Vyučující
|
-
Janišová Jana, Mgr. Ph.D.
-
Bubelová Kamila, JUDr. Ph.D.
-
Osina Petr, JUDr. Ph.D.
-
Horák Ondřej, doc. JUDr. Ph.D.
-
Měšťánková Petra, Mgr. Ph.D.
-
Dostalík Petr, doc. JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1.- 2. Prameny a systém práva pro starší (předosvícenské) české právní dějiny (právní partikularismus, edice pramenů pro oblast veřejného práva, needitované prameny pro oblast veřejného práva) 3.- 4. Praktické příklady práce se starými prameny a jejich využití při zpracování témat disertačních prací (agenda stavovských institucí, odlišné pojetí soukromého a veřejného práva, agenda kanceláří etc.) 5. Tradice dobré správy přenesená z římského práva do evropského kontextu 6. Římské ústavní tradice - lze je srovnávat se současnými?
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Předmět zaměřený na právní dějiny veřejného práva je předmětem specializace Správní právo, specializace Trestní právo a specializace Ústavní právo. Jedná se o předmět spadajícího do prvního pilíře programu, tj. předmět rozvíjející teoretické znalosti studenta. Předmět nadstavbově doplňuje teoretické znalosti studenta, které získal v magisterském studijním programu, zejména o podrobné informace týkající se historického vývoje veřejného práva na území současné České republiky. Předmět je koncipován jako dvousemestrální. V zimním semestru se výklad zaměřuje na předosvícenské české právní dějiny, a to způsobem, který bude využitelný pro všechny studenty zúčastněných oborů, tj. jak trestního práva, tak práva správního a ústavního. U každého druhu právního pramene budou excerpovány problémy a vývoj každého z těchto oborů a budou demonstrovány na příkladech z tehdejší praxe.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti potřebné k ovládnutí této problematiky.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
Vyžaduje se aktivní účast studenta při výuce a zápočet se uděluje po ústní rozpravě nad písemným zpracováním části historického výzkumu. Studenti prezenční formy se musí účastnit 80% přednášek, studenti kombinované formy poloviny přednášek a dále jedné konzultace v rozsahu dvou hodin. Student se setkává s vyučujícím na výuce (student je povinen se účastnit poloviny přednášek) a dále je povinen k jedné individuální konzultaci za cílem zhodnocení předmětu jeho výzkumu, který bude následně podmínkou získání zápočtu.
|
Doporučená literatura
|
-
Bílý, J. L. (2003). Dějiny státu a práva na území ČR. Linde Praha.
-
Hledíková, Z., Janák, J., & Dobeš, J. (2007). Dějiny správy v českých zemích: od počátků státu po současnost. Praha: Nakladatelství Lidové noviny.
-
J. Kapras. Přehled právních dějin zemí české koruny I.-III., Praha 1927.
-
Janišová, J., Janiš, D. (2018). Komentář k moravským zemským zřízením z let 1516-1604. Svazek I. a II.. Praha.
-
Janišová, J., Janiš, D. (2016). Moravská zemská zřízení a kodifikace zemského práva ve střední Evropě od 16. a na počátku 17. století. Praha: Scriptorium.
-
Kameníček, F. (1900). Zemské sněmy a sjezdy moravské: jejich složení, obor a význam od nastoupení na tůn krále Ferdinarda I. až po vydání obnoveného zřízení zemského (1526-1628). Brno: Zemský výbor Markrabství moravského.
-
KAPRAS, J.:. Přehled právních dějin zemí České Koruny I, II. Praha 19273..
-
Kreuz, P. (1996). K charakteristice procesního projednávání trestních případů v českých městech doby předbělohorské. In: Francek, J. (ed): Hrdelní soudnictví českých zemí 16.-18. století, s. 63-100. Pardubice: Východočeské muzeum.
-
Kreuz, P. (2000). Postavení a působnost komorního soudu v soustavě českého zemského trestního soudnictví doby předbělohorské v letech 1526-1547.. Praha: Karolinum.
-
Markov, J. (1967). Kapitoly z dějin českého zemského soudního řízení XII.-XVII. století. Praha: Academia.
-
Markov, J. (1930). Přípravné řízení procesní v českém právu zemském XIII.-XVII. století.. Bratislava: PF UK.
-
Rauscher, R. (1927). Usmrcení člověka v českém právu zemském. Bratislava: PF UK.
-
Skřejpek, M. Ius privatum - ius publicum. Vzájemné vztahy a souvislosti. In AU-Iuridica, 1993, č. 2-3, s. 35-158.
-
Skřejpek, M. Studie z dějin římské ústřední správy za principiátu: Císařské kanceláře, jejich činnost a organizace. In AUC-Iuridica, č. 2-3, rok 1991.
-
Tighe, A. (2010). The Development of the Roman Constitution. Reak Book design (přetisk).
|