Vyučující
|
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
-
Gábriš Tomáš, prof. JUDr. Ph.D., LL.M.
-
Kerikmäe Tanel, prof. Ing. Ph.D., LL.M.
|
Obsah předmětu
|
1. Digitální suverenita, technoprostory, technozemě (sdílení stejné technologie); platformy a poskytovatelé služeb jako zprostředkovatelé státní suverenity. 2. E-government a e-administrativa - Technologická kontrola a dohled - směrem k policejnímu státu?; Umělá inteligence ve správním řízení? 3. Digitální občanství - e-demokracie, e-volby, e-kampaň, hoaxy. 4. Nová generace práv a svobod - lidská důstojnost, právo být zapomenut; právo na online anonymitu; svoboda projevu na internetu, ochrana soukromí a údajů, právo na informace, cenzura internetu, meze svobody projevu na internetu - problém nenávistných projevů. 5. Kybernetická etika; technologická neutralita, digitální diskriminace; osobní údaje jako nová měna 6. Automatizované rozhodování - algoritmičtí soudci; předvídání rozhodnutí pomocí umělé inteligence, právo na spravedlivý proces a využití umělé inteligence; Digitální nebo AI právníci - argumentační nástroje a zdroje argumentace.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Povinný předmět Legal Theory of IT 2, který je vyučován v anglickém jazyce, zasazuje digitální technologie do kontextu teorie státu, která je zobecněním výzev kladených moderními technologiemi státu a společnosti. Základními okruhy v souvislosti s teoretickými problémy společnosti a státu v kyberprostoru jsou: 1. Digitální suverenita, technoprostory, technozemě (sdílení stejné technologie); platformy a poskytovatelé služeb jako zprostředkovatelé státní suverenity. 2. E-government a e-administrativa - Technologická kontrola a dohled - směrem k policejnímu státu?; Umělá inteligence ve správním řízení? 3. Digitální občanství - e-demokracie, e-volby, e-kampaň, hoaxy. 4. Nová generace práv a svobod - lidská důstojnost, právo být zapomenut; právo na online anonymitu; svoboda projevu na internetu, ochrana soukromí a údajů, právo na informace, cenzura internetu, meze svobody projevu na internetu - problém nenávistných projevů. 5. Kybernetická etika; technologická neutralita, digitální diskriminace; osobní údaje jako nová měna 6. Automatizované rozhodování - algoritmičtí soudci; předvídání rozhodnutí pomocí umělé inteligence, právo na spravedlivý proces a využití umělé inteligence; Digitální nebo AI právníci - argumentační nástroje a zdroje argumentace. Studenti absolvováním předmětu získají znalosti o obecných otázkách teorie státu, které čelí přehodnocování ve světle vývoje moderních technologií. Absolvováním předmětu by si student měl osvojit základní orientaci, jaké změny překonává stát a společnost a jejich regulace v posledních desetiletích. Tento předmět má tak založit široký základ pro absolvování modulů studijního oboru. Studenti v průběhu výuky pracují s výběrem z teoretických článků, naučí se v nich vyhledávat relevantní informace ve vztahu ke konkrétním digitálním inovacím a jejich významu pro teorii státu.
Studenti absolvováním předmětu získají znalosti o obecných otázkách teorie státu, které čelí přehodnocování ve světle vývoje moderních technologií. Absolvováním předmětu by si student měl osvojit základní orientaci, jaké změny překonává stát a společnost a jejich regulace v posledních desetiletích. Tento předmět má tak založit široký základ pro absolvování modulů studijního oboru. Studenti v průběhu výuky pracují s výběrem z teoretických článků, naučí se v nich vyhledávat relevantní informace ve vztahu ke konkrétním digitálním inovacím a jejich významu pro teorii státu.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1
MEP/TLTT1
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Student prezenční formy studia je povinen se účastnit 80 % přednášek předmětu. Student kombinované formy je povinen se účastnit nejméně 30 % přednášek a jedné konzultace s přednášejícím.
|
Doporučená literatura
|
-
BELLIA, L. P., BERMAN, S. B.; FRISCHMANN, M. B., POST, D. G. (2018). Cyberlaw: Problems of Policy and Jurisprudence in the Information Age (American Casebook Series) (5th edition).. West Academic Publishing.
-
BLANCO DE MORAIS, C., FERREIRA MENDES, G., VESTING, T. (2022). The Rule of Law in Cyberspace.. Springer.
-
GRABOWSKI, M., ROBINSON, P., E. (2021). Cyber Law and Ethics: Regulation of the Connected World. Routledge.
-
MURRAY, A. (2016). Information Technology Law. Oxford University Press.
-
REED, C., MURRAY, A. (2018). Rethinking the Jurisprudence of Cyberspace. Edward Elgar Publishing.
-
VESTING, T. (2018). Legal Theory and the Media of Law. Edward Elgar Publishing.
-
WATT, E. (2021). State Sponsored Cyber Surveillance: The Right to Privacy of Communications and International Law.. Edward Elgar Publishing.
-
WILSON, A. (2014). Jurisprudence of Cyber Law. Koros Press Ltd.
|