Vyučující
|
-
Kollárová Helena, doc. MUDr. Ph.D.
-
Ambroz Petr, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Hlavní témata (bloky) výuky: - Seznámení s činností laboratoří Zdravotního ústavu. Zaškolení. - Exkurze v dostupných klinických laboratořích ZÚ, kde je možný přístup studentů z bezpečnostních důvodů dle možností jednotlivých pracovišť ZÚ. - Exkurze v dostupných hygienických laboratořích ZÚ, kde je možný přístup studentů z bezpečnostních důvodů dle možností jednotlivých pracovišť ZÚ. - Demonstrace a seznámení s problematikou odběru vzorků a jejich dalšího zpracovávání formou prezentací činností laboratoří, kde vstup studentů není z bezpečnostních důvodů možný. - Seznámení s činností antibiotického střediska a jeho významem pro lékařskou praxi. - Praktické aspekty vakcinace. - Zdravotnické služby Zdravotního ústavu. KH:200 NKH:0
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Odborná praxe je koncipována jako praktický předmět. Umožňuje studentům aplikovat v podmínkách poskytovatele zdravotních služeb teoretické vědomosti a praktické dovednosti, které získali studiemepidemiologie infekčních nemocí a předmětů spojených s vlivem prostředí na člověka v rámci výuky ve škole, a praxi na KHS. Poskytuje prostor pro zdokonalování zručnosti, dovedností a návyků, učí studenty samostatnosti, odpovědnosti a práci v týmu. Uskutečňuje se v souladu s platnou právní úpravou a podle plánu praxe v podmínkách poskytovatele zdravotních služeb pod vedením odborného pedagogického pracovníka, akademického pracovníka vysoké školy, školitele nebo mentora odborné praxe (školitele odborné praxe) u poskytovatele zdravotních a sociálních služeb. Pedagogický pracovník vyučuje v takové oblasti odborné praxe, ve které je odborníkem se způsobilostí k výkonu zdravotnického povolání a zároveň v této oblasti odpovídá za dohled při praxi studentů. Cílem odborné praxe na Zdravotním ústavu je ověření a uplatnění teoretických vědomostí a získání praktických dovedností pod odborným vedením se zaměřením na epidemiologiiinfekčních nemocí a epidemiologii životního prostředí.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
MNG/OZPP3
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Aktivní zapojení do procesu praktické výuky (časový rozsah praxí:1 hodina=60 minut), vypracování protokolu z praxe se zaměřením na zadané téma. Předložení dokladu o absolvování praxe s hodnocením mentora. Předložení záznamů absolvované praxe v Logbooku.
|
Doporučená literatura
|
-
Informace zveřejňované na webových stránkách ministerstva zdravotnictví, www.mzcr.cz, záložka Veřejné zdraví.
-
Informace zveřejňované na webových stránkách www.uzis.cza www.szu.cz.
-
Souhrnné zprávy z Monitoringu zdraví a životního prostředí, zveřejněné na http://www.szu.cz/publikace/monitoring-zdravi-a-zivotniho-prostredi.
-
Vyhláška č. 306/2012 Sb.o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče v aktuálním znění..
-
Vyhláška č. 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem v aktuálním znění..
-
Vyhláška MZ ČR č. 473/2008 Sb. O systému epidemiologické bdělosti pro vybrané infekce v aktuálním znění..
-
Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších právních předpisů..
-
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách v aktuálním znění..
-
Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách v aktuálním znění..
-
Provazník K., Komárek L. a kol. (2004). Manuál prevence v lékařské praxi. Souborné vydání.. Praha.
|