Vyučující
|
-
Hamal Petr, doc. MUDr. Ph.D.
-
Janovská Lucie, RNDr. Ph.D.
-
Mlynárčik Patrik, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Semináře: Morfologie bakterií, mikroskopických hub a virů. Metabolismus bakterií. Kultivace bakterií, růstová křivka. Patogenita a virulence mikrobů. Bakteriální genetika. Přehled antimikrobních přípravků. Lokální antibiotická léčba se zaměřením na oční infekce. Nežádoucí účinky antibiotik. Dezinfekce a sterilizace. Ekologie mikrobů. Mikroorganismy u zdravého člověka. Endogenní a exogenní infekce. Grampozitivní bakterie se vztahem k lidskému oku (stafylokoky, streptokoky, enterokoky, listerie, korynebakterie). Kontaktní čočky a problematika bakteriálního biofilmu. Gramnegativní bakterie se vztahem k lidskému oku (pseudomonády, enterobakterie, hemofily, neisserie, moraxely, spirochety). Sporulující mikrobi se vztahem k lidskému oku (bacily, klostridia). Acidorezistentní bakterie. Chlamydie. Patogenní invazivní mikromycety se vztahem k lidskému oku (kandidy, aspergily). Patogenní prvoci a červi se vztahem k lidskému oku (bičíkovci, améby, tasemnice, hlístice, členovci). Vybrané kapitoly ze speciální virologie ve vztahu k lidskému oku (adenoviry, herpesviry). Cvičení: Zásady bezpečnosti při práci s infekčním materiálem. Zásady správného odběru a transportu infekčního materiálu k mikrobiologickému vyšetření se zaměřením na infekce oka (stěr ze spojivky, scraping rohovky, odběr nitroočních tekutin). Přehled mikrobiologických vyšetřovacích metod. Nejdůležitější barvicí metody v mikrobiologii. Demonstrace nejběžnějších kultivačních půd v klinické mikrobiologii a růstu vybraných kultur bakterií na těchto půdách (především se vztahem k lidskému oku). Možnosti identifikace a stanovení citlivosti bakterií na antibiotika. Možnosti průkazu bakteriálního biofilmu. Diagnostika mykobakterií. Přehled virologických, parazitologických a mykologických vyšetřovacích metod. Molekulárně biologické metody v diagnostice původců očních infekcí a jejich faktorů virulence. Metody kontroly účinnosti dekontaminačních postupů.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Pozorování, Demonstrace, Projekce (statická, dynamická), Laborování
|
Výstupy z učení
|
Studenti se seznamují s obecnou mikrobiologií, doplněnou vybranými kapitolami ze speciální mikrobiologie. Prezentovány jsou zásady bezpečnosti při práci s infekčním materiálem, přehled mikrobiologických vyšetřovacích metod, morfologie bakterií a virů, metabolismus, kultivace, patogenita a virulence mikrobů, význam bakteriálních biofilmů, dezinfekce a sterilizace ve zdravotnictví a problematika bakteriální rezistence. Ze speciální mikrobiologie jsou probírány kapitoly z bakteriologie, virologie, parazitologie a mykologie související s problematikou oboru Optometrie.
Po absolvování předmětu student získá základní přehled o lékařské mikrobiologii a jejím významu pro zdravotnictví.
|
Předpoklady
|
Základy fyziologie, biologie a anatomie na úrovni středního zdravotnického vdělání.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta
Absolvování všech seminářů a praktických cvičení.
|
Doporučená literatura
|
-
Drnková, B. (2019). Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie a hygiena. Praha, Grada Publishing.
-
Hurych, J. Šticha, R. et al. (2021). Lékařská mikrobiologie - repetitorium. Praha, Triton.
-
Koukalová, D. (2005). Praktická cvičení z lékařské mikrobiologie II. VUP Olomouc.
-
Koukalová, D. (2013). Praktická cvičení z lékařské mikrobiologie I. VUP Olomouc.
-
Schindler, J. (2014). Mikrobiologie: pro studenty zdravotnických oborů. Praha: Grada.
-
Votava, M. a kol. (2006). Lékařská mikrobiologie speciální. Neptun, Brno.
-
Votrava, M. (2005). Lékařská mikrobiologie obecná. Neptun, Brno.
-
Zahradníček, O. (2014). Mikrobiologie a imunologie pro optiky, optometry a ortoptisty. Skripta pro bakalářské obory z oblasti optiky a optometrie. Brno, Masarykova univerzita.
|