Vyučující
|
-
Vystrčilová Renata, PhDr. Ph.D.
-
Bell Ian David, Ba.
-
Přidalová Eva, Mgr.
-
Tozzi di Angelo Kamila, PhDr.
-
Valentová Adéla, Mgr.
-
Šťastná Terezie, Mgr.
|
Obsah předmětu
|
Témata: 1. What is law? 2. Legal language 3. Sources of law 4. Legal Education and Professions 5. Classification of Law 6. Introduction to Constitutional Law 7. Judiciary
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Aktivizující práce ve skupinách, Metody práce s audiovizí, Poslech
|
Výstupy z učení
|
Studenti se v předmětu právnická angličtina seznámí s problematikou odborného jazyka, s anglickou terminologií základních právních odvětví a získají základní znalost anglo-amerického právního systému a anglické terminologie v českém právním kontextu. Výuka zahrnuje přechod od základního porozumění a komunikace ve známých kontextech k pokročilejšímu a diferencovanějšímu používání odborného anglického jazyka. Studenti postupně prohloubí své jazykové kompetence a znalosti právní terminologie, žargonu a dalších lingvistických prostředků, což jim umožní lépe porozumět právním informacím a jejich interpretaci. Zároveň budou schopni efektivněji se zapojit do středně složitých právních diskusí v angličtině, jasněji a přesněji formulovat argumenty jak v ústním, tak v písemném projevu, a kvalitně se projevovat v akademickém prostředí i v interakci se zahraničními klienty, nebo v jiných situacích vyžadujících znalost odborného anglického jazyka.
Rozvíjené jazykové kompetence a výstup po dvou semestrech kurzu právnické angličtiny: Poslech Studenti dokážou v mluveném projevu v angličtině identifikovat odbornou právní terminologii a odhadnout právní kontext, ze kterého terminologie vychází. Budou schopni sledovat delší mluvený projev na právní téma, jako jsou diskuse, přednášky nebo prezentace, a zachytit podstatu složitějších argumentů a některé detaily, pokud je projev prezentován se standardní výslovností a středně rychle. Dále budou rozumět řadě televizních zpráv a pořadů o aktuálním dění a podrobněji porozumí informacím sdělovaným během schůzek, jednání a soudních jednání týkajících se osvojených právních záležitostí. Čtení Studenti budou schopni porozumět základním anglickým právním textům, jako jsou zjednodušené verze zákonů, shrnutí případů, jednoduché smlouvy či zjednodušená právní rozhodnutí, a interpretovat je. Rovněž dokážou identifikovat hlavní myšlenky v komplexnějších právních dokumentech, jako jsou právní stanoviska či legislativní texty. Během výuky si rozšíří slovní zásobu právních pojmů a s použitím slovníku nebo jiného referenčního materiálu budou častěji rozumět jejich významu v kontextu. Mluvení Studenti se zvládnou efektivně zapojit do středně náročných diskusí na obecně známá právní témata v angličtině a používat osvojené právní pojmy, přičemž dokážou vyjádřit vlastní názor na základní právní otázky a podpořit svá stanoviska logickými argumenty. Rovněž budou schopni přednést připravenou prezentaci na právní téma s použitím vhodné právní terminologie a účinně vysvětlit použité pojmy. Zvládnou většinu situací v právním prostředí, například jednání v angličtině s kolegy nebo klienty v běžných záležitostech. Psaní Studenti dokážou správně používat anglickou právní terminologii v kontextu písemného zadání, shrnout fakta, právní otázky, argumenty a závěry. Rovněž dokážou písemně formulovat názor na obecně známá právní témata a podložit jej vhodnými argumenty. Budou schopni písemně sdělit právní informace z osvojených právních oblastí, například ve zprávě nebo e-mailu.
|
Předpoklady
|
Studenti do kurzu vstupují s požadovanou znalostí obecného anglického jazyka na minimální úrovni B1 CEFR. Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Písemný test
Písemný zápočtový test, aktivní účast na seminářích, docházka.
|
Doporučená literatura
|
-
Brown, G. W., Rice, S. (2007). Professional English in Use. Cambridge University Press.
-
Garner, B.A. (2019). Black's Law Dictionary. NY.
-
Chromá, M. (2010). Anglicko-český právnický slovník. Leda, Praha.
-
Chromá, M. (2010). Česko-anglický právnický slovník. Leda, Praha.
-
Chromá, M. (2012). New Introduction to Legal English, Revised Edition. Praha, Karolinum.
-
Lindner,A.,Firth,M. (2008). Introduction to International Legal English. Cambridge University Press.
-
Tozzi, K., Přidalová, E. (2020). Legal English, 3rd revised edition. Praha:Leges,2020.
|