Předmět: Odborná praxe II. C

» Seznam fakult » FZV » ZIP
Název předmětu Odborná praxe II. C
Kód předmětu ZIP/ZZB37
Organizační forma výuky Praxe
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Mikšová Zdeňka, Mgr. Ph.D.
  • Danosová Marinella, Mgr. DiS.
  • Pěrůžková Radana, Mgr.
Obsah předmětu
Obsahem předmětu odborné praxe IIC je získávání zkušenosti a automatizování dovedností, jak při běžných ošetřovatelských činnostech, tak i při náhle vzniklých krizových situacích. Studenti postupně získávají pracovní stereotypy a dále je upevňují, sbírají, zpracovávají a předávají informace o pacientech, zpracovávají ošetřovatelskou anamnézu, samostatně pracují s dokumentací pacienta a využívají ji při monitorování jeho potřeb, sestavují a postupně realizují ošetřovatelský plán v přirozených podmínkách, průběžně hodnotí realizované ošetřovatelské činnosti, respektují zvláštností ošetřovatelské péče u jednotlivých věkových kategorií, přiměřeně komunikují s pacientem a jeho příbuznými, správné formulují a předávají informace členům zdravotnického týmu, zvládají organizaci práce u výjezdové složky RLP-RZP-LZS, prakticky aplikují své teoretické preklinické znalosti a dovednosti při práci u zdravotnické záchranné služby, znají způsob přebírání a předávání pacientů, první vyšetření a ošetření v rámci praxe u zdravotnické záchranné služby, jsou obeznámeni s organizací a způsobem práce na dispečinku KOS, s komunikací s volajícími, s algoritmy činnosti a součinností s dalšími tísňovými službami, znají vybavení a obsluhu zařízení sanitního vozu, zapojují se do práce v týmu osádky vozidla zdravotnické záchranné služby.

Studijní aktivity a metody výuky
Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Cílem předmětu je postupná adaptace na prostředí zdravotnické záchranné služby.
Po ukončení odborné praxe IIC budou studenti: - schopni provést ošetřovatelské posouzení klinického stavu pacienta v následujících oblastech - výživa, hydratace, vylučování, aktivita, pohoda, dýchání, stav kůže, invazivní vstupy, vnímání, vztahy - schopni sestavit a postupně realizovat ošetřovatelský plán v přirozených podmínkách - průběžně hodnotit realizované ošetřovatelské činnosti - provádět veškerou ošetřovatelskou péči z podnětu mentorky nebo pověřeného zdravotnického pracovníka - aplikovat své teoretické a preklinické znalosti a dovednosti při práci na pracovištích záchranné služby - respektovat zvláštností ošetřovatelské péče u jednotlivých věkových kategorií - projevovat aktivní zájem - respektovat etický kodex sester a práva pacientů - přiměřeně komunikovat s pacientem a příbuznými, s ostatními členy ošetřovatelského týmu - správně formulovat a předávat informace členům zdravotnického týmu - zvládat organizaci práce u výjezdové složky RLP-RZP-LZS - zapojovat se do práce v týmu posádky vozidla záchranné služby - respektovat principy mlčenlivosti - znát způsoby přebírání a předávání pacientů, první vyšetření a ošetření v rámci praxe u záchranné služby - obeznámeni s organizací a způsobem práce na dispečinku ZZS - obeznámeni s organizací a způsobem práce v rámci IZS-integrovaného záchranného systému
Předpoklady
Před zahájením odborné praxe je nutné důkladné seznámení studentů s: - platnými právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, s organizací práce a pracovními postupy - používání strojů a zařízení, pracovních nástrojů pomůcek, které odpovídají bezpečnostním předpisům (zákon č. 268/2014 Sb.) - používání osobních ochranných pracovních prostředků podle vyhodnocených rizik pracovních činností - seznámení studentů s vybranými kapitolami zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, a vyhlášky č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci)
ZIP/ZZA27
----- nebo -----
ZIP/ZZK25
----- nebo -----
ZIP/ZZP25 a zároveň OSE/ZZA06
----- nebo -----
ZIP/ZZK10
----- nebo -----
ZIP/ZZP10 a zároveň OSE/ZZB10
----- nebo -----
ZIP/ZZK12
----- nebo -----
ZIP/ZZP12

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor, Systematické pozorování studenta, Hospitace, Seminární práce

100% účast. Obhajoba dokumentace vedené dle požadavků tutora. Předložení záznamu odborné praxe o absolvování praxe s jejím hodnocením v rámci praxe na zdravotnické záchranné službě a integrovaném záchranném systému.
Doporučená literatura
  • Bulechek, G., Butcher, H., Mc Closkey-Dochterman, J. (2008). Nursing Intervention Classification (NIC). St. Louis: Mosby.
  • Herdman, T. H., Kamitsuru, S., & Kudlová, P. Ošetřovatelské diagnózy: definice & klasifikace : 2015-2017.
  • JOHNSON, M., MOORHEAD, S., BULECHEK, G., BUTCHER, H., MAAS, M., SWANSON, E. (2012). NOC and NIC Linkageas to NANDA-I and Clinical Conditions: Supporting Critical Reasoning and Quality Care. St. Louis: Mosby.
  • Kapounová, G. (2007). Ošetřovatelství v intenzivní péči. Praha: Grada Publishing.
  • Moorhead, S., Johnson, M., Maas, M., & Swanson, E. (2013). Nursing outcomes classification (NOC). St. Louis, Mo: Mosby-Elsevier.
  • Pokorná, A., Komínková, A., Sikorová, N. (2014). Ošetřovatelské postupy založené na důkazech. Brno.
  • Polák, M. (2014). Urgentní příjem. Praha: Mladá fronta.
  • Šeblová, J., Knor, J. (2013). Urgentní medicína v klinické praxi lékaře. Praha, Grada.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr