Předmět: Výzkum v ošetřovatelství

» Seznam fakult » FZV » OSE
Název předmětu Výzkum v ošetřovatelství
Kód předmětu OSE/ORC11
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kohanová Dominika, Mgr. Ph.D.
  • Šaňáková Šárka, Mgr. Ph.D.
  • Svobodová Zuzana, PhDr.
  • Bartoníčková Daniela, Mgr.
  • Šaňák Daniel, prof. MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Hlavní témata předmětu: Výzkum v ošetřovatelství - úloha, charakteristika a význam výzkumu, jeho druhy, role sestry, grantové agentury, tematické oblasti ošetřovatelského výzkumu Etické principy ve výzkumné práci v ošetřovatelství Ošetřovatelství založené na důkazech - EBP Vyhledávání výzkumné literatury Výzkumný proces a jeho fáze - koncepční fáze výzkumu (formulovaní a vymezení tématu, výzkumného problému, cílů, otázek a hypotéz), fáze návrhu a plánování, stanovení výzkumného souboru, metody sběru a analýzy empirických dat, diseminace výsledků výzkumu Metodologie výzkumu v ošetřovatelství - využití kvantitativního, kvalitativního a smíšeného výzkumu, design kvantitativních a kvalitativních výzkumných studií se zaměřením na diplomovou práci Kvantitativní výzkum - charakteristika výzkumu, hypotéza v kvantitativním výzkumu, metody výběru a reprezentativnost výzkumného souboru, vybrané metody sběru a zpracování dat (statistické metody zpracování empirických dat, popisná a induktivní statistika) Kvalitativní výzkum - charakteristika výzkumu, metody výběru a reprezentativnost výzkumného souboru, vybrané metody sběru a zpracování dat Kritéria spolehlivosti a kvality v kvantitativním a kvalitativním výzkumu - validita a reliabilita, důvěryhodnost v kvalitativním výzkumu Inovace v ošetřovatelství, identifikace problémů v klinické praxi, aplikace výsledků výzkumu do praxe Analýza vybraných kvalitativních a kvantitativních výzkumných studií - posouzení metodologie studie, přiměřenost designu, cíle a zvolené metodologie, vhodnost výběru metod a výzkumného souboru, přesnost analýzy, adekvátnost závěrů a interpretace, etické aspekty výzkumných studií. Příprava a prezentace projektu výzkumné práce - stanovení problémů, cílů, výzkumných otázek a hypotéz a jich zdůvodněni, výběr předpokládané metody a její zdůvodněni ve vztahu k stanoveným problémům.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Předmět seznamuje s výzkumným procesem v ošetřovatelství, jeho charakteristikami a druhy. Při popisu jednotlivých fází a kroků výzkumného projektu postupuje od koncepční fáze, přes fázi návrhu a plánování, empirickou a analytickou k diseminační fázi. Naznačuje etické dimenze a diskutuje etické problémy ošetřovatelského výzkumu. Zahrnuje metodologii výzkumu v ošetřovatelství - využití kvantitativního, kvalitativního a smíšeného výzkumu, design kvantitativních a kvalitativních výzkumných studií se zaměřením na diplomovou práci. Uvádí přehled metod sběru a analýzy empirických údajů, seznamuje s kritériami spolehlivosti a kvality v kvantitativním a kvalitativním výzkumu (validita a reliabilita, důvěryhodnost v kvalitativním výzkumu) a analýzou vybraných kvalitativních a kvantitativních výzkumných studií(posouzení metodologie studie, přiměřenost designu, cíle a zvolené metodologie, vhodnost výběru metod a výzkumného souboru, přesnost analýzy, adekvátnost závěrů a interpretace, etické aspekty výzkumných studií). Zahrnuje přípravu a prezentaci projektu výzkumné práce (stanovení problémů, cílů, výzkumných otázek a hypotéz a jich zdůvodněni, výběr předpokládané metody a její zdůvodněni ve vztahu k stanoveným problémům).

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Návrh, realizace a obhajoba výzkumného projektu z oboru ošetřovatelství (= odevzdaná seminární práce a její obhajoba při ústní zkoušce), aktivní účast ve výuce a splnění stanovených úkolů, 80% účast ve výuce.
Doporučená literatura
  • The EQUATOR (Enhancing the QUAlity and Transparency of health Research) Network.
  • Grove, S. K., Gray, J. (2019). Understanding nursing research: building an evidence-based practice.. St. Louis, Missouri: Elsevier.
  • Hendl J., Remr, J. (2021). Metody výzkumu a evaluace. Praha, Portál.
  • Hendl, Jan. (2021). Kvalitativní výzkum. Praha, Portál.
  • Jarošová D., & Zeleníková, R. (2014). Ošetřovatelství založené na důkazech: evidence-based nursing.. PRAHA.
  • Marečková, J., Klugarová, J. a kol. (2015). Zdravotnictví založené na vědeckých důkazech. Olomouc.
  • Mikšová, Z. (2019). Závěrečná diplomová práce - praktická příručka pro tvorbu diplomové práce na Fakultě zdravotnických věd.. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Polit, D. F., Beck, Ch. T. (2018). Essentials of Nursing Research: appraising evidence for nursing practice. Philadelphia, PA.
  • Polit, D.F., Beck, Ch. (2021). Nursing Research. Philadelphia, PA.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr