Vyučující
|
-
Gábriš Tomáš, prof. JUDr. Ph.D., LL.M.
-
Kerikmäe Tanel, prof. Ing. Ph.D., LL.M.
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
- Kybernetické právo, právo informačních technologií, počítačové právo, lex informatica - pojem a rozsah; prameny práva - technologické normy, technologické normativní akty, technologické vnitřní instrukce; online platformy jako noví regulátoři, smluvní podmínky. - Subjekty práva - přirozené osoby (lidé, zvířata, příroda) a umělé osoby (právnické osoby, technologické subjekty - umělá inteligence jako právní subjekt); virtuální identita, autentifikace, verifikace, bezpečnost. - Objekty (předměty) práva - virtuální majetek, virtuální objekty, vlastnictví v kyberprostoru, duševní vlastnictví; otázky všudypřítomnosti a jurisdikce; prostorové a časové právní aspekty kyberprostoru. - Elektronické právní jednání, elektronické uzavírání smluv, transakce na dálku, nové smlouvy, inteligentní smlouvy, význam souhlasu v digitálním prostředí. - Odpovědnost - porušení autorských práv, poskytovatelé internetových služeb a jejich odpovědnost, platformy sociálních médií a moderování obsahu. - Elektronický proces: Sankce - digitální sankce; online mechanismy řešení sporů; digitální důkazy.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Povinný předmět Legal Theory of IT 1 zasazuje digitální technologie do kontextu právní teorie, která je zobecněním výzev kladených moderními technologiemi právu. Základními okruhy v souvislosti s teoretickými problémy práva v kyberprostoru jsou: 1. Kybernetické právo, právo informačních technologií, počítačové právo, lex informatica - pojem a rozsah; prameny práva - technologické normy, technologické normativní akty, technologické vnitřní instrukce; online platformy jako noví regulátoři, smluvní podmínky. 2. Subjekty práva - přirozené osoby (lidé, zvířata, příroda) a umělé osoby (právnické osoby, technologické subjekty - umělá inteligence jako právní subjekt); virtuální identita, autentifikace, verifikace, bezpečnost. 3. Objekty (předměty) práva - virtuální majetek, virtuální objekty, vlastnictví v kyberprostoru, duševní vlastnictví; otázky všudypřítomnosti a jurisdikce; prostorové a časové právní aspekty kyberprostoru. 4. Elektronické právní jednání, elektronické uzavírání smluv, transakce na dálku, nové smlouvy, inteligentní smlouvy, význam souhlasu v digitálním prostředí. 5. Odpovědnost - porušení autorských práv, poskytovatelé internetových služeb a jejich odpovědnost, platformy sociálních médií a moderování obsahu. 6. Elektronický proces: Sankce - digitální sankce; online mechanismy řešení sporů; digitální důkazy. Studenti absolvováním předmětu získají znalosti o obecných otázkách právní teorie, které čelí přehodnocování ve světle vývoje moderních technologií. Absolvováním předmětu by si student měl osvojit základní orientaci, jaké změny překonává právo a právní teorie v posledních desetiletích. Tento předmět má tak založit široký základ pro absolvování vybraných modulů studijního oboru. Studenti v průběhu výuky pracují s výběrem z teoretických článků, naučí se v nich vyhledávat relevantní informace ve vztahu ke konkrétním digitálním inovacím a jejich významu pro právní teorii.
Studenti absolvováním předmětu získají znalosti o obecných otázkách právní teorie, které čelí přehodnocování ve světle vývoje moderních technologií. Absolvováním předmětu by si student měl osvojit základní orientaci, jaké změny překonává právo a právní teorie v posledních desetiletích. Tento předmět má tak založit široký základ pro absolvování vybraných modulů studijního oboru. Studenti v průběhu výuky pracují s výběrem z teoretických článků, naučí se v nich vyhledávat relevantní informace ve vztahu ke konkrétním digitálním inovacím a jejich významu pro právní teorii.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Student prezenční formy studia je povinen se účastnit 80 % přednášek předmětu. Student kombinované formy je povinen se účastnit nejméně 30 % přednášek a jedné konzultace s přednášejícím.
|
Doporučená literatura
|
-
BELLIA, L. P., BERMAN, S. B.; FRISCHMANN, M. B., POST, D. G. (2018). Cyberlaw: Problems of Policy and Jurisprudence in the Information Age (American Casebook Series) (5th edition).. West Academic Publishing.
-
BLANCO DE MORAIS, C., FERREIRA MENDES, G., VESTING, T. (2022). The Rule of Law in Cyberspace.. Springer.
-
GRABOWSKI, M., ROBINSON, P., E. (2021). Cyber Law and Ethics: Regulation of the Connected World. Routledge.
-
MURRAY, A. (2016). Information Technology Law. Oxford University Press.
-
REED, C., MURRAY, A. (2018). Rethinking the Jurisprudence of Cyberspace. Edward Elgar Publishing.
-
VESTING, T. (2018). Legal Theory and the Media of Law. Edward Elgar Publishing.
-
WATT, E. (2021). State Sponsored Cyber Surveillance: The Right to Privacy of Communications and International Law.. Edward Elgar Publishing.
-
WILSON, A. (2014). Jurisprudence of Cyber Law. Koros Press Ltd.
|