Vyučující
|
-
Marx David, MUDr. Ph.D.
-
Šturek Marek, Ing. MBA
-
Petráková Alena, doc. MUDr. CSc.
|
Obsah předmětu
|
Hlavní témata (bloky) výuky: - Akreditace SAK ČR - Co je to akreditace SAK, o.p.s., a k čemu slouží. Akreditační standardy, identifikace a řízení rizikových oblastí, filozofie externího hodnocení kvality, pravidla pro zahájení akreditačního šetření. - Shody akreditačních standardů SAK ČR, shody zaměřené na kvalitu služeb a dodržování legislativy. - Tvorba řízené dokumentace - Funkční a efektivní proces řízené dokumentace je vyžadován jak při přístupu dle ISO 9001 nebo ISO 15189, tak dle standardů Spojené akreditační komise České republiky (SAK ČR) nebo Joint Commission International (JCI). Ostatní dokumenty systému řízení kvality (směrnice, pracovní postupy), které explicitně vyžaduje norma ČSN EN ISO 9001:2008, a jsou potřebné pro stanovení průběhu procesů v organizaci. - Audity systému řízení kvality - Audity jako proces systematického a nezávislého zjišťování funkčnosti systému řízení kvality. - Charakteristika a cíle auditu, základní pojmy a požadavky založené na normě ČSN EN ISO 19 011, fáze interního auditu, plánu interního auditu, protokol o neshodě/zjištění, zpráva z interního auditu. - Příprava auditu, zpracování základních auditních otázek (kontrolní list), zpracování záznamů a zpráv podle zjištění, určení neshod, vyhodnocení zjištění. Audity, základní termíny a definice; druhy auditů, interní audity; dodavatelské audity, audity třetí stranou; proces interního auditu, proces externího auditu; plán auditu, realizace auditu, kontrolní listy, ukončení auditu; vypořádání výsledků auditu systému managementu kvality, nápravné opatření; odborná způsobilost auditorů. KH:8 NKH:67
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Akreditace SAK je nejucelenějším a nejrozšířenějším modelem akreditačního systému v ČR. Jejím posláním je trvalé zvyšování kvality a bezpečí zdravotní péče v ČR pomocí akreditací zdravotnických zařízení, poradenské činnosti a publikačních aktivit. Hlavní prostředky jsou vydávání akreditačních standardů pro zdravotnická zařízení včetně podrobné metodiky, pomoc zdravotnickým zařízením připravujícím se k akreditaci, specifikace metodiky dle typů zdravotnických zařízení, poradenství při vytváření vnitřních norem pro dané zařízení, organizace regionálních i celostátních vzdělávacích, spolupráce s ostatními organizacemi v ČR, které se podílejí na zvyšování kvality zdravotní péče a spolupráce s orgány státní a veřejné správy ve zdravotnictví, podíl na mezinárodní spolupráci v oblasti zvyšování kvality zdravotní péče a zajištění bezpečí pro pacienty, vzdělávání konzultantů a auditorů akreditačního proces.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Aktivní účast ve výuce, zpracování samostatné práce v oblasti kvality a bezpečnosti ve zdravotnictví a její prezentace.
|
Doporučená literatura
|
-
Akreditační standardy pro ambulantní zdravotnická zařízení.
-
Akreditační standardy pro nemocnice platné od 1. 1. 2014.
-
Akreditační standardy pro zdravotní péči v pobytových zařízeních sociálních služeb.
-
Akreditační standardy pro zdravotnické záchranné služby.
-
Akreditační standardy SAK pro následnou a dlouhodobou péči - platné od 1. 9. 2015.
-
ČSN EN ISO 13485 Zdravotnické prostředky - Systémy managementu jakosti.
-
ČSN EN ISO 15189 Zdravotnické laboratoře - Zvláštní požadavky na kvalitu a způsobilost.
-
ČSN EN ISO 19011 Směrnice pro auditování systémů managementu.
-
ČSN EN ISO 9001 Systémy managementu jakosti - požadavky.
-
Věstník Ministerstva zdravotnictví České republiky z roku 2015, částka č. 16 Interní systém hodnocení kvality a bezpečí poskytovaných zdravotních služeb - metodický návod pro sebehodnocení.
-
Vyhláška č. 102/2012 Sb., o hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče, v platném znění.
-
Zákon č. 285/2002 Sb., transplantační zákon, v platném znění.
-
Zákon č. 296/2008 Sb., zákon o lidských tkáních a buňkách, v platném znění.
-
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, v platném znění.
|