Vyučující
|
-
Hájek Roman, MUDr. Ph.D.
-
Šaňáková Šárka, Mgr. Ph.D.
-
Přibylová Irena, Mgr.
|
Obsah předmětu
|
Hlavní témata předmětu: - Vymezení oboru, organizace intenzivní péče, etické aspekty, zdravotnická dokumentace v intenzivní péči. - Základní neodkladná resuscitace, využití automatizovaného externího defibrilátoru (AED). Aktivace integrovaného záchranného systému. Rozšířená neodkladná resuscitace s využitím dostupných pomůcek a vybavení. Základní postupy při život ohrožujících stavech Praktické nácviky neodkladné resuscitace na modelech. - Hygienicko-epidemiologické aspekty intenzivní péče, infekce spojené se zdravotní péčí. - Monitorování pacienta v intenzivní péči. - Základy léčby bolesti, farmaka užívaná k analgezii. - Základy anesteziologie: druhy anestezie, farmaka užívaná v anesteziologii, předanestetická příprava pacienta; vedení anestezie a monitorace pacienta během anestezie. - Umělá plicní ventilace a oxygenoterapie, péče o pacienta na umělé plicní ventilaci, možnosti zajištění dýchacích cest v intenzivní péči. - Intenzivní péče o pacienta s onemocněním kardiovaskulárního systému. - Intenzivní péče o pacienta s onemocněním nervového systému. - Podpora renálních funkcí u pacientů v intenzivní péči. - Intenzivní péče o pacienta se sepsí a multiorgánovým selháním. - Intenzivní péče o pacienta v šokovém stavu, s poruchami vnitřního prostředí. - Intenzivní péče o pacienta s traumatem. - Nutriční podpora pacientů v intenzivní péči. - Smrt mozku, diagnostika smrti mozku, péče o dárce orgánů, transplantační program.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický celek s důrazem na nejnovější poznatky z anesteziologie a intenzivní péče. Seznamuje studenty s nejčastějšími stavy, které vedou k hospitalizaci pacienta na oddělení intenzivní péče. Předmět učí realizaci ošetřovatelského procesu v intenzivní péči u pacientů, u kterých dochází k selhání základních životních funkcí, nebo jsou selháním základních životních funkcí ohroženi.
|
Předpoklady
|
Prerekvizita: Diagnostická a terapeutická klinická doporučení u vybraných onemocnění I, Diagnostická a terapeutická klinická doporučení u vybraných onemocnění II
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Ústní zkouška. Zpracování seminární práce na zadané téma se zaměřením na specifika intenzivní ošetřovatelské péče. Aktivní účast ve cvičeních, 80% účast ve výuce.
|
Doporučená literatura
|
-
(2016). Infusion Therapy Standards of Practice 2016: Journal of infusion Nursing. USA.
-
ADAM, S., OSBORNE, S., WELCH, J. (2017). Critical Care Nursing: science and practice. Oxford: Oxford University Press.
-
BARTŮNĚK, Petr a kol. (2016). Vybrané kapitoly z intenzivní péče.. Praha: GRADA.
-
Dostál, P. (2018). Základy umělé plicní ventilace, 4. rozšířené vydání.. Praha: Maxdorf.
-
DOUG ELLIOTT, Leanne Aitken. (2012). ACCCN's critical care nursing.. 2nd ed. Chatswood, N.S.W: Mosby/Elsevier.
-
HERDMAN, H., KAMITSURU, S. (2020). Ošetřovatelské diagnózy. Definice a klasifikace 2018 - 2020. Praha.
-
Charvát, Jiří. (2016). Žilní vstupy: dlouhodobé a střednědobé. Praha: Grada Publishing.
-
Kapounová, G. (2020). Ošetřovatelství v intenzivní péči. Praha: Grada Publishing.
-
Málek,J., Ševčík, P. (2014). Léčba pooperační bolesti, 3. dopl. vydání.. Praha : Mladá fronta - Medical Services.
-
Streitová, D., & Zoubková, R. (2015). Septické stavy v intenzivní péči: ošetřovatelská péče.. Praha: GRADA.
-
Zadák, Z., Havel, E. a kol. (2017). Intenzivní medicína na principech vnitřního lékařství, 2. vydání.. Praha: GRADA.
|