Vyučující
|
-
Ambroz Petr, Mgr. Ph.D.
-
Ševčíková Blažena, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Hlavní témata (bloky) výuky: - Úvod do praktické výuky odboru Hygieny obecné a komunální. Zaškolení. - Činnosti státního zdravotního dozoru v oblasti hygieny obecné a komunální. - Vliv prostředí na lidské zdraví. Hodnocení územních plánů. Hodnocení zdravotních rizik prostředí. (EIA, IPPC) - Ovzduší-hodnocení kvality vnitřního a venkovního z hlediska možných zdravotních rizik. - Hodnocení kvality pitné a rekreační vody. - Posouzení výsledků měření hluku (chráněné venkovní a vnitřní prostory staveb). Vyhodnocení hlukové studie. - Problematika vnitřního prostředí staveb-posouzení zdravotních rizik v pobytových místnostech. - Hodnocení zdravotních rizik odpadů, včetně nakládání s nimi. - Posuzování provozních řádů v kompetenci hygieny obecné a komunální. KH:200 NKH:0
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Odborná praxe je koncipována jako praktický předmět. Umožňuje studentům aplikovat v podmínkách poskytovatele zdravotních služeb teoretické vědomosti a praktické dovednosti, které získali studiem předmětu Hygiena obecná a komunální v rámci výuky ve škole. Poskytuje prostor pro zdokonalování zručnosti, dovedností a návyků, učí studenty samostatnosti, odpovědnosti a práci v týmu. Uskutečňuje se v souladu s platnou právní úpravou a podle plánu praxe v podmínkách poskytovatele zdravotních služeb pod vedením odborného pedagogického pracovníka, akademického pracovníka vysoké školy, školitele nebo mentora odborné praxe (školitele odborné praxe) u poskytovatele zdravotních a sociálních služeb. Pedagogický pracovník vyučuje v takové oblasti odborné praxe, ve které je odborníkem se způsobilostí k výkonu zdravotnického povolání a zároveň v této oblasti odpovídá za dohled při praxi studentů. Cílem odborné praxe je ověření a uplatnění teoretických vědomostí a získání praktických dovedností pod odborným vedením se zaměřením na problematiku hygieny obecné a komunální.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
MNG/OZK01
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Aktivní zapojení do procesu praktické výuky (časový rozsah praxí:1 hodina=60 minut), vypracování protokolu z praxe se zaměřením na zadané téma. Předložení dokladu o absolvování praxe s hodnocením mentora. Předložení záznamů absolvované praxe v Logbooku.
|
Doporučená literatura
|
-
Nařízení vlády č.272/2011 Sb. o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, v akt. znění.
-
Nařízení vlády č.291/2015 Sb. o ochraně zdraví před neionizujícím zářením, v akt. znění..
-
Vyhláška č. 137/2004 Sb. o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných v akt. znění..
-
Vyhláška č. 238/2011 Sb. o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch v akt. znění.
-
Vyhláška č. 252/2004 Sb. o hygienických požadavcích na pitnou a teplou vodu a četnost kontrol v akt. znění..
-
Vyhláška č. 409/2005 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky přicházející do přímého styku s vodou a na úpravu vody v akt. znění.
-
Vyhláška č.6/2003 Sb. o hygienických limitech chemických, fyzikálních a biologických ukazatelích vnitřního prostředí pobytových místností některých staveb, v akt. znění..
-
Zákon č. 185/2001 Sb. o odpadech a o změně některých dalších zákonů v akt. znění.
-
Zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší v akt. znění.
-
Zákon č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví a o změně některých zákonů v akt. znění..
-
Zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci) v akt. znění.
-
Zákon č.100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o posuzování vlivů na životní prostředí) v akt. znění.
-
Zákon č.258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví v aktuálním znění.
-
Zákon 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) v akt. znění..
-
BENCKO, V a kol. Hygiena. Učební texty k seminářům a praktickým cvičením. Praha: UK, 1998.
-
Provazník, K., Komárek, L. (2004). Manuál prevence v lékařské praxi. Praha: Nakladatelství Fortuna.
-
Tuček, M., a kol. (2012). Hygiena a epidemiologie. Praha: Karolinum.
-
Tuček, M., Slámová, A. (2018). Hygiena a epidemiologie pro bakaláře. Praha: Karolinum.
|