Vyučující
|
-
Hájek Roman, MUDr. Ph.D.
-
Pěrůžková Radana, Mgr.
-
Talašová Kateřina
|
Obsah předmětu
|
Celkový rozsah předmětu je 58 vyučovacích hodin, z toho 36 kontaktních hodin a 22 hodin nekontaktních. Vymezení oboru, organizace resuscitační a intenzivní péče, etické aspekty, zdravotnická dokumentace v resuscitační a intenzivní péči. - Hygienicko-epidemiologické aspekty resuscitační a intenzivní péče. - Základy anesteziologie: dělení; farmaka užívaná v anesteziologii, předanestetická příprava pacienta; vedení anestezie a monitorace pacienta. - Monitorování v resuscitační a intenzivní péči. - Základy léčby bolesti, farmaka užívaná k analgezii. - Umělá plicní ventilace a oxygenoterapie, péče o pacienta na umělé plicní ventilaci, možnosti zajištění dýchacích cest v resuscitační a intenzivní péči. - Podpora renálních funkcí u pacientů v resuscitační a intenzivní péči. - Nutriční podpora pacientů v resuscitační a intenzivní péči. - Monitorace a podpora kardiovaskulárního systému v resuscitační a intenzivní péči, specifika péče o pacienta po kardiochirurgické operaci. - Resuscitační a intenzivní péče o pacienta s multiorgánovým selháním. - Cévní vstupy a ošetřovatelská péče o cévní vstupy v resuscitační a intenzivní péči. - Resuscitační a intenzivní péče o pacienta v šokovém stavu. - resuscitační a intenzivní péče o pacienta s postižením nervového systému. - Kardiopulmonální resuscitace v nemocniční péči, poresuscitační péče během hospitalizace. - Smrt mozku, diagnostika smrti mozku, péče o dárce orgánů, transplantační program.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je získání potřebných teoretických a praktických dovedností u stavů vyžadujících anesteziologickou a resuscitační péči.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
ZIP/ZZP11 a zároveň ZIP/ZZP09 a zároveň ZIP/ZZP10 a zároveň ZIP/ZZP21 a zároveň ZIP/ZZP12 a zároveň OPD/ZZP01 a zároveň OPD/ZZP02 a zároveň PAT/ZZP04 a zároveň ZIP/ZZP04
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Rozhovor
Aktivní účast ve výuce seminářů a cvičení, účast ve cvičeních 90%. Zpracování řešení zadaného problému s demonstrací a obhájením adekvátního postupu. Ústní ověření znalostí.
|
Doporučená literatura
|
-
ADAM, S., OSBORNE, S., WELCH, J. (2017). Critical Care Nursing: science and practice. Oxford: Oxford University Press.
-
Adamus M. a kol. (2012). Základy anesteziologie, intenzivní medicíny a léčby bolesti.. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
AITKEN, Leanne, Andrea MARSHALL a Wendy CHABOYER. (2019). Critical Care Nursing. Fourth Edition.. Australia: Elsevier Australia.
-
Bartůněk Petr, Jurásková Dana, Heczková Jana, nalos Daniel. (2016). Vybrané kapitoly z intenzivní péče. Praha: Grada Publishing.
-
Dostál, P. (2014). Základy umělé plicní ventilace. Praha: Maxdorf.
-
ELLIOT, D., AITKEN, L., CHABOYER, W. (2012). ACCCN's Critical Care Nursing. Chatswood: Elsevier Australia.
-
Charvát, Jiří. (2016). Žilní vstupy: dlouhodobé a střednědobé. Praha: Grada Publishing.
-
Kapounová, Gabriela. (2020). Ošetřovatelství v intenzivní péči. Praha: Grada.
-
Klementa, B.; Klementová, O.; Marcián, P. (2014). Resuscitace. EPAVA Olomouc, a.s.
-
Maláska Jan, Stašek Jan, Kratochvíl Milan, Zvoníček Václav a kol. (2020). Intenzivní medicína v praxi. Praha.
-
Málek, J., Ševčík, P. (2009). Léčba pooperační bolesti. Praha: Mladá fronta.
-
Streitová, D., & Zoubková, R. (2015). Septické stavy v intenzivní péči: ošetřovatelská péče.. Praha: GRADA.
-
Tomek, A. a kol. (2018). Neurointenzivní péče. Praha.
-
URDEN, Linda D., STACY Kathleen M.; LOUGH Mary E. (2022). Critical Care Nursing: Diagnosis and Management. Missouri: Elsevier.
-
Zadák, Z. a kol. (2007). Intenzivní medicína na principech vnitřního lékařství. Praha: Grada.
|