Vyučující
|
-
janišová Kristýna, Mgr.
-
Dostalík Petr, doc. JUDr. Ph.D.
-
Janišová Jana, Mgr. Ph.D.
-
Osina Petr, JUDr. Ph.D.
-
Horák Ondřej, doc. JUDr. Ph.D.
-
Měšťánková Petra, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1.-2. Metodologie práce s římskými prameny a jejich využití pro současnou právní vědu 3.-4. Prameny a systém práva pro starší (předosvícenské) české právní dějiny (právní partikularismus, edice pramenů pro oblast soukromého práva, needitované prameny pro oblast soukromého práva) 5.-6. Praktické příklady práce se starými prameny a jejich využití při zpracování témat disertačních prací (instituty soukromého práva, procesní řízení v soukromoprávních nárocích, struktura žaloby etc.)
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Předmět zaměřený na právní dějiny soukromého práva je předmětem specializace Soukromé právo. Jedná se o předmět spadajícího do prvního pilíře programu, tj. předmět rozvíjející teoretické znalosti studenta. Předmět nadstavbově doplňuje teoretické znalosti studenta, které získal v magisterském studijním programu, zejména o podrobné informace týkající se historického vývoje soukromého práva na území současné České republiky. Předmět je koncipován jako dvousemestrální. V zimním semestru bude na vybraných otázkách přiblížena metodologie práce s římskoprávními prameny a prameny předosvícenského práva. Volba těchto témat byla vedena potřebou uvést studenty do metod historicko-právního výzkumu, aby byli kvalitně připraveni na zpracování historických částí svých disertačních prací a vyvarovali se vad plagiarismu a neschopnosti vlastního výzkumu, jež bývá nahrazována nekritickým přejímáním starších textů bez použití dobových pramenů.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti potřebné k ovládnutí této problematiky.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemný test
Při studiu se vyžaduje aktivní zapojení studenta do výuky a zápočet uděluje vyučující na základě ústní rozpravy o písemném zpracování historického tématu dle volby studenta. Studenti prezenční formy se musí účastnit 80% přednášek, studenti kombinované formy poloviny přednášek a dále jedné konzultace v rozsahu dvou hodin.
|
Doporučená literatura
|
-
Dajczak, V., Giaro, T., Longchamps de Bérier, F., Dostalík, P. (2013). Právo římské. Základy soukromého práva. Iuridicum Olomoucense. Olomouc.
-
Falada, D. (2016). Recepce římského práva. Plzeň: Aleš Čeněk.
-
J. Kapras. Přehled právních dějin zemí české koruny I.-III., Praha 1927.
-
Janišová, J., Janiš, D. (2018). Komentář k moravským zemským zřízením z let 1516-1604. Svazek I. a II.. Praha.
-
Janišová, J., Janiš, D. (2016). Moravská zemská zřízení a kodifikace zemského práva ve střední Evropě od 16. a na počátku 17. století. Praha: Scriptorium.
-
Kameníček, F. (1900). Zemské sněmy a sjezdy moravské: jejich složení, obor a význam od nastoupení na tůn krále Ferdinarda I. až po vydání obnoveného zřízení zemského (1526-1628). Brno: Zemský výbor Markrabství moravského.
-
KAPRAS, J.:. Přehled právních dějin zemí České Koruny I, II. Praha 19273..
-
Markov, J. (1967). Kapitoly z dějin českého zemského soudního řízení XII.-XVII. století. Praha: Academia.
-
Markov, J. (1930). Přípravné řízení procesní v českém právu zemském XIII.-XVII. století.. Bratislava: PF UK.
-
Rauscher, R. O nálezech zemského soudu českého XVI. století. In Sborník věd právních a státních, č. 33, rok 1933, s. 134-146.
-
Schermeier, M. J. (1992). Beitrage zur Frage der Naturphilosophie im klassischen römishen Recht. Wien: Böhlau Verlag.
|