Předmět: Management rizik a krizové situace

» Seznam fakult » FZV » MNG
Název předmětu Management rizik a krizové situace
Kód předmětu MNG/RZK30
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Havlík Roman, prof. MUDr. Ph.D.
  • Šamaj Martin, PhDr. MBA
  • Kohoutová Jarmila, MUDr.
  • Kmec Lukáš, Mgr. Bc. MBA
  • Kejř Roman, Bc.
Obsah předmětu
Přednášky a semináře se zabývají touto tématikou: - prevence krizových stavů a krizového vývoje - symptomy krize, identifikace hrozeb, kvantifikace rizik pro standardní činnost - krizové situace ve zdravotnictví - role zdravotnictví v bezpečnostním systému státu, koncepce bezpečnostní politiky zdravotnictví, - terminologie krizového řízení, jurisdikce vztahující se ke krizovému řízení, - zajištění krizové připravenosti, organizace krizového řízení ve zdravotnictví, - zdravotnictví a IZS, organizace zajištění neodkladné péče, zásady řízení zdravotnického zásahu, havarijní a - traumatologické plánování. - soubory opatření k řešení krizového stavu a krizového vývoje, zajišťování zdrojů, - postavení lůžkového zařízení v systému krizové připravenosti, krizová struktura nemocnice, konkrétní činnosti - zdravotnického personálu nemocnice při příjmu raněných, úloha laboratoří. - ochrana bezpečnosti klientů v podmínkách nestandardního poskytování zdravotní péče - dopady mimořádných událostí na osobnost zachraňujících profesionálů, systém psychosociální intervenční - péče, - monitoring a zjišťování důsledků krize, řešení následků. KH:10 NKH:70

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Krizové situace se vyskytují nečekaně a nepravidelně ve všech oblastech života i zdraví, je nutno jim předcházet, řešit v průběhu výskytu a odstraňovat následky. Krizový management fundované jedná ve všech zmíněných etapách krizového stavu a krizového vývoje. Zvláště ve zdravotnictví je třeba se touto výchovou zabývat, neboť krize mají obvykle dopad na povinnost rychlého a fundovaného zásahu v řadě případů. Vychází se přitom z celkové potřeby bezpečnosti a ochrany životů a zdraví v celém státě, určité oblasti, konkrétního poskytovatele zdravotní péče i krizového stavu lidí. Krizové situace ve zdravotnictví jsou častým jevem vyžadujícím operativní opatření a řešení, proto výuka této specifické oblasti managementu zdravotnictví zahrnuje témata od role zdravotnictví v bezpečnostním systému celého státu, aktuální symptomy krizového stavu populace, ale i jedinců, zajišťování neodkladné péče, preventivní opatření, celkovou organizaci krizového řízení ve zdravotnictví, až po odstraňování následků krizového vývoje. Krizový management tak obsahuje témata, jako je například řízení pod tlakem, techniky řízení v krizových situacích, nesoulad mezi cíli a metodami, aktuální symptomy řízení, efektivní řízení v krizi, pasti a překážky efektivního řízení v krizi.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Hodnocení aktivitity na seminářích, seminární práce, přijatelná účast na výuce, písemný test
Doporučená literatura
  • Karásek, P. (2017). Léčení firem v krizi. Grada Publishing.
  • OLDEN, Peter C. (2011). Management of healthcare organizations: an introduction. Washington, DC: AUPHA Press.
  • Smejkal, V., & Rais, K. (2010). Řízení rizik ve firmách a jiných organizacích. Praha: Grada.
  • Šamaj, M. (2016). Krizový management ve zdravotnictví, Management rizik. Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Veber, J. (2009). Základy, moderní manažerské přístupy, výkonnost a prosperita. Praha.
  • Zlámal, J., Bačík, P., Bellová, J. (2011). Základy managementu. Computer Media, s.r.o., Kralice na Hané.
  • ZLÁMAL J, VOMÁČKA J, MIKŠOVÁ Z a kol. (2014). Základy managementu pro posluchače zdravotnických oborů. Computer Media.
  • ZLÁMAL, J., VOMÁČKA, J., MIKŠOVÁ, Z. (2016). The basics of management for the followers of health sciences. Olomouc: Univerzita Palackého.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr