Předmět: Toxikologie životního a pracovního prostředí

» Seznam fakult » FZV » MNG
Název předmětu Toxikologie životního a pracovního prostředí
Kód předmětu MNG/OZP51
Organizační forma výuky Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ambroz Petr, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Hlavní témata (bloky) výuky: - Základy toxikologie - úvod do problematiky, dělení oboru toxikologie (obecná, speciální). - Základní pojmy v toxikologii. - Klasifikace toxických látek, dělení toxických látek podle mechanismu působení. Účinky škodlivin na orgánové úrovni. Mutageneze, karcinogeneze, reprodukční a vývojová toxicita. - Osud cizorodých látek v organismu. Biotransformace a toxicita. - Toxikologie speciální - plynné látky. - Toxikologie těžkých kovů. - Toxikologie anorganických sloučenin - Toxikologie organických látek - Pesticidy, biocidy, perzistentní organické látky. - Látky karcinogenní, mutagenní a teratogenní. - Další vybrané toxické prvky. - Metody měření expozice. Biologické monitorování, metody zjišťování a predikce toxicity látek. - Toxické látky v pracovním a životním prostředí. Metody odhadu rizika (risk assessment). - Platná legislativa v oblasti toxikologie ochrany veřejného zdraví a ekologie. - Seznámení se se základními mezinárodními úmluvami v problematice chemických látek. - Cvičení: z praxe- kazuistiky z praxe, příklady.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět seznámí studenty se základními interakcemi účinků chemických látek na člověka a životní prostředí. Po absolvování tohoto předmětu budou mít studenti základní znalosti a přehled v problematice obecné a speciální toxikologie zaměřeném zejména na oblast pracovního a životního prostředí. Studenti budou seznámeni s příslušnou legislativou v ochraně veřejného zdraví, životního a pracovního prostředí. KH:18 NKH:32

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Vypracování protokolu na zadané téma, závěrečný test.
Doporučená literatura
  • https://www.tis-cz.cz/index.php.
  • Metodický pokyn č. HEM-340-10.9.04/25387 k postupu stanovení PEL a NPK-P látek neuvedených v nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci ve znění pozdějších předpisů.
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, o změně směrnice 1999/45/ES a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 793/93, nařízení Komise (ES) č. 1488/94, směrnice Rady 76/796/EHS a směrnic Komise 91/155 /EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES.
  • Nařízení evropského parlamentu a Rady (ES) č.1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006..
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 528/2012 o dodávání biocidních přípravků na trh a jejich používání..
  • Nařízení vlády č.361/2007 Sb. kterými se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, v akt. znění..
  • Vyhláška č. 428/2004 Sb. o získání odborné způsobilosti k nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické v akt. znění..
  • Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, v akt. znění..
  • Zákon č.350/2011 Sb. o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů, v akt. znění..
  • Kubátová, H. (2018). Průmyslová toxikologie a životní prostředí. Ostrava: Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství.
  • Linhart, I. (2014). Toxikologie: interakce škodlivých látek s živými organismy, jejich mechanismy, projevy a důsledky. Praha: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.
  • Patočka J. Vojenská toxikologie. Grada Publishing, Praha.
  • Pelclová, D. a kol. (2014). Nemoci z povolání a intoxikace. Praha: Karolinum.
  • Prokeš, J. (2005). Základy toxikologie. Galén, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Ochrana a podpora zdraví (2021) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní