Vyučující
|
-
Mrázek František, prof. MUDr. Ph.D.
-
Kriegová Eva, doc. Ing. Dr.
-
Heřmanová Zuzana, MUDr. Ph.D.
-
Weigl Evžen, prof. MUDr. CSc.
-
Braunová Jaroslava, MUDr. Ph.D.
-
Křupka Michal, Mgr. Ph.D.
-
Raška Milan, prof. Mgr. MUDr. Ph.D.
-
Hutyrová Beáta, MUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Struktura lymfatického systému- primární a sekundární lymfatické orgány. Buněčné elementy účastnící se imunitních vrozené a antigen specifické imunitní odpovědi. Antigen prezentující buňky - dendritické buňky, makrofág. Vztah a dominance buněčných elementů imunity. Humorální mechanismy obrany v systémové, slizniční a kožní imunitě (specifické, nespecifické). Komplement. Protilátky, fyziologické koncentrace, funkce, aktivace B lymfocytů, protilátková odpověď primární a sekundární, genetický základ protilátkové heterogenity. MHC, dědičnost, biologický význam prezentace antigenu. Cytokiny, chemokiny, adhezivní molekuly. T-lymfocyty, CD4 (Th, Treg), CD8, význam, funkce, spolupráce s ostatními buněčnými elementy. NK buňky, B1 lymfocyty a gama delta T lymfocyty. Vyšetřovací metody v imunologii -odběr biologického materiálu, protilátky v imunologické diagnostice, vyšetřování parametrů humorální a buněčné imunity indikace, interpretace. Vyšetření HLA-antigenů - metody, indikace, interpretace. Molekulárně genetické metody v imunologické laboratorní diagnostice - PCR, sekvenování, NGS. Laboratorní vyšetření u alergologického pacienta.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Laborování
|
Výstupy z učení
|
Seznámení se základními principy fungování imunitního systému, jednotlivými složkami specifické a nespecifické humorální a buněčné imunity, strukturou lymfatického systému, s mechanismy indukce imunitní odpovědi, zapojenými buněčnými populacemi a signály nezbytnými k indukci imunitní odpovědi, genetickým základem diverzity antigenně specifické imunitní odpovědi, HLA molekulami, mechanismy centrální a periferní tolerance, mechanismy rozvoje a regulace zánětlivé odpovědi. Bude vysvětlen rozdíl ve fungování systémové a slizniční imunity, mechanismy imunitní obrany proti infekci a nádorům. Budou vysvětleny imunologické mechanismy reakcí přecitlivělosti s příklady projevů. Student bude prakticky seznámen se základními imunologickými a alergologickými klinickými laboratorními stanoveními, odběrem materiálu, referenčními hodnotami jednotlivých vyšetřovaných parametrů, indikací a interpretací výsledků. Samostatně bude seznámen s vyšetřením HLA polymorfismu a vybranými moderními molekulárně biologickými metodami imunologických vyšetření u autoimunitních, nádorových a imunodeficientních pacientů.
Student získá přehled o principech fungování imunitního systému, principech imunitního dozoru proti infekci a nádorovým transformacím, a základních mechanismech imunologické přecitlivělosti. Pochopí jedinečnost a spolupráci slizniční a systémové imunity. Bude orientován v laboratorních imunolgických testech, jejich provedení, indikaci a interpretaci.
|
Předpoklady
|
Předpoklady jsou splněny absolvováním prerekvizit uvedeného předmětu.
BIO/VCB11
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Didaktický test
Absolvování všech seminářů a praktik.
|
Doporučená literatura
|
-
Hořejší, V., Bartůňková, J. (2017). Základy imunologie. Triton Praha.
-
Raška, M. a kol. (2016). Imunologické vyšetřovací metody pro studenty LF UP v Olomouci. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
Raška, M. a kol. (2017). Vyšetřovací metody v laboratorní imunologii pro studenty LF UP v Olomouci. Olomouc: VUP.
|