Vyučující
|
-
Zálešáková Sabina, Bc.
-
Dráč Pavel, doc. MUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Hlavní témata předmětu: 1) Základní pojmy, IZS, legislativa, přivolání první pomoci, strategie při poskytování první pomoci, trestní odpovědnost při neposkytnutí první pomoci, dělení první pomoci - laická první pomoc, technická první pomoc, odborná přednemocniční pomoc, nemocniční péče. 2) Komunikace s postiženým, specifika komunikace u dětí. 3) Vědomí a jeho poruchy, zjištění stavu vědomí, první pomoc u dospělých a dětí v bezvědomí. 4) Křeče a křečové stavy u dospělých. Specifika křečových stavů u dětí. 5) Neodkladná resuscitace, algoritmus KPR podle aktuálních ERC guidelines, specifika dle věku a situace, možnosti použití AED. 6) Specifika resuscitace těhotných, specifika resuscitace dětí a novorozenců s využitím algorytmu Basic Life Support dle platných Guidelines European Resuscitation Council. 7) Šok a protišoková opatření u dospělých a dětí. 8) Vyprošťování a transport postižených bez pomůcek a s pomůckami (Rautekův hmat), polohování postižených (Rautekova zotavovací poloha, Flowerova poloha, autotransfúzní poloha). 9) První pomoc u různých typů krvácení, u krvácení z tělesných otvorů (krvácení a jeho zástava u dospělých a dětí). 10) První pomoc u různých druhů ran u dospělých a dětí (mechanismus vzniku, rány s cizími tělesy). 11) První pomoc u termického poranění dospělých a dětí (popáleniny, omrzliny, přehřátí, podchlazení, poleptání, úraz elektrickým proudem). 12) První pomoc u otrav - CO, léčivy, alkoholem, houbami, kyselinami, louhy u dospělých a dětí. 13) Obvazy a obvazová technika - základní druhy obvazů, význam, zásady, účel, dělení, přikládání obvazů. 14) První pomoc u poranění hlavy, páteře, břicha, hrudníku, pánve u dospělých a dětí. 15) První pomoc u poranění kloubů, svalů, zlomenin u dospělých a dětí. 16) První pomoc u náhlého postižení oblasti ušní-nosní-krční a očí u dospělých a dětí. 17) První pomoc u tonutí u dospělých a dětí (specifika tonutí ve slané a sladké vodě). 18) První pomoc u akutní dechové nedostatečnosti, bolesti na hrudi u dospělých. Specifika dušení u dětí. 19) KPR praktický nácvik. 20) První pomoc při otravách a nadměrné konzumaci drog u dětí a dospělých. 21) Příruční lékárna. Celkový rozsah předmětu je 48 hodin, z toho je 24 kontaktních a 24 hodin nekontaktních.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu první pomoc je získání teoretických znalostí a praktických dovedností k provádění základní a rozšířené neodkladné první pomoci, seznámení s jejich legislativním rámcem a organizační strukturou (Integrovaný záchranný systém), zprostředkování informací o specifikách poskytování přednemocniční první pomoci u různých typů poranění a akutních stavů, praktický nácvik algoritmu jednání v dané situaci a vlastní provedení jednotlivých výkonů u nejčastějších vybraných typů poranění a stavů.
Po absolvování předmětu budou studenti schopni: - definovat základní pojmy první pomoci - znát obecné zásady, dělení, taktiku a strategii poskytování první pomoci u dospělých a dětí, trestní odpovědnost při neposkytnutí první pomoci, přivolání první pomoci - komunikovat s rodinou, lékařem. Znát specifika komunikace u dětí - znát základní druhy obvazů, jejich význam, zásady, účel, dělení - aplikovat přikládání obvazů - demonstrovat vyprošťování, polohování, a odsun postiženého (Rautekův hmat, Rautekova zotavovací poloha, Flowerova poloha, autotransfúzní poloha, speciální polohy). - aplikovat využití AED, KPR, specifika resuscitace u těhotných , dětí a novorozenců s využitím algorytmu Basic Life Support dle platných Guidelines European Resuscitation Council - demonstrovat první pomoc (PP) u: - šoku, šokových stavů u dospělých a dětí, - poruch vědomí u dospělých a dětí, - křečí a křečových stavů u dospělých a dětí, - akutní dechové nedostatečnosti, bolesti na hrudi u dospělých, specifika dušení u dětí, - krvácení u dospělých a dětí, - tonutí u dospělých a dětí (specifika tonutí ve slané a sladké vodě), - otrav dospělých a dětí (léčivy, houbami, kyselinami, louhy, CO, rozpouštědly, alkoholem, fridexem), - různých druhů ran u dětí a dospělých, - poranění hlavy, hrudníku, páteře a míchy, břicha, pánve u dospělých a dětí, - termického poranění dospělých a dětí (popáleniny, - přehřátí organismu, omrzliny, podchlazení organismu, poleptání, úraz elektrickým proudem, - náhlého postižení oblasti ušní- nosní- krční a očí u dospělých a dětí, - u poranění kloubů, svalů, zlomenin u dospělých a dětí
|
Předpoklady
|
Zapsání předmětu Anatomie (OPD/DSA01) a Ošetřovatelské postupy v pediatrii (OSE/DSB04).
OPD/DSA01
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Didaktický test
Absolvování přednášek, seminářů, 80 % účast na cvičení, úspěšné ukončení předmětu dle požadavku vyučujících (písemně, ústně).
|
Doporučená literatura
|
-
(2017). Základy první pomoci. Praha: Český červený kříž.
-
Bernatová, E. (2016). První pomoc: děti v dopravě. Praha: Český červený kříž.
-
Bossaert, L. a kol. Kardiopulmonální resuscitace a automatizovaná externí defibrilace: manuál kurzu KPR/AED: podle doporučení ERC 2010.
-
Bydžovský, J. (2011). Předlékařská první pomoc. Praha: Grada.
-
Hasík, J., a kol. Standardy první pomoci.
-
HOUŠKOVÁ, Štěpánka. (2012). Obecné zásady předlékařské první pomoci. Praha: Hipokampus.
-
Janota, T. Šok a kardiopulmonální resuscitace.
-
Kelnarová, J., Sedláčková, J., Toufarová, J., & Číková, Z. (2007). První pomoc I: pro studenty zdravotnických oborů. Praha: Grada Publishing.
-
Kelnarová, J., Sedláčková, J., Toufarová, J., Číková, Z., & Kelnarová, E. (2007). První pomoc II: pro studenty zdravotnických oborů. Praha: Grada Publishing.
-
Matek, J. a kol. První pomoc pro bakaláře.
-
Psennerová, S. (2007). Praktická cvičení z první pomoci. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě.
-
PSENNEROVÁ, Sabina. (2012). Kardiopulmonální resuscitace v postupech. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě.
-
Tomanová, J., Kopecký, M. Úrazy a první pomoc u dětí.
-
Truhlář, A. a kol. (2021). Doporučené pro resuscitace ERC 2021: Souhrn doporučení.
|