Předmět: První pomoc

» Seznam fakult » FZV » ZIP
Název předmětu První pomoc
Kód předmětu ZIP/VOK07
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Dráč Pavel, doc. MUDr. Ph.D.
  • Škroch Josef, Mgr.
Obsah předmětu
Celkový rozsah výuky je 48 výukových hodin, z toho 10 kontaktních a 38 nekontaktních. Obecné poznatky- vybavení příruční lékárny, obvazová technika, polohování a transport raněných, bezvědomí, křečové stavy, ošetřování ran. Postupy nutné k vyhodnocení a ošetření úrazů podle jednotlivých tělních systémů. Neodkladná resuscitace, organizace IZS. Platná legislativa v oblasti první pomoci. Hlavní témata: Přednášky: -Základní pojmy, IZS, legislativa, přivolání první pomoci, strategie při poskytování první pomoci, trestní odpovědnost při neposkytnutí první pomoci, dělení první pomoci - laická první pomoc, technická první pomoc, odborná přednemocniční pomoc, nemocniční péče. Semináře: -Komunikace s postiženým, specifika komunikace u dětí. -Vědomí a jeho poruchy, zjištění stavu vědomí, první pomoc u dospělých a dětí v bezvědomí. -Křeče a křečové stavy u dospělých. Specifika křečových stavů u dětí. -Neodkladná resuscitace, algoritmus KPR podle aktuálních ERC guidelines, specifika dle věku a situace, možnosti použití AED. -Specifika resuscitace těhotných, specifika resuscitace dětí a novorozenců s využitím algorytmu Basic Life Support dle platných Guidelines European Resuscitation Council. -Šok a protišoková opatření u dospělých a dětí. Cvičení: -Vyprošťování a transport postižených bez pomůcek a s pomůckami (Rautekův hmat), polohování postižených (Rautekova zotavovací poloha, Flowerova poloha, autotransfúzní poloha). -První pomoc u různých typů krvácení, u krvácení z tělesných otvorů (krvácení a jeho zástava u dospělých a dětí). -První pomoc u různých druhů ran u dospělých a dětí (mechanismus vzniku, rány s cizími tělesy). -První pomoc u termického poranění dospělých a dětí (popáleniny, omrzliny, přehřátí, podchlazení, poleptání, úraz elektrickým proudem). -První pomoc u otrav - CO, léčivy, alkoholem, houbami, kyselinami, louhy u dospělých a dětí. -Obvazy a obvazová technika - základní druhy obvazů, význam, zásady, účel, dělení, přikládání obvazů. -První pomoc u poranění hlavy, páteře, břicha, hrudníku, pánve u dospělých a dětí. -První pomoc u poranění kloubů, svalů, zlomenin u dospělých a dětí. -První pomoc u náhlého postižení oblasti ušní-nosní-krční a očí u dospělých a dětí. -První pomoc u tonutí u dospělých a dětí (specifika tonutí ve slané a sladké vodě). -První pomoc u akutní dechové nedostatečnosti, bolesti na hrudi u dospělých. Specifika dušení u dětí.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Pracovní činnosti (dílny)
Výstupy z učení
Studijní disciplína První pomoc seznamuje s principy základní a rozšířené neodkladné první pomoci, s jejich legislativním rámcem a organizační strukturou (Integrovaný záchranný systém). Předmět zprostředkovává informace o specifikách poskytování přednemocniční první pomoci u různých typů poranění a akutních stavů. U nejčastějších vybraných typů poranění a stavů je prováděn nácvik algoritmu jednání v dané situaci a vlastní provedení jednotlivých výkonů.
Student bude znát organizaci přednemocniční neodkladné péče a její legislativní rámec. Student bude umět analyzovat akutní situaci a poskytnout adekvátní první pomoc u závažných poranění a stavů ohrožujících lidský život.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Didaktický test, Rozhovor, Seminární práce

Absolvování přednášek, seminářů, 75% aktivní účast na cvičení, test znalostí a praktické ověření postupů první pomoci.
Doporučená literatura
  • www.akutne.cz.
  • www.resuscitace.cz.
  • Bossaert, L. a kol. Kardiopulmonální resuscitace a automatizovaná externí defibrilace: manuál kurzu KPR/AED: podle doporučení ERC 2010.
  • BYDŽOVSKÝ, Jan. (2011). Předlékařská první pomoc. Praha: Grada.
  • HOUŠKOVÁ, Štěpánka. (2012). Obecné zásady předlékařské první pomoci. Praha: Hipokampus.
  • Janota, T. Šok a kardiopulmonální resuscitace.
  • Kelnarová, J., Sedláčková, J., Toufarová, J., Číková, Z., & Kelnarová, E. (2007). První pomoc II: pro studenty zdravotnických oborů. Praha: Grada Publishing.
  • Kelnarová, J., Toufarová, J., Sedláčková, J., Čížková Z. (2007). První pomoc I pro studenty zdravotnických oborů. Praha: Grada Publishing.
  • Matek, J. a kol. První pomoc pro bakaláře.
  • Psennerová, S. (2012). Kardiopulmonální resuscitace v postupech. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě.
  • Truhlář, A. a kol. (2021). Doporučené postupy pro resuscitaci ERC 2021: Souhrn doporučení.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Všeobecné ošetřovatelství (2020) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní