Vyučující
|
-
Malacka Michal, JUDr. Mag. iur. Ph.D., MBA
-
Hrnčiříková Miluše, JUDr. Ph.D.
-
Ryšavý Lukáš, JUDr. Mgr. Ph.D.
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
I Pojem mezinárodní právo soukromé - předmět a vývoj - vztah mezi mezinárodním právem soukromým/ procesním/ k jiným disciplínám - forum shopping/cizí prvek (v mezinárodním, evropském a vnitrostátním kontextu) - předmět úpravy MPS a jeho metodologie Základní pojmy a instituty mezinárodního práva soukromého Rozhodné právo (proper law, choice of law rules) II Metoda kolizní - struktura kolizní normy, druhy kolizních norem, hraniční určovatel Metoda přímá - přímá norma, střety metody přímé a kolizní III Kvalifikace Kvalifikační metody Zpětný a další odkaz Kolize mezioblastní, interpersonální Zjišťování obsahu cizích právních řádů IV Veřejný pořádek Normy mezinárodního práva soukromého a normy mezinárodního práva procesního v úpravě soukromoprávních poměrů s mezinárodním prvkem Nutně použitelné normy a tzv. věcné normy mezinárodního práva soukromého, charakteristika používání cizího právního řádu, aplikace cizích nutně použitelných norem V Personální statut fyzických a právnických osob - postavení cizinců, cizinecké právo, pravomoc českých soudů dle ZMPS VI Kolizní problematika závazkových práv - Nařízení Řím I Vídeňská úmluva o smlouvách o mezinárodní koupi zboží Unifikace a harmonizace problematiky závazkových práv v unijním právu Navázání na problematiku určení soudní příslušnosti pro spory týkající se závazkových vztahů s cizím prvkem - navázání na nařízení Brusel Ibis VII Lex mercatoria (INCOTERMS, Zásady UNIDROIT, koncepce PECL?), mezinárodní smlouvy, oblast úpravy mezinárodní přepravy, dopravy VIII Mimosmluvní závazkové vztahy - Nařízení Řím II - Haagská úmluva o právu rozhodném pro dopravní nehody - návaznost na nařízení Brusel Ibis a mezinárodní pravomoc soudů pro mimosmluvní závazkové vztahy IX Rodinněprávní vztahy s cizím prvkem - úprava v unijním právu a mezinárodních smlouvách, vnitrostátní úprava v ZMPS Rodinněprávní vztahy s cizím prvkem v EU Navázání na problematiku mezinárodní příslušnosti soudů ve věcech manželských s cizím prvkem a ve věcech týkajících se vztahů mezi rodiči a dětmi, nařízení Brusel IIa , nařízení 4/2009, nařízení o majetkových režimech manželů a partnerů X Určení rozhodného právního řádu ve věcech manželských a ve věcech týkajících se vztahů mezi rodiči a dětmi a navázání na mezinárodní pravomoc soudů úprava v mezinárodních smlouvách úprav v ZMPS mezinárodní osvojení a adopce mezinárodní únosy dětí a osvojení do ciziny (UMPOD) XI Věcná práva s cizím prvkem, věcný statut Rozhodné právo a navázání na problematiku pravomoci soudů v případě sporů týkajících se věcných práv s cizím prvkem vnitrostátní a unijní úprava určení rozhodného právního řádu dle vnitrostátní a mezinárodní úpravy XII Dědický statut Rozhodné právo a navázání na problematiku pravomoci soudů ve věcech dědických s cizím prvkem úprava v ZMPS, unijním právu a mezinárodních smlouvách rozhodný právní řád pro dědění ze zákona a dědění ze závěti odúmrť jednotný/rozštěpený dědický statut
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Základním cílem je seznámit studenty s předmětem úpravy mezinárodního práva soukromého a jeho prameny; předmět je zaměřen na problematiku mezinárodního práva soukromého, pochopení principů kolizní metody; porozumění důvodům vytváření tzv. evropského justičního prostoru; seznámí se s kolizní úpravou v prostředí unifikace základních otázek MPS; seznámit se se souvislostmi základních otázek mezinárodního procesního práva (mezinárodní pravomoc, uznání a výkon rozhodnutí) -
Studenti mají prokázat znalosti související s předmětem úpravy mezinárodního práva soukromého a jeho prameny; pochopit fungování kolizní metody; porozumění důvodům vytváření tzv. evropského justičního prostoru; prokázat znalost kolizní úpravy v prostředí unifikace základních otázek MPS; prokázat znalost základních otázek evropského mezinárodního procesního práva (mezinárodní pravomoc, uznání a výkon rozhodnutí), prokázat znalost provázání evropského mezinárodního práva soukromého a práva EU, prokázat znalost procesu vzniku a důvodů vzniku pramenů mezinárodního práva soukromého.
|
Předpoklady
|
Studenti by měli disponovat znalostmi z evropského a mezinárodního práva, spolu se základními aspekty evropské integrace. Dále by měly být schopni samostatné diskuze v oblasti harmonizace a unifikace v procesu evropské a unijní integrace a globálního řádu. Pro absolvování tohoto předmětu je významným přínosem předchozí absolvování předmětů Mezinárodní právo soukromé procesní, Mezinárodní právo veřejné.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou
Pro získání zápočtu je vyžadována aktivní účast na seminářích a napsání tří dílčích zápočtových testů, příp. hromadného závěrečného testu. Pro absolvování předmětu je vyžadováno složení ústní zkoušky.
|
Doporučená literatura
|
-
Dostupné komentáře k zákonu č. 91/2012 Sb. o mezinárodním právu soukromém.
-
Hrnčiříková, M., Ryšavý, L. (2015). Mezinárodní právo soukromé. Procesní otázky. Olomouc: Vydavatelství UP, 2015.. Vydavatelství UP, Olomouc.
-
Kučera, Z., Pauknerová, M., Růžička, K. a kol. (2015). Mezinárodní právo soukromé. 8. vydání, Plzeň: Aleš Čeněk, s.r.o. a Doplněk, 2015.. Aleš Čeněk, s.r.o., Plzeň.
-
Pauknerová, M. (2013). Evropské mezinárodní právo soukromé. 2. vydání. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2013.. Wolters Kluwer, Praha.
-
Rozehnalová, N., Vldhans, J., Drličková, K., Kyselovská, T. (2013). Mezinárodní právo soukromé Evropské unie (Nařízení Řím I, Nařízení Řím II, Nařízení Brusel I). Praha: Wolters Kluwer ČR, 2013.. Wolters Kluwer ČR, Praha.
|