Vyučující
|
-
Dostalík Petr, doc. JUDr. Ph.D.
-
Králík Lukáš, JUDr. Ph.D.
-
Janišová Jana, Mgr. Ph.D.
-
Razim Jakub, JUDr. PhDr. Ph.D. et Ph.D.
-
Menke Monika, ThLic. Mgr. Th.D.
-
Horák Ondřej, doc. JUDr. Ph.D.
-
Osina Petr, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Tento předmět navazující na Odborný seminář z právních dějin I. vyučovaný v předchozím semestru umožní studentovi věnovat se do hloubky historickému období, jehož výzkumu věnuje téma své disertační práce. Konzultace spočívají v rozboru konkrétních historických pramenů a archiválii, ve studiu literatury a jejím kritickém zhodnocení. Konkrétní výstup, na kterém bude uskutečněno závěrečné kolokvium, určuje pedagog specialista podle postupu doktoranda v přípravě disertační práce a písemných výstupů (např. překlady pramenů).
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Předmět představuje základní předmět druhého pilíře studijního programu zaměřeného především na rozvoj a prohlubování znalostí studenta v oblasti právních dějin. Podstatou předmětu bude rozbor teoretických i praktických otázek právních dějin. Každý seminář bude mít vlastní téma, v rámci, kterého budou studenti připravovat vlastní vystoupení, resp. rozbor konkrétního právního problému. Odborný seminář je koncipován jako dvousemestrální předmět. Tento předmět navazující na Odborný seminář z právních dějin I. vyučovaný v předchozím semestru umožní studentovi věnovat se do hloubky historickému období, jehož výzkumu věnuje téma své disertační práce. Konzultace spočívají v rozboru konkrétních historických pramenů a archiválii, ve studiu literatury a jejím kritickém zhodnocení. Konkrétní výstup, na kterým bude uskutečněno závěrečné kolokvium, určuje pedagog specialista podle postupu doktoranda v přípravě disertační práce a písemných výstupů (např. překlady pramenů).
Hlubší pochopení právních dějin a jejich klíčových témat.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětů Filozoficko-metodologické základy práva I., II., Vědecká a pedagogická propedeutika I., II. a Odborný seminář z právních dějin I.
KTP/RFMZ2 a zároveň KPO/RVPP1 a zároveň KTP/RFMZ1 a zároveň KPO/RVPP2 a zároveň KTP/ROPD1
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Aktivní účast na seminářích včetně prezentace na zadané téma. Student prezenční formy studia se musí účastnit 80 % seminářů. Student kombinované formy se musí účastnit alespoň 30 % seminářů a individuální konzultace v rozsahu dvou hodin. Odborný rozhovor nad písemným podkladem zpracovaným studentem.
|
Doporučená literatura
|
-
Hattenhauer, Hans. (1998). Evropské dějiny práva. Praha.
-
Hledíková, Zdeňka, Jan Janák, Jan Dobeš. (2005). Dějiny správy v českých zemích. Od počátků státu po současnost. Praha: NLN.
-
Kincl, Jaromír a kol. (1983). Všeobecné dějiny státu a práva. Praha: Panorama.
-
Kuklík, Jan a kol. (2011). Dějiny československého práva 1945-1989. Praha: Auditorium.
-
Kuklík, Jan, Radim Seltenreich. (2011). Dějiny angloamerického práva. Vyd. 2. Praha: Leges.
-
Lesaffer, R. (2014). European Legal History: A Cultural and Political Perspective. Cambridge: Cambridge University Press.
-
Malý, Karel a kol. (2010). Dějiny českého a československého práva do roku 1945. 4. vyd.. Leges, Praha.
-
Padoa-Schioppa A. (2017). A History of Law: From Early Middle Ages to the Twentieth Century. Cambridge: Cambridge University Press.
-
Pilhajamaki H., Dubber M.D., Godfrey M. (2018). The Oxford Handbook of European Legal history. Oxford: Oxford University press.
-
Schelle, Karel a kol. (2007). Právní dějiny. Plzeň: Aleš Čeněk.
-
Tureček, Josef. (1963). Světové dějiny státu a práva ve starověku. Praha: Orbis.
-
Vojáček, Ladislav a kol. (2012). Vývoj soukromého práva na území českých zemí 1-2.. Brno: Masarykova univerzita.
-
Vojáček, Ladislav, Karel Schelle, Vilém Knoll. (2008). České právní dějiny. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk.
|