Vyučující
|
-
Bubelová Kamila, JUDr. Ph.D.
-
Osina Petr, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Seznam témat přednášek: 1. Historie a členění římského práva 2. Prameny a zásady římského veřejného práva 3. Veřejná správa římská v době královské 4. Veřejná správa v době římské republiky 5. Veřejná správa v době římského císařství 6. Cursus honorum 7. Soudní organizace a pravomoci v legisakčním procesu 8. Soudní organizace a pravomoci ve formulovém procesu 9. Soudní organizace a pravomoci v kogničním procesu 10. Římské trestní procesy 11. Stíhání zločinů podle římského práva 12. Trestání podle římského práva (druhy trestů) Seznam témat seminářů: 1. Historie, prameny, členění římského veřejného práva 2. Veřejná správa v římské říši v průběhu dějin 3. Procesní právo římské ? zásady, pravomoci, průběh, rozsudek 4. Římské trestání ? procesní zásady 5. Římské zločiny 6. Druhy trestů v římském právu
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Projekce (statická, dynamická), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
|
Výstupy z učení
|
Předmět tvoří úvod do evropské administrativní tradice, a to tím způsobem, že dává studentům vhled do vývoje a fungování římské státní a trestní správy. Po úvodním představení pramenů a státních orgánů je zaměřena pozornost na jejich kompetence, cursus honorum, hierarchii a procesní právo. Hlavní část výkladu je zaměřena na právo justiniánské, které tvoří samotný základ evropské administrativy a její dědictví najdeme i v naší státní správě. Výuka kromě přednášek obsahuje také semináře, kde studenti diskutují vždy úžeji vymezený institut nebo zásadu, na které se předem připravili. Vyžaduje se rovněž kolektivní spolupráce malých skupin, čímž se rozvíjí schopnost koordinace a argumentace. Hlavním leitmotivem výuky předmětu je princip dobré správy.
Schopnost spolupráce v malých skupinách, nacházení spravedlnosti pro všechny účastníky procesu ve státní správě.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta
Zkouška je písemná, sestává ze 2 otázek a student musí správně zodpovědět alespoň 75 % požadovaného obsahu. Pro připuštění ke zkoušce je nutná aktivní účast na seminářích, tj. připravené zadané studie či referáty a spolupráce ve skupině při řešení zadaných kauz. Ze 6 seminářů za semestr (vždy dvouhodinový seminář) se připouští 1 omluvená neúčast. Více neúčastí je nutno nahradit seminární prací na téma, které bylo probráno v absentovaném semináři.
|
Doporučená literatura
|
-
Bělovský, P. (2007). Profesionalizace právnického stavu za římské republiky a císařství. In: Skřejpek, M. a kol. Právnickýstav a právnické profese v minulosti. Praha: Havlíček Brain Team.
-
Boatwright Mary T., Gargola Daniel J., Talbert Richard J. A. (2012). Dějiny římské říše od nejranějších časů po Konstantina Velikého. Přeložili L. Stančo a J. Kysela.. Grada Publishing.
-
Dostalík, P. (2009). Úloha prétora při formování institutů soukromého práva. In: Pluralizmus moci a práva. Ed. D. Lengyelová.. Vydal Ústav štátu a práva SAV: Eurokódex.
-
Handrlica, J. (2007). Státní správa Římské říše a zabezpečení zásobování vodou za císařství. In: Právněhistorické studie, sv. 38 ? 39, s. 37 an. Vydavatelství Academia.
-
Kerrigan, M. (2011). Lidé starověku: co nám o sobě řekli. Přeložila Alena Faltýsková.. Grada Publishing: Praha.
-
Král, J. (1921). Státní zřízení římské. Praha.
-
Skřejpek, M. (1995). Akcesorieta trestů za římské republiky. In: Pocta prof. JUDr. Karlu Malému, DrSc. k 65. narozeninám. Praha: Karolinum.
-
Skřejpek, M. (2005). Constitutio ? mos ? lex ? codex (flexibilní ?ústava? starověkého Říma). In: Jirásková, Suchánek (eds.): Pocta prof. Pavlíčkovi k 70. narozeninám. Praha.
-
Skřejpek, M. (1999). Ius et religio. Vydavatelství 999, Pelhřimov.
-
Skřejpek, M. (2005). K některým označením soudu v Digestech. Právněhistorické studie č. 37, ročník 2005, s. 149 ? 156..
-
Skřejpek, M. (1991). Multiplikace trestních norem v republikánském Římě a její příčiny. Právník č. 2, ročník 1991.
-
Skřejpek, M. (2008). Nezbytnost uložení trestu smrti v římském právu? In: Pocta Otovi Novotnému k 80. narozeninám. Praha: ASPI.
-
Skřejpek, M. (1988). Organizace římské finanční správy za principátu. In: AUC-IURIDICA č. 1, ročník 1988.
-
Skřejpek, M. (1992). Postavení a činnost sacra scrinia za dominátu. In: Právněhistorické studie, 32, 1992, s. 37 ? 49..
-
Skřejpek, M. (1995). Právní úprava stavební činnosti ve starověkém Římě. In: Historický obzor č. 5 ? 6, 1995, s. 107 ? 110..
-
Skřejpek, M. (1993). Vedoucí a personál císařských kanceláří za principátu. In: Právněhistorické studie č. 33, 1993, s. 5 ?30.
-
Slušný, J. (2002). Světové dějiny policie: starověk. Focus: Výběrové texty. Orac Praha.
-
Sommer, O. (1937). Duch římského práva a římské státní správy. In: Šusta, J. (ed.): Dějiny lidstva. Praha 1937. Praha.
-
Vančura, J. (1908). Agrární právo římské republiky. Knihovna sborníku věd právních a státních: Řada právovědecká. Praha.
-
Vážný, J. (1935). Římský proces civilní. Praha.
-
Wanitschek, D. (2003). Der 'cursus honorum' der römischen Republik. GRIN Verlag.
|