Vyučující
|
-
Kollárová Helena, doc. MUDr. Ph.D.
-
Kropáč Jiří, Ing. MBA
|
Obsah předmětu
|
Cílem předmětu je získat potřebné základní vědomosti z problematiky veřejného zdravotnictví, zdravotní politiky a zdravotnických systémů a pochopit jejich význam pro management zdravotnických institucí a veřejné zdraví. Hlavní témata předmětu: Význam veřejného zdravotnictví v organizaci zdravotnictví a řízení péče o zdraví. Zdravotní stav populace ČR Péče o zdraví a ochrana a podpora zdraví z pohledu historie a současnosti Hlavní determinanty zdraví, možnosti jejich ovlivňování, zdraví v kontextu kvality života ve stáří Druhy prevence a jejich organizace v systému veřejného zdravotnictví a zdravotního pojištění ČR, včetně preventivních prohlídek, dispenzarizace Primární ambulantní péče, návštěvní služba Role sestry v podpoře a posilování zdraví obyvatel Strategické programy zdraví WHO a jejich aplikace v ČR. Strategie zdraví 2030. Význam společenské regulace a solidarity. Zdravotní a sociální politika státu, její význam, hlavní cíle a problémy, úkoly a koncepce. Organizační struktura a systém zdravotnických institucí, poskytovatelé péče a pracovníci ve zdravotnictví, vzdělávání zdravotnických pracovníků. Poskytování zdravotních služeb, druhy a formy zdravotní péče. Definice zdravotních potřeb jako východiska zdravotní politiky a péče o zdraví. Zdravotnické systémy a metody jejich ovlivňování. Systémy zdravotního pojištění. Právní postavení účastníků zdravotních služeb. Systémová hlediska v péči o zdraví. Úloha regionů a komunity ve zdravotní politice společnosti. Ionizující záření, jeho základní druhy a vlastnosti, nepříznivé účinky ionizujícího záření, radiační zátěž obyvatel. Základní principy ochrany před ionizujícím a neionizujícím zářením, principy radiační ochrany. Hygienické požadavky na provoz zdravotních a sociálních zařízení, ochrana proti šíření infekčních onemocnění, ochrana zdraví při práci.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je získat potřebné základní vědomosti z problematiky veřejného zdravotnictví, zdravotní politiky a zdravotnických systémů a pochopit jejich význam pro management zdravotnických institucí a veřejné zdraví.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
100% účast na seminářích, doporučení pravidelné účasti na přednáškách. Aktivní účast při výuce. Úspěšné absolvování závěrečného písemného testu.
|
Doporučená literatura
|
-
Informace zveřejňované na webových stránkách: www.uzis.cz.
-
Informace zveřejňované na webových stránkách ministerstva zdravotnictví: www.mzcr.cz, záložka Veřejné zdraví..
-
Souhrnné zprávy z Monitoringu zdraví a životního prostředí,.
-
WHO: varianta pro ČR: Zdraví 2020..
-
WHO: Zdraví 21 - zdraví do 21. století..
-
Zákon č. 258/2000 Sb. O Ochraně veřejného zdraví v aktuálním znění..
-
Zákon č. 372/2011 o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách) v platném znění..
-
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů..
-
ČELEDOVÁ L, HOLČÍK J A KOL. (2018). Nové kapitoly ze sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví. Karolinum.
-
Gladkij, I. a kol. (2003). Management ve zdravotnictví: ekonomika zdravotnictví, řízení lidských zdrojů ve zdravotnictví, kvalita zdravotní péče a její vyhodnocování. Brno: Computer Press.
-
Holčík, J. (2010). Systém péče o zdraví a zdravotní gramotnost: k teoretickým základům cesty ke zdraví. Brno: Masarykova univerzita.
-
Ivanová K. (2014). Veřejné zdravotnictví a zdravotní gramotnost.
-
ZLÁMAL J. (2016). Etika, legislativa a organizace zdravotnictví ČR.. Computer Media.
-
ZLÁMAL J, VOMÁČKA J, MIKŠOVÁ Z a kol. (2014). Základy managementu pro posluchače zdravotnických oborů.. Computer Media.
|