Vyučující
|
-
Petr Michal, doc. JUDr. Ph.D.
-
Zorková Eva, Mgr. Ph.D.
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Základní principy soutěžního práva na digitálních trzích 2. Specifika digitálních trhů ze soutěžního hlediska - online platformy, uplatnění algoritmů, význam dat 3. Zakázané dohody na digitálních trzích 4. Zneužití dominance na digitálních trzích 5. Akt o digitálních trzích (DMA) - působnost, role DMA v kontextu úpravy hospodářské soutěže, pravidla a povinnosti vyplývající z DMA 6. Vymáhání DMA, pravomoci Evropské komise a sankce, role ÚOHS
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Předmět EU Law and Digital Technologies 4 navazuje na předchozí tři semestry. Účelem výuky v tomto semestru je poskytnout studentům hlubší pohled na problematiku soutěžního práva v EU se zaměřením na digitální technologie i na zcela novou související regulaci on-line platforem, obsaženou v tzv. Aktu o digitálních trzích. Za tím účelem bude diskutováno šest následujících témat: (1) Základní principy soutěžního práva na digitálních trzích (2) Specifika digitálních trhů ze soutěžního hlediska - online platformy, uplatnění algoritmů, význam dat (3) Zakázané dohody na digitálních trzích (4) Zneužití dominance na digitálních trzích (5) Akt o digitálních trzích (DMA) - působnost, role DMA v kontextu úpravy hospodářské soutěže, pravidla a povinnosti vyplývající z DMA (6) Vymáhání DMA, pravomoci Evropské komise a sankce, role ÚOHS Tento předmět rozvíjí vědomosti o soutěžním právu, které by měli studenti mít z předchozího studia. Studenti absolvováním předmětu získají potřebné znalosti týkající se specifik aplikace soutěžního práva na digitálních trzích a trendech v regulaci těchto trhů. Velká pozornost tak bude věnována zejména problematice algoritmické koluze, síťových efektů působení platforem a významu dat pro posuzování tržní síly. Ve stejné míře se budeme detailně věnovat nové právní úpravě, obsažené v DMA. Výuka bude založena na práci s příslušnými právními předpisy a související judikaturou unijních i národních institucí, která studentům umožní identifikovat otázky příznačné pro digitální technologie a nacházet jejich řešení.
Studenti absolvováním předmětu získají potřebné znalosti týkající se specifik aplikace soutěžního práva na digitálních trzích a trendech v regulaci těchto trhů.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1 a 2 Information Technology for Law and Legal Science 1 a 2 EU Law and Digital Technologies 1 - 3
MEP/LEDT1 a zároveň MEP/LEDT2 a zároveň MEP/LEDT3 a zároveň MEP/LLTT1 a zároveň MEP/LIT1 a zároveň MEP/LIT2 a zároveň MEP/LLTT2
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Vyžaduje se aktivní účast studenta na seminářích, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit seminářů v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit seminářů v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
|
Doporučená literatura
|
-
BANIA, K., GERADIA, D. (2024). The Digital Markets Act. A Guide to the Regulation of Big Tech in the EU. Beck/Hart Publishing/Nomos.
-
BOSTOEN, F. (2023). Abuse of Platform Power. Leveraging Conduct in Digital Markets under EU Competition Law and Beyond. Concurrences. Concurrences.
-
TYAGI, K., SANDERS, A., CAUFFMAN, C. (2024). Digital Platforms, Competition Law and Regulation. Comparative Perspective. Hart Publishing.
-
WHISH, R., BAILEY, D. (2021). Competition Law. Oxford University Press.
-
WIGGERS, M., STRIJLAART, R., DIBBITS, J. (2019). Digital Competition Law in Europe. A Concise Guide. Kluwer Law International.
|