Vyučující
|
-
Svrčinová Pavla, MUDr. Ph.D.
-
Kovalová Martina, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Hlavní témata (bloky) výuky: - Legislativa v oblasti PBU, hraček, elektronických cigaret a náhradních náplní do nich - Praktické aspekty při dodržování legislativních požadavků v oblasti PBU, elektronických cigaret a náhradních náplní do nich - Charakteristika materiálů PBU, elektronických cigaret a náhradních náplní do nich - legislativa, značení, sledovatelnost, prohlášení o shodě - Nové materiály pro výrobu PBU - Rizika PBU, elektronických cigaret a náhradních náplní do nich, činnosti epidemiologicky závažné (výroba kosmetických přípravků) - Hygienické požadavky na výrobky určené pro styk s potravinami a pokrmy - Hygienické požadavky na výrobky pro děti ve věku do 3 let - Hygienické požadavky při výrobě kosmetických prostředků - Hygienické a legislativní požadavky na výrobce, dovozce a distributory PBU, elektronických cigaret a náhradních náplní do nich - Správná výrobní praxe - Typy vyšetřovacích metod u PBU - Systém hlášení nebezpečných nebo z nebezpečnosti podezřelých výrobků v ČR a Evropě, RASFF, RAPEX KH:13 NKH:67
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Student si osvojí znalosti v oblasti předmětů běžného užívání (PBU), hraček, elektronických cigaret a náhradních náplní do nich. Bude vědět, o jaké skupiny výrobků se jedná, legislativní podklad pro SZD, možná rizika pro spotřebitele, náležitosti správného označování těchto výrobků a podobně. Součástí výuky bude seznámení s povinnostmi výrobců, dovozců, distributorů a uvádění PBU, elektronických cigaret a náhradních náplní do nich na trh. Také budou znát systém rychlého varování před nebezpečnými nebo z nebezpečnosti podezřelými výrobky v rámci ČR i EU (hlášení a ověřování výskytu nebezpečných výrobků v ČR a systému RAPEX, RASFF). Budou schopni prakticky zpracovat protokoly z hygienického šetření, budou znát postup při ověření plnění povinností výrobců a dovozců PBU (Správná výrobní praxe).
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Zpracování průběžných úkolů a protokolů, ukončení zkouškou.
|
Doporučená literatura
|
-
Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 ze dne 30. 11. 2009 o kosmetických přípravcích.
-
Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES)č.1935/2004 ze dne 27. října 2004 o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami a o zrušení směrnic 80/590/EHS a 89/109/EHS..
-
Nařízení Komise (ES) č.2023/2006 ze dne 22. prosince 2006 o správné výrobní praxi pro materiály a předměty určené pro styk s potravinami..
-
Nařízení komise (EU) č. 10/2011 ze dne 14. 1. 2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami.
-
vyhláška č. 37/2017 Sb. o elektronických cigaretách, náhradních náplních do nich a bylinných výrobcích určených ke kouření.
-
vyhláška č. 38/2001 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky určené pro styk s potravinami a pokrmy.
-
vyhláška č. 84/2001 Sb. o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let.
-
zákon č. 102/2001 Sb. o obecné bezpečnosti výrobků a o změně některých zákonů (zákon o obecné bezpečnosti výrobků).
-
zákon č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů.
-
zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.
-
zákon č. 350/2011 Sb. o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon).
-
zákon č. 477/2001 Sb. o obalech a o změně některých zákonů (zákon o obalech).
-
zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů.
|