Vyučující
|
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
-
Petr Michal, doc. JUDr. Ph.D.
-
Zorková Eva, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Regulace vnitřního trhu s ohledem na digitální technologie 2. Základní pravidla fungování vnitřního trhu 3. Digitální službv - volný pohyb služeb a svoboda usazování 4. Akt o digitálních službách (DSA) - působnost, cíle, vymezení nezákonného obsahu, dohled a transparentní hlášení 5. Digitalizace zadávání veřejných zakázek 6. Veřejná podpora v oblasti digitálních technologií
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Cíle předmětu (anotace): Předmět EU Law and Digital Technologies 3, vyučovaný v anglickém jazyce, navazuje na předchozí dva semestry. Účelem výuky v tomto semestru je poskytnout studentům hlubší pohled na problematiku fungování vnitřního trhu EU a implementaci některých s ním spojených svobod, a to se zaměřením na digitální technologie a právní nástroje jejich regulace. včetně problematiky týkající se poskytování digitálních služeb. Za tím účelem bude diskutováno šest následujících témat: (1) Regulace vnitřního trhu s ohledem na digitální technologie (2) Základní pravidla fungování vnitřního trhu (3) Digitální službv - volný pohyb služeb a svoboda usazování (4) Akt o digitálních službách (DSA) - působnost, cíle, vymezení nezákonného obsahu, dohled a transparentní hlášení (5) Digitalizace zadávání veřejných zakázek (6) Veřejná podpora v oblasti digitálních technologií Tento předmět rozvíjí vědomosti o vnitřním trhu, který by měli studenti mít z předchozího studia. Studenti absolvováním předmětu získají potřebné znalosti týkající se fungování vnitřního trhu a trendech v regulaci digitálních technologií. Velká pozornost tak bude věnována zejména problematice volného pohybu služeb a novému nástroji její regulace - tzv. Aktu o digitálních službách. Zaměříme se ovšem i na související otázky, jako je role digitalizace ve veřejném zadávání, jak z pohledu zadavatele, tak dodavatele, a na veřejnou podporu v oblasti digitálních technologií, která je pro jejich rozvoj často kritická. Výuka bude založena na práci s příslušnými právními předpisy a související judikaturou unijních i národních institucí, která studentům umožní identifikovat otázky příznačné pro digitální technologie a nacházet jejich řešení.
Studenti absolvováním předmětu získají potřebné znalosti týkající se fungování vnitřního trhu a trendech v regulaci digitálních technologií.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1 a 2 Information Technology for Law and Legal Science 1 a 2 EU Law and Digital Technologies 1 a 2
MEP/TLTT1 a zároveň MEP/TLTT2 a zároveň MEP/TIT1 a zároveň MEP/TIT2 a zároveň MEP/TEDT1 a zároveň MEP/TEDT2
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Vyžaduje se aktivní účast studenta na seminářích, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit seminářů v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit seminářů v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
|
Doporučená literatura
|
-
BARNARD, C. (2022). The Substantive Law of the EU. The Four Freedoms. Oxford University Press.
-
DABROWSKI, L., SUSKA, M. (2022). The European Union Digital Single Market: Europe's Digital Transformation.. Routledge.
-
KRAUL, T. (2023). New Digital Services Act: A Practitioner's Guide. Nomos/Hart Publishing.
-
MARCUT, M. (2017). Crystalizing the EU Digital Policy. An Exploration into the Digital Single Market. Springer.
-
TOMMASI, S. (2023). The Risk of Discrimination in the Digital Market: From the Digital Services Act to the Future. Springer.
|