Svaček Ondřej, doc. JUDr. LL.M. Ph.D.
-
Faix Martin, JUDr. Ph.D.
-
Stejskal Petr, Mgr. LL.M., Ph.D.
-
Svicevic Marko, Dr. LL.Dip.
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Použití síly v kyberprostoru 2. Kybernetické útoky a sebeobrana 3. Právo ozbrojeného konfliktu a jeho aplikace na kybernetický prostor 4. Právo odpovědnosti státu v kyberprostoru 5. Normy přičítání v kyberprostoru 6. Donucení v mezinárodním právu ze škody způsobené v kyberprostoru
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Cíle předmětu (anotace): Předmět Mezinárodní právo a digitální technologie 3 je pokročilý kurz, který kriticky analyzuje nové problémy na pomezí mezinárodního práva a digitální bezpečnosti. Prostřednictvím série šesti intenzivních seminářů tento kurz poskytuje komplexní zkoumání právních rozměrů souvisejících s digitálními hrozbami a bezpečnostními výzvami. Studenti proniknou do složitých právních rámců upravujících chování států, přisuzování a reakce na kybernetické hrozby. Předmět Mezinárodní právo a digitální technologie 3 se zaměří na následující otázky: 1. Použití síly v kyberprostoru 2. Kybernetické útoky a sebeobrana 3. Právo ozbrojeného konfliktu a jeho aplikace na kybernetický prostor 4. Právo odpovědnosti státu v kyberprostoru 5. Normy přičítání v kyberprostoru 6. Donucení v mezinárodním právu ze škody způsobené v kyberprostoru V tomto kurzu si studenti osvojí diferencované chápání základních pojmů, jako je "použití síly" a "právo ozbrojeného konfliktu" v kontextu mezinárodního práva, a prozkoumají jejich aplikaci ve sféře kyberprostoru; dále budou analyzovat právní důsledky kybernetických útoků a jejich potenciál pro uplatnění práva na sebeobranu a prozkoumají hranice a požadavky takových reakcí; prozkoumají otázky související s aplikací práva ozbrojeného konfliktu v kybernetickém prostoru; prozkoumají institut odpovědnosti státu v kontextu kybernetických operací se zaměřením na identifikaci porušení mezinárodních závazků a právních důsledků takových porušení; budou se zabývat otázkami přičitatelnosti kybernetických útoků státu a aspekty donucení v mezinárodním právu, zejména v případech, kdy se jedná o škody způsobené kybernetickými prostředky. Na konci kurzu by studenti měli být schopni identifikovat a aplikovat mezinárodní právo při analýze scénářů zahrnujících použití síly a právo ozbrojeného konfliktu v kyberprostoru; kriticky zhodnotit okolnosti, za kterých mohou kybernetické útoky ospravedlnit právo státu na sebeobranu, s ohledem na parametry přiměřenosti a nezbytnosti. Studenti by měli být schopni aplikovat právo ozbrojeného konfliktu na kybernetické operace, analyzovat otázky odpovědnosti státu v kyberprostoru, identifikovat případy porušení mezinárodních závazků a potenciální prostředky nápravy; posoudit kritéria a problémy spojené s přičitatelností kybernetických útoků konkrétním státním aktérům a integrovat právní a technické hledisko. Hodnocení: Pro absolvování předmětu musí studenti splnit následující povinnosti: - odevzdat semestrální projekt, po němž následuje ústní obhajoba (70 % závěrečného hodnocení). - splnit úkoly zadané v průběhu kurzu (30 % závěrečného hodnocení).
Na konci kurzu by studenti měli být schopni identifikovat a aplikovat mezinárodní právo při analýze scénářů zahrnujících použití síly a právo ozbrojeného konfliktu v kyberprostoru; kriticky zhodnotit okolnosti, za kterých mohou kybernetické útoky ospravedlnit právo státu na sebeobranu, s ohledem na parametry přiměřenosti a nezbytnosti. Studenti by měli být schopni aplikovat právo ozbrojeného konfliktu na kybernetické operace, analyzovat otázky odpovědnosti státu v kyberprostoru, identifikovat případy porušení mezinárodních závazků a potenciální prostředky nápravy; posoudit kritéria a problémy spojené s přičitatelností kybernetických útoků konkrétním státním aktérům a integrovat právní a technické hledisko.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1 a 2 Information Technology for Law and Legal Science 1 a 2 Mezinárodní právo a digitální technologie 1 a 2
MEP/TLTT1 a zároveň MEP/TLTT2 a zároveň MEP/TIT1 a zároveň MEP/TIT2 a zároveň MEP/TMPD1 a zároveň MEP/TMPD2
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Vyžaduje se aktivní účast studenta na seminářích, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit seminářů v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit seminářů v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
|
Doporučená literatura
|
-
BRUNER, T., FAIX, M. The Attribution Problem as a Tool of Lawfare. Obrana a strategie, 2018, no. 18(1).
-
FAIX, M., STEJSKAL, P. (2022). Legal Aspects of Misattribution Caused by Cyber Deception. 14th International Conference on Cyber Conflict: Keep Moving! (CyCon), NATO CCDCOE, 2022, pp. 205 - 218..
-
GEISS, R., LAHMANN, H. (2013). Freedom and Security in Cyberspace. Shifting the Focus Away from Military Responses Towards Non-Forcible Countermeasures and Collective Threat-Prevention. Peacetime Regime for State Activities in Cyberspace, NATO CCD COE, 2013, pp. 625-626.
-
KILOVATY, I. (2014). Cyberwarfare and the Jus Ad Bellum Challenges: Evaluation in the Light of the Tallinn Manual on the International Law Applicable to Cyber Warfare. American University National Security Law Brief, 2014, no. 5(1), pp. 91 - 124..
-
KITTICHAISARRE, K. (2017). Public International Law of Cyberspace. Springer.
-
POLI, S. The Rationale and the Perils of Failing to Invoke State Responsibility for Cyber-Attacks: The Case of the EU Cyber Sanctions. German Law Journal, 2023, no. 24(3), pp. 522 - 536..
-
ROSCINI, M. (2014). Cyber Operations and the Use of Force in International Law. Oxford University Press.
-
SCHMITT, M. (ed.). (2017). Tallinn Manual 2.0 on the International Law Applicable to Cyber Operations. Cambridge University Press.
-
SCHMITT, M. (2015). The Use of Cyber Force and International Law. The Oxford Handbook of the Use of Force in International Law, Oxford University Press, 2015, pp. 1110 - 1130. Oxford University Press.
-
TSAGOURIAS, N., BUCHAN, R. (eds.). (2017). Research Handbook on International Law and Cyberspace. Edward Elgar Publishing.
-
TSAGOURIAS, T. Digitalization and its Systemic Impact on the Use of Force Regime, Legal Uncertainty and the Replacement of International Law. German Law Journal, 2023, no. 24(3), pp. 494 - 507. 2023.
|