Předmět: Základy intenzivní medicíny

» Seznam fakult » LEF » KAR
Název předmětu Základy intenzivní medicíny
Kód předmětu KAR/IPP01
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Arnoštová Barbora, Mgr.
  • Klementová Olga, MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Monitorace základních životních funkcí a jejich vyhodnocení, diagnostické metody a testy v intenzivní medicíně. Zajištění dýchacích cest, oxygenoterapie, umělá plicní ventilace, kontinuální eliminační metody a neinvazivní hemodynamika. Přístupy do cévního řečiště. Infúzní terapie. Účelná hemoterapie v intenzivní péči. Realizace parenterální výživy a enterální výživy. Šokové stavy. Sepse, SIRS. Multiorgánové selhání. Respirační insuficience. Chronická obstrukční plicní nemoc. Astma bronchiale, status astmaticus. Akutní intoxikace. Polytraumata. Poruchy koagulace. Nozokomiální nákazy v intenzivní péči a jejich prevence. Hojení ran. Komplexní péče o pacienta v IRP. Vedení dokumentace v IRP. Péče o pacienta v kómatu. Bazální stimulace. Rehabilitace. Etické otázky v intenzivní medicíně. Současné možnosti poskytování chronické resuscitační a intenzivní péče. Rozšířená neodkladná resuscitace dětí a dospělých, poresuscitační péče.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Seznámení se s problematikou intenzivní a resuscitační péče u pacientů se selháním základních životních funkcí. Seznámení se s problematikou monitorace, infúzní terapie, výživy, možnostmi náhrady orgánových funkcí. Zvláštní pozornost je věnovaná stavům spojeným s patologickým průběhem těhotenství a porodu.
Po ukončení předmětu bude student schopen implementovat získané poznatky při diagnostice poruch základních životních funkcí. Bude orientován v metodách a postupech léčby pacientů v kritickém stavu a obeznámen s nejčastějšími příčinami selhání životních funkcí a jejich léčbou.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Seminární práce

80% účast na výuce, aktivní účast na seminářích, vypracování seminární práce na dané téma, úspěšnost u praktické zkoušky, úspěšnost u závěrečného testu
Doporučená literatura
  • Adamus, M. a kol. (2012). Základy anesteziologie, intenzívíní medicíny a léčby bolesti. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Bartůněk Petr, Jurásková Dana, Heczková Jana, nalos Daniel. (2016). Vybrané kapitoly z intenzivní péče. Praha: Grada Publishing.
  • Klementa, B.; Klementová, O.; Marcián, P. (2014). Resuscitace. EPAVA Olomouc, a.s.
  • Ševčík, P., Matějovič, M. (2014). Intenzivní medicína. Praha: Galén.
  • Zadák, Z., Havel, E. a kol. (2017). Intenzivní medicína na principech vnitřního lékařství, 2. vydání.. Praha: GRADA.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Intenzivní péče v porodní asistenci (2020) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní