Vyučující
|
-
Hájek Roman, MUDr. Ph.D.
-
Pěrůžková Radana, Mgr.
|
Obsah předmětu
|
Celkový rozsah předmětu je 38 vyučovacích hodin, z toho 17 kontaktních hodin a 21 hodin nekontaktních. Hlavní témata: Vymezení oboru, organizace, etika, etické kodexy, právní otázky a dokumentace péče. Anestezie: - Dělení, farmaka, vedení, monitorace, rizika a komplikace. - Anestezie v jednotlivých oborech. - Předanestetická příprava pacienta, anesteziologická ambulance. - Regionální anestezie, ambulantní anestezie, pooperační léčba bolesti. Resuscitační a intenzivní péče: - Monitorování pacienta v intenzivní péči . - Kardiopulmocerebrální resuscitace u dětí a dospělých, neodkladná a rozšířená, nezahájení a ukončení. - Šokové stavy. Poruchy acidobazické rovnováhy. Vasoaktivní a tekutinová léčba. - Diagnostika smrti mozku, péče o dárce orgánů, transplantace - Ošetřovatelská péče o dýchací cesty a základy UPV. - Ošetřovatelská péče o pacienta v bezvědomí. - Nutriční podpora v intenzivní péči. - Specifika intenzivní péče o pacienta s postižením CNS. - Prevence a kontrola infekcí u pacienta v kritickém stavu na pracovištích intenzivní péče.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Aktivizující práce ve skupinách
|
Výstupy z učení
|
Předmět je součástí komplexu předmětů z klinického ošetřovatelství. Je koncipován jako teoreticko-praktický celek s důrazem na nejnovější poznatky z akutní medicíny. Seznamuje studenty se základy intenzivní péče, anesteziologie, resuscitace a resuscitační péče. Soustřeďuje se na základy poskytování intenzivní ošetřovatelské péče o akutní, život ohrožující stavy u pacientů se selháváním základních životních funkcí.
Po ukončení předmětu budou studenti umět samostatně poskytnout neodkladnou i rozšířenou kardiopulmonální resuscitaci, samostatně diagnostikovat poruchy základních životních funkcí a znát principy jejich zvládnutí. Budou znát postupy ošetřovatelské péče o pacienta v kritickém stavu. Budou orientovaní v základních anesteziologických postupech včetně předanestetického vyšetření a přípravy pacienta k anestezii.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
ZIP/VOK07 a zároveň OSE/VOK11 a zároveň OSE/VOK20 a zároveň OSE/VOK27 a zároveň OSE/VOK28 a zároveň OSE/VOK26 a zároveň OSE/VOK30
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozhovor
Aktivní absolvování přednášek, seminářů a cvičení, 90% účast na cvičeních. Kolokvium - rozbor a praktické řešení kazuistiky tematicky zaměřené podle stanovených okruhů.
|
Doporučená literatura
|
-
(2018). Nursing diagnoses : definitions and classification 2018-2020.
-
ADAM, Sheila, Sue OSBORNE a John WELCH. (2017). Critical Care Nursing: science and practice. 3rd edition.. Oxford: Oxford University Press.
-
Adamus, M. a kol. (2012). Základy anesteziologie, intenzívíní medicíny a léčby bolesti. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
AITKEN, Leanne, Andrea MARSHALL a Wendy CHABOYER. (2019). Critical Care Nursing. Fourth edition.. Australia: Elsevier Australia.
-
Bartůněk Petr, Jurásková Dana, Heczková Jana, nalos Daniel. (2016). Vybrané kapitoly z intenzivní péče. Praha: Grada Publishing.
-
KAPOUNOVÁ, Gabriela. (2020). Ošetřovatelství v intenzivní péči, 2., aktualizované a doplněné vydání.. Praha: Grada Publishing.
-
Klementa, B.; Klementová, O.; Marcián, P. (2014). Resuscitace. EPAVA Olomouc, a.s.
-
Maláska Jan, Stašek Jan, Kratochvíl Milan, Zvoníček Václav a kol. (2020). Intenzivní medicína v praxi. Praha.
|