Předmět: Klinická antropologie

» Seznam fakult » FZV » OPD
Název předmětu Klinická antropologie
Kód předmětu OPD/OZK51
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kopecký Miroslav, doc. PaedDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Hlavní témata (bloky) výuky: - Význam a přínos antropologických výzkumů, typy výzkumů a jejich organizace, základy standardních antropologických metodik (antropometrické body, antropologický instrumentář, metodika měření a praktické zjišťování vybraných tělních dimenzí). - Způsoby statistického zpracování dat a prezentace výsledků (růstové tabulky, růstové křivky, percentilové grafy), hodnocení naměřených údajů u jednotlivce a souboru probandů (z-skóre, morfogramy, percentilová pásma), hodnocení tělesné proporcionality (proporční indexy a relativní rozměry), hodnocení výživového stavu (tělesné složení, BMI, WHR). - Možnosti predikce finální tělesné výšky u jednotlivce, hodnocení somatického stavu a vývoje dětí a dospívající mládeže na základě změřených somatických parametrů. Pozornost je věnována problematice biologického věku a jeho vztahu k věku chronologickému v jednotlivých fázích ontogenetického vývoje, hodnocení somatického stavu a vývoje dětí a mládeže (prediktabilita somatického vývoje) a poruchám tělesného růstu a vývoje. Studenti budou seznámeni se zákonitostmi tělesného růstu, zákonitostmi vývojového procesu a příčinami a projevy sekulárního trendu.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Klinická antropologie je zaměřená na aplikaci antropologických metod a poznatků na řešení aktuálních problémů medicinské praxe. Zaměřuje se antropometrické a somatoskopické vyšetření nemocných jedinců a hodnocení jejich aktuálního tělesného růstu a vývoje. V praktické části se naučí používat antropometrický instrumentář a hodnotit individuální růst a nutriční stav jedince pomocí norem.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
100% účast na cvičeních odevzdání a kontrola vypracovaných písemných záznamů ze cvičení, ústní nebo písemné ověření studijních výsledků
Doporučená literatura
  • BLÁHA, P., VIGNEROVÁ, J., RIEDLOVÁ, J., KOBZOVÁ, J., KREJČOVSKÝ, L., BRABEC, M. (2005). 6. celostátní antropologický výzkum dětí a mládeže 2001. Česká republika (Základní tělesné charakteristiky 0-19 let, Percentilové grafy 0-18 let, Rozměry hlavy dětí 0-6 let).. Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy; Státní zdravotní ústav.
  • Kopecký, M., Cymek, L., Matejovičová, B., & Charamza, J. Základy fyzické antropologie.
  • KOPECKÝ, M., KREJČOVSKÝ, L., ŠVARC. (2014). Anthropometric Measuring Tools and Methodology for the Measurement of Anthropometric Parametres. Olomouc: UP.
  • KOPECKÝ, M., MATEJOVIČOVÁ, B., CYMEK, L., ROŽNOWSKI, J., ŠVARC, M. (2019). Manual of Physical Anthropology. Olomouc: UP.
  • Kopecký, M. (2006). Somatický a motorický vývoj 7 až 15letých chlapců a dívek v olomouckém regionu. Olomouc: Univerzita Palackého, 2006. 192 s. ISBN 80-244-1281-0. Olomouc: UP.
  • KOPECKÝ, M., TOMANOVÁ, J., KIKALOVÁ, K. (2014). Základní charakteristiky ontogenetického vývoje.. UP Olomouc.
  • MATEJOVIČOVÁ, B., NAGYOVÁ, S., KOPECKÝ, M., NAGY, T., SCHLARMANNOVÁ, J. Biológia dieťaťa a školské zdravotníctvo.
  • Pařízková, J., Lisá, L. et al. (2007). Obezita v dětství a dospívání. Terapie a prevence. Praha: Galén.
  • Vignerová, J., Bláha, P. Sledování růstu českých dětí a dospívajících. Norma, vyhublost, obezita..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Ochrana a podpora zdraví (2021) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní