Předmět: Vzácná onemocnění - kasuistiky z genetické ambulance

» Seznam fakult » LEF » LGE
Název předmětu Vzácná onemocnění - kasuistiky z genetické ambulance
Kód předmětu LGE/VC021
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Srovnal Josef, doc. MUDr. Ph.D.
  • Procházka Martin, prof. MUDr. Ph.D.
  • Curtisová Václava, MUDr.
  • Štellmachová Júlia, MUDr.
Obsah předmětu
Na příkladech konkrétních chorob budou demonstrovány nejčastější diagnostické strategie. Studenti budou seznámeni s možnostmi využití evropského portálu Orphanet, světové databáze dědičných onemocnění OMIM, s nejznámějšími databázemi genetických variant HUGO, ClinVar, s evropskou organizací pacientů se vzácnými chorobami Eurordis a její českou verzí ČAVO. Součástí výuky bude presentace / diskuse s pacienty, kteří s některou z vzácných chorob žijí.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Na příkladech z genetické ambulance seznámit studenty se specifiky péče o vzácná onemocnění. Vzácná onemocnění jsou charakteristická - 1) obtížností a zdlouhavostí diagnostického procesu, 2) interdisciplinární a zároveň vysoce specialisovanou péčí, 3) pacienti se vzácnými nemocemi mají navíc specifickou motivaci pro výměnu informací a zkušeností a pro spolupráci ve všech oblastech péče.
Studenti se naučí, že medicína vzácných onemocnění není jen správná diagnostika a léčba, ale obsahuje i širokou škálu dalších podpůrných odvětví (vše co lze zahrnout do pojmu "komplexní péče"). Významnou roli zde hrají i potřeby a možnosti pacientů sdílet informace o své chorobě s dalšími podobně postiženými, motivace podílet se na rozvoji diagnostiky a léčby "své" choroby, tak aby mohli s racionálním pochopením plánovat svůj další život.
Předpoklady
Základní znalosti diagnostického procesu (alespoň na úrovni interní či pediatrické propedeutiky), základní dovednosti práce s informacemi na internetu (Medline apod.) základní znalosti typů dědičnosti.
LGE/VC012

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor, Seminární práce

Aktivní účast.
Doporučená literatura
  • Nussbaum, R.L., McInnes, R.R., Willard, H.F. (2016). Thompson & Thompson Genetics in Medicine. Philadelphia, PA: Elsevier.
  • Tobias E.S., Connor M., Ferguson--Smith M. (2011). Essential medical genetics. Chichester: Wiley-Blackwell.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Lékařská fakulta Studijní plán (Verze): Všeobecné lékařství (2021) Kategorie: Lékařské vědy 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Lékařská fakulta Studijní plán (Verze): Všeobecné lékařství (2021) Kategorie: Lékařské vědy 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Lékařská fakulta Studijní plán (Verze): Všeobecné lékařství (2018) Kategorie: Lékařské vědy 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Lékařská fakulta Studijní plán (Verze): Všeobecné lékařství (2019) Kategorie: Lékařské vědy 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Zimní