Předmět: Ošetřovatelství II

» Seznam fakult » FZV » OSE
Název předmětu Ošetřovatelství II
Kód předmětu OSE/VOP08
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Mazalová Lenka, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Celkový rozsah předmětu je 26 hodin, z toho je 16 hodin kontaktních a 10 hodin nekontaktních. Vymezení hlavních témat předmětu: - standardizovaná ošetřovatelská terminologie - metodologie v ošetřovatelství - funkce a úkoly moderního ošetřovatelství - zajišťování kvality péče o zdraví populace

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Předmět se soustřeďuje na teoretická východiska studijního programu ošetřovatelství. Objasňuje ošetřovatelskou disciplínu jako systém moderně pojaté vědy, která je vymezena vlastní holistickou filozofií se systémem hodnot, předmětem zkoumání, teoretickými modely, pojmovým aparátem - ošetřovatelskou standardizovanou terminologií a klasifikačními systémy a vědeckou metodologií. Obsahem předmětu je přehled vývoje ošetřovatelství v historickém kontextu ve světě a v ČR, multikulturní dimenze ošetřovatelské péče o potřeby člověka, rodiny a komunity. V souvislosti se zvyšováním efektivity zdravotnických systémů a se zajišťováním kvality péče o zdraví populace předmět seznamuje s aktuálními a současnými trendy a jimi determinovanými hlavními úkoly a funkcemi ošetřovatelství ve společnosti.
Student je schopen vysvětlit podstatu oboru ošetřovatelství, jeho historické základy, zaměření a filozofii. Chápe základní pojmy ošetřovatelství a vztahy mezi nimi v souvislosti s moderními trendy ošetřovatelství.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)

Aktivní účast v seminářích a cvičení, ověřování znalostí.
Doporučená literatura
  • Usnesení vlády ČR ze dne 18.11.2019, č. 817 ke Strategickému rámci rozvoje péče o zdraví v České republice do roku 2030..
  • Věstník MZČR: Koncepce ošetřovatelství, 2021, ročník 2021, č. 6.
  • Berman, A., Snyder, S., Kozier, B., & Erb, G. L. (2014). Kozier & Erb's fundamentals of nursing: concepts, process, and practice. Harlow: Pearson.
  • Mazalová, L. (2016). Výzkum v ošetřovatelství. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Plevová, I. a kol. (2011). Ošetřovatelství I.. Praha: Grada Publishing.
  • Plevová, I. (2011). Ošetřovatelství: komunikace - etika - člověk, jeho motivace a potřeby - paliativní péče - transkulturní ošetřovatelství - výchova ke zdraví. Praha: Grada Publishing.
  • Vörösová, G., Solgajová, A., Archalousová, A. (2015). Ošetřovatelská diagnostika v práci sestry. Praha: Grada.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Všeobecné ošetřovatelství (2020) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní