Vyučující
|
-
Menke Monika, ThLic. Mgr. Th.D.
-
Osina Petr, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek: Úvod do předmětu, metodika, židovské kořeny církevního práva, křesťanství, církev a církve, historie kanonistiky, křesťanské církve v ČR, současně platné sbírky církevního práva katolické církve Historické podoby vztahu mezi státem a církvemi - monismus a dualismus v politicko-náboženské oblasti, byzantský cézaropapismus, germánský cézaropapismus, papocézarismus (papalismus), protestantský a katolický jurisdikcionalismus, státní náboženství Systémy odluky církve a státu, systém koordinace, totalitní režimy, zásady II. vatikánského koncilu (1962-1965) pro vztah mezi církvemi a státem a jejich uplatňování Právní reprezentace světové katolické církve, mezinárodně-právní postavení Apoštolského stolce, postavení státu Vatikánské město, aktivní papežská legace, úvod do konkordátního práva České (resp. československé) konfesní právo od 17. stol. do konce 2. světové války, Modus vivendi s Apoštolským stolcem z r. 1927/28 České (resp. československé) konfesní právo po 2. světové válce, současná vnitrostátní úprava, návrh smlouvy s Apoštolským stolcem z r. 2002 Dělení katolické církve na obřady, obecné normy - specifika církevního práva Personální právo - příslušnost k církvi, klerici, laici, sdružení věřících, řeholníci, řízení katolické církve západního obřadu Nejdůležitější témata svátostné discipliny katolické církve (křest a biřmování, svátost smíření, pomazání nemocných, svátost svěcení) Majetkové právo; trestní právo (1. část) Trestní právo (2. část), procesní právo Právní řád Českobratrské církve evangelické, především struktura řízení Právní řád Církve československé husitské, především struktura řízení
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Předmět obsahuje základní informace o právním systému největších církví v ČR a uvedení do obecných právních zásad, struktury řízení, disciplíny v oblasti svátostí, majetkového, trestního a procesního práva těchto církví, s hlavním zaměřením na právo katolické církve. Zároveň podává charakteristiku systémů vztahů mezi státem a církvemi, a to s důrazem na české země, a specifika působení církví v mezinárodním právu veřejném (diplomatické styky, konkordátní právo).
Studenti absolvující tento předmět získají základní znalosti o právním systému největších církví v České republice a o jejich právním působení ve vnitrostátním a mezinárodním právu, se zaměřením na katolickou církev.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Rozhovor, Seminární práce
Pro získání kolokvia je nutné vykonání ústního pohovoru se skupinou studentů (obvykle tři otázky z probírané problematiky), nebo napsat seminární práci.
|
Doporučená literatura
|
-
(1989). Code de droit canonique annoté. Paris/Bourges: Cerf/Tardy.
-
(1994). Kodex kanonického práva. Úřední znění textu a překlad do češtiny. Zvon, Praha.
-
Code of Canon Law, a text and commentary. (1985). Code of Canon Law, a text and commentary. New York/Mahwah: Paulist Press.
-
Hrdina, A. I. (2004). Náboženská svoboda v právu České republiky. 265 s.. Eurolex Bohemia, Praha.
-
Hrdina, A. (2002). Kanonické právo. Eurolex Bohemia, Praha.
-
Hrdina, A. (2007). Prameny ke studiu kanonického práva. Plzeň: Aleš Čeněk.
-
Hrdina, A. Texty ke studiu kanonického práva.
-
Listl, Joseph ? Schmitz, Heribert (Hrsg.). (2015). Handbuch des katholischen Kirchenrechts. 3., grundlegend neubearbeitete Aufl.. Regensburg: Friedrich Pustet.
-
Robbers, G. (2002). Stát a církev v zemích EU. 367 s.. Academia, Praha.
-
Robbers, G. (2005). State and church in the European Union. 589 s.. Nomos, Baden-Baden.
-
Tretera, J. R, Horák, Z. (2021). Církevní právo, 2. přeprac. vyd.. Praha.
-
Tretera, J. R, Horák, Z. (2015). Konfesní právo. Praha.
-
Tretera, Jiří Rajmund. (1997). Konfesní právo a církevní právo. Praha: Jan Krigl.
-
Tretera, Jiří Rajmund. (2002). Stát a církve v České republice. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství.
|